(1) Legenda kaže da je Arap po imenu Halid vodio koze na ispašu u području Kaffa, koje se nalazi u južnoj Etiopiji. Primjetio je da da su koze postale neobično živahne nakon konzumiranja zrna određene biljke, piše “Princip.info“.
Prokuhao je zrna u vreloj vodi i napravio prvu kahfu u historiji. Prvi podaci koji ukazuju na masovniju upotrebu kahve jesu podaci o izvozu zrna sa područja Etiopije u Jemen, gdje su napitak napravljen od spomenutog zrna sufisti koristili s ciljem otklanjanja sna i provođenja noći u molitvi. Do 15. vijeka napitak je stigao na područja Meke i Turske, odakle je godine 1645. prenijet na teritoriju Venecije.
Godine 1650. napitak je stigao u Englesku. Donio ga je Turčin po imenu Pasqua Rosee, i upravo on je otvorio prvu kafeteriju u Londonu u ulici Lombard . Arapska riječ za napitak „qahwa“ u bosanskom jeziku je postala „kahva“, u Italiji napitku su dali ime „caffe“ a u Engleskoj „coffee“.
(2) Drevni Grci su mislili da naše oči emituju svjetlosne zrake, poput lasera, i da zbog toga vidimo.
Prva osoba koja je shvatila da svjetlost ulazi u naše oči, a ne izlazi, bio je islamski matematičar, astronom i fizičar Ibn el-Haitham. On je napravio prvu „Camera Obscura“- kamera -od arapske riječi „qamara“ za tamnu ili izdvojenu sobu.
Njemu, pored toga, pripada i zasluga za uspostavu fizike kao nauke u modernom opsegu značenja reči „fizika“ (kao nauke temeljene na eksperimentima) i njenom izvođenju iz okvira filozofije.
(3) Šah je u formi kakvu danas poznajemo, razvijen u Persiji, odakle se u 10. veku posredstvom Arapa u Španiji proširio Evropom i na istok sve do Japana. Riječ „rook“ (engleska riječ za ”top”) potiče od persijske riječi „rukh“ (kočija).
(4) Hiljadu godina prije braće Wright, islamski pjesnik, astronom, muzičar i inženjer po imenu Abbas ibn Firnas, pokušavao je konstruisati prvu leteću mašinu. Godine 852. koristeći veliko platno uobličeno drvenom konstrukcijom, skočio je sa Velike džamije u Kordobi. Mislio je da će lebdeti poput ptice, ali platno je usporilo njegov pad, i to je bio prvi padobran u ljudskoj historiji. Abbas ibn Firnas je u padu zadobio samo manje povrede.
Ovaj veliki čovjek, pionir vazduhoplovstva nije se na tome zaustavio. Nastavio je svoja istraživanja i unapređenja konstrukcije leteće mašine i napokon godine 875, u dobu od 70 godina, usavršio je konstrukciju i dizajn svoje leteće mašine, koja je bila napravljena od svile i orlovog perja. Ovoga puta u vazduh se vinuo sa vrha planine. Letio je na prilično velikoj visini i u vazduhu ostao oko 10 minuta. Pri sletanju je došlo do manjeg udesa, jer, zaključio je ibn Firnas, svojoj letećoj mašini nije dodao rep, koji bi prilikom sletanja djelovao kao stabilizator. Međunarodni Aerodrom u Bagdadu i krater na Mesecu nose ime ovog velikana islamskog sveta.
(5) Kupanje i pranje su vjerske obaveze muslimana. Upravo možda to i jeste razlog zašto su muslimani usavršili proizvodnju sapuna, upravo istog onog kojeg i danas koristimo. Drevni Egipćani znali su za neki tip sapuna, kao i Rimljani, koji su taj sapun, koristili kao pomadu. Ali upravo su muslimani ti koji su kombinovali ulje dobijeno iz povrća sa sodium hidroksidom i aromatičnim supstancama.
Šampon je u Englesku donio musliman koji je na obali Brightona otvorio banju (hamam) 1759. godine, i bio je imenovan da se brine o čistoći i redovnom kupanju britanskih monarha kralja Georga IV i Williama IV.
(6) Destilacija, metod izdvajanja tečnosti na osnovu različite tačke njihovog ključanja, otkrivena je otprilike oko 800. Godine od strane islamskog naučnika Jabir ibn Hayyana, koji je transformisao alhemiju u hemiju, otkrivši mnoge od osnovnih hemijskih procesa (kristalizacija, destilizacija, oksidacija, filtracija…) i pribora koji se i danas koristi širom svijeta u hemijskim laboratorijima.
Otkrio je sulfornu i azotnu kiselinu, i na osnovu svojih eksperimenata i otkrića bio je u stanju da pravi parfeme kakve i danas koristimo. Ibn Hayyan je osnivač moderne hemije.
(7) Crank-Shaft je sprava koja prevodi kružno kretanje u pravolinijsko, i osnova je većine moderne mašinerije, kao i motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Kao jedan od najvećih izuma u modernoj mehanici, ona je pronalazak genijalnog islamskog inženjera po imenu El-Jazari, kako bi pospešio navodnjavanje sušnih područja.
U knjizi „Mehaničke naprave“ iz 1260. Godine, pokazao je i svoje druge izume, i preuređenje već postojećih. Napravio je prve mehaničke satove koje je pokretala voda. Al-Jazar je bio otac robotike. Među 50 njegovih izuma nalazi se i brava sa kombinacijom (šifrom).
(8) „Futrovanje“- metod šivenja izolirajućeg materijala između dva tanka komada platna. Nije sigurno da li je to pronalazak islamskog svijeta ili je islamski svijet taj metod preuzeo iz Indije ili Kine i dalje je usavršio.
Međutim, sigurno je da je navedena metoda na Zapad prenesena od strane Krstaša u periodu Krstaških ratova, koji su vidjeli da muslimanski borci za futrovanje koriste slamu sabijenu između dva komada platna i to koriste umjesto teškog metalnog oklopa. Metod se pokazao izuzetno uspešnim, i pružao je osim pokretljivosti i dobru zaštitu. Takođe se uvidelo da služi i toplotoj izolaciji, tako da se na Zapadu, gde je vladala hladnija klima, metod futrovanja, ubrzo našao u primeni pri proizvodnji kočija.
(9) U arhitekturi luk po kojem prepoznajemo Gotski stil, i koji je osnovna karakteristika impresivnih katedrala građenih u Gotskom stilu, jeste arhitektonsko dostignuće Islamskog sveta. Gotski luk je mnogo oštriji od Romanskog, a bio je neoophodan kako bi se omogućila izgradnja većih i impresivnijih građevina.
Pored toga Zapad je od muslimana preuzeo vitraž i tehniku gradnje kupola. Evropski zamkovi su kopije onih u islamskom svijetu, sa prorezima za strijele, bedemima i kulama. Kule kvadratnog oblika morale su se povući pred gradnjom lakše odbranjivih kula kružnog oblika. Arhitekta koji je projektovao zamak Henrija V je bio musliman.
(10) Većina modernih hirurških instrumenata su tačne kopije instrumenata koje je u 10. veku koristio islamski hirurg El-Zahrawi. Njegovi skalpeli, testere za kosti, pincete, makazice koje je koristio pri operaciji oka, kao i većina od 200 instrumenata koje je projektovao, su sastavni dio moderne hirurgije.
Prvi je koristio bio-razgradivi materijal za šivenje pri operacijama unutrašnjih organa.
U 13. vijeku jedan drugi ljekar iz islamskog svijeta po imenu Ibn Nafis je dao tačan opis cirkulacije krvi u ljudskom organizmu, celih 300 godina pre Williama Harveya. Muslimanski ljekari su takođe pronašli anestetike na bazi mješavine opijuma i alkohola, takođe su razvili upotrebu igala pri izvlačnju katarakta iz očiju, a ista tehnika pri liječenju katarakta se koristi i danas.
(11) Vjetrenjače su takođe izmislili muslimani kako bi izvlačili vodu iz dubina zemlje i navodnjavali suvo pustinjsko tlo. U pustinjama Arabije kada presuše sezonske reke, voda se mogla naći jedinu duboko ispod zemlje, i za njeno crpljenje bile su korišćene vetrenjače, koje su koristile vetar koji je duvao u jednom smeru mesecima.
Vjetrenjače su imale 6 do 12 jedara koja su bila prekrivena platnom ili palminim lišćem. Vetrenjače su se koristile u islamskom svetu 500 godina pre nego je prva vetrenjača napravljena u Evropi.