Kazahstanski predsjednik Kasym-Jomart Tokayev kaže da je apelirao na sigurnosni savez koji predvodi Moskva za pomoć u gušenju protesta širom bivše sovjetske republike za koje je rekao da ih vode “teroristi”.
„Danas sam apelirao na čelnike država ODKB-a (Organizacije Ugovora o kolektivnoj sigurnosti) da pomognu Kazahstanu u prevazilaženju ove terorističke prijetnje“, rekao je on na državnoj televiziji, dodajući da su „terorističke bande“ koje prema njegovoj izjavi vode proteste „dobile opsežnu obuku u inostranstvu“, prenosi Reuters.
Nikol Pashinyan, premijer Armenije, već je najavio sudjelovanje armenskih trupa u smirivanju situacije u Kazahstanu, što dopušta član 4. Ugovora o zajedničkoj sigurnosti. Ovom ugovoru pristupile su Rusija, Kazahstan, Tadžikistan, Kirgistan, Bjelorusija, Armenija, dok Srbija ima status zemlje posmatrača.
ODKB potvrđuje učešće bjeloruske vojske u mirovnim snagama u Kazahstanu. Ruski transportni avion Il-76, stigao je iz Pskova u Minsk, već se sprema za polazak za Kazahstan. Pojavio se i video ulaska ruskih snaga na putu za Kazahstan.
Državni informativni kanal Khabar-24 citirao je kancelariju gradske komande koja je rekla da su još 353 policajca povrijeđena pored 12 ubijenih.Predsjedničku rezidenciju zahvatio je plamen,a naoružani demonstranti upali su i u druge zgrade vlade.
Demonstracije u toj centralnoazijskoj zemlji postale su nasilne od srijede, a aerodrom Almaty reko vrijeme nije bio pod kontrolom vlade.
Bijela kuća je saopćila da pomno prati nemire.
Protesti su počeli u nedjelju u Žanaozenu, gradu na zapadu, koji su se proširili širom zemlje, a u utorak su izbile velike demonstracije u glavnom gradu Nur-Sultanu.
Protesti su započeli zbog udvostručenja cijene tečnog plina koji se koristi u brojnim vozilima na cestama ove zemlje. Ipak, veličina i brzo širenje nemira sugeriraju da odražavaju šire nezadovoljstvo u zemlji koja je bila pod vlašću iste stranke od sticanja nezavisnosti od Sovjetskog Saveza 1991. godine.
Piše: Faris Marukić