Pojam nafile podrazumijeva dobrovoljni namaz, namaz koji nije naređen od strane Gospodara i njegovog Poslanika, već je određeni vid preporuke sa kojim se čovjek približava Uzvišenom Stvoritelju. Dobrovoljnih namaza imamo više i oni se razlikuju uglavnom u svom nijjetu i vremenu kada se obavljaju, te povodu zbog kojeg se obavljaju.
U ovom kratkom tekstu spomenut ćemo ramazansku noćnu nafilu kao veoma preporučen ibadet koji ne treba zapostavljati. Noćna nafila, odnosno noćni namaz podrazumijeva svako klanjanje nakon jacije (jacijskog farza). To podrazumijeva i da su jacijski sunsuneti i vitri, te bilo koji oblik noćnog namaza ustvari ta pohvalna noćna nafila koju nam je jako preporučio Muhammed a.s. Obavijestio nas je da je dobrovoljni noćni namaz ibadet sa kojim se uistinu približavamo Gospodaru i ibadet uz koji dolazi poseban Allahov bereket na onoga koji ga obavlja.
Posebno je pohvalno u mjesecu ramazanu ramazanske noći oživjeti dobrovoljnim klanjanjem (noćnim namazom). Ta ramazanska noćna nafila poznata je kao teravija i ona se uglavnom obavljala u džematu. Najčešći broj rekata bio je 20, mada je u ranom periodu oživljavanja ovog namaza od strane Poslanika a.s. i njegovih ashaba on klanjavan sa manjim brojem rekata (osam ili sl.). Ramazanska noćna nafila (teravija) može se obavljati i samostalno kod kuće, ali je jedan veći broj učenjaka ipak smatrao pohvalnijim da se ramazanske noći sa tom nafilom ožive u džematu. Dolaskom pandemije korona virusa u mnogim muslimanskim zemljama izostalo je zajedničko klanjanje teravije, već je ljudima savjetovano da u svojim kućama ramazanske noći ožive tom nafilom u krugu svojih porodica.
Na našim balkanskim prostorima u većini džamija jaciju i teraviju u džematu 2020 god. mogli su obavljati samo uži članovi džamijskih i džematskih odbora, dok je ostalim muslimanima savjetovano da zbog poštivanja epidemioloških mjera formiraju kućne džemate ili kući klanjaju pojedinačno. Oni koji su imali prilike da ramazansku noćnu nafilu klanjaju u džamiji dekretom im je propisano da je klanjaju sa 8 rekata i završe sa 3 rekata vitra uz jacijski farz.
I ove godine od strane nadležnih vjerskih institucija date su upute da će se u džamijama nakon jacije teravija klanjati od 8 rekata, završno sa vitr namazom. Oni muslimani koji ne budu imali prilike ići u džemat oni nakon jacije (jacijskog farza) mogu klanjati ramazansku noćnu nafilu (teraviju) u bilo koje doba noći, tj u bilo kojem periodu jacijskog vakta koji traje do pred zoru. Vjernici nakon jacije mogu klanjati koliko žele rekata ramazanske noćne nafile predajući selam nakon svaka 2 ili 4 rekata. Nakon otklanjanog željenog broja rekata teravije (ramazanske noćne nafile) vjernici će svoj noćni ibadet završiti sa vitrom.
Lijepo bi bilo ramazanske noći pored namaza ukrasiti i za zikrullahom (veličanjem Allaha) te sa učenjem Kur’ana i pojačanim ibadetom dove za sebe i za svoje najmilije.
Neka nam ovaj ramazan bude blagoslovljen i da u njemu obavimo što više ibadeta i učinimo što više dobrih djela sa kojima će Gospodar svjetova biti zadovoljan.
Za intelektualno.com piše: Admir Iković