Bosna i Hercegovina je 2. juna 1993. godine primljena u članstvo Organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu Ujedinjenih nacija (UNESCO). Upisana dobra iz Bosne i Hercegovine na UNESCO-ovoj Listi svjetske baštine su most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, područje Starog mosta starog grada Mostara, te stećci – srednjovjekovni nadgrobni spomenici.
Dobra iz Bosne i Hercegovine koja se trenutno nalaze na tentativnoj listi su prirodno-graditeljska cjelina Jajca, Sarajevo – jedinstveni simbol univerzalne multikulturalnosti – trajno otvoreni grad, historijsko urbano područje Počitelj, prirodno i urbano područjeBlagaj, prirodno i historijsko područje Blidinje, prirodno i historijsko područje Stolac, pećina Vjetrenica, prašuma Perućica i Jevrejsko groblje u Sarajevu.
Na Generalnoj skupštini UNESCO-a, koja je održana u Parizu 2017. godine, Sarajevska Hagada i Rukopisna zbirka Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu upisani su u Registar Memorija svijeta, posvećen pokretnoj svjetskoj kulturnoj baštini. Ovim upisom Bosna i Hercegovina je dobila svoja prva dva dobra upisana u Registar, koji je uspostavljen 1997. godine, s ciljem očuvanja dokumentarne baštine od svjetskog značaja kao što su dokumenti, rukopisi, bibliotečka, muzejska i arhivska građa ili kolekcije.
UNESCO je osnovan 1946. godine, a osnovni cilj organizacije je da doprinese miru i sigurnosti kroz podržavanje kolaboracije među nacijama kroz obrazovanje, nauku i kulturu kao metod pospješivanja univerzalnog poštovanja pravde, zakona, ljudskih prava i sloboda. Jedna od uloga UNESCO-a je da održava Listu mjesta svjetske kulturne baštine.
Za Intelektualno.com priredio: Alen Borić