U okviru projekta “Uspješne sarajlije u dijaspori” za Intelektualno.com govorio je Murat Alibašić, demobilisani borac koji je krajem rata napustio Bosnu i Hercegovinu.
Na početku razgovora, ovaj Sarajlija opisuje svoj odlazak iz Bosne i Hercegovine tokom agresije, tačnije negdje pred kraj, 1995. godine.
– Nakon teškog ranjavanja i demobilizacije u Armiji RBiH i veoma lošeg zdravstvenog stanja odlučio sam se da svoj život nastavim negdje u inostranstvu kako bih svoj život i svoje zdravlje koje je bilo izuzetno narušeno doveo u neki normalan tok. 1995. godine napuštam Sarajevo i prijavljujem se na program za izbjeglice čiji ured se u to vrijeme nalazio u Splitu u Hrvatskoj. Nakon nekoliko mjeseci čekanja u Splitu dobivam pozitivan odgovor i već u aprilu 1995. godine dolazim u američku saveznu drzavu Kolorado. Ovdje zatičem 10-15 porodica uglavnom bivših logoraša koji su ovdje došli još krajem 1993. i u toku 1995. godine – opisuje on.
Dodaje kako se bošnjačka zajednica u Koloradu već od početka držala zajedno, te da danas njihova zajednica broji oko pet hiljada Bošnjaka.
– Već u samom početku držimo se zajedno i naravno uvijek pričamo i razmišljamo o nekom načinu društvenog organizovanja. Kako je vrijemo prolazilo broj naših porodica iz dana u dan raste tako da danas imamo zajednicu od nekih pet hiljada Bošnjaka u Koloradu. Već početkom 1996. godine donosimo odluku da osnujemo Američko-bosanski klub sa sjedištem u Denveru. Klub je veoma uspješno radio negdje do 2003. godine, a naš rad se uglavnom svodio na promicanje naše kulture, običaja, tradicije, kao i vjere. U to vrijeme organizivali smo veliki broj druženja, bosanskih sijela, bajramskih druženja, sportskih manifestacija, fudbalskih turnira, vjerskih praznika i filmskih promotivnih manifestacija. Uglavnom smo se trudili da uspostavimo dobre odnose sa lokalnom američkom zajednicom gdje smo na mnogim skupovima kao i vjerskim objektima, crkvama pokušavali da objasnimo ljudima ko smo, šta smo, kakva nam je kultura, tradicija, običaji, a posebnu pažnju smo posvetili promicanju istine o ratnim dešavanjima u našoj domovini – navodi on.
Navodi da su 2003. godine osnovali fudbalski klub, koji je značajno doprinio povezivanju sa drugim bošnjačkim zajednicama širom Amerike. Istakao je i da je klub bilježio mnogobrojne uspjehe.
– 2003. godine osnivamo i fudbalski klub FC BIHCO koji se takmiči u Prvoj Koloradskoj diviziji i od tada kreću mnogobrojni uspjesi, putovanja širom Amerike, druženja sa sportskim klubovima širom čitave Amerike, povezivanje sa bošnjackim zajednicama i promocija naše države putem sporta. Sve to vrijeme težili smo tome da naš američko-bosanski klub, kao i naš fudbalski klub budu na neki način multikulturne i multinacionalne organizacije, ali uglavnom su naši članovi bili samo Bošnjaci, a slična situacija je bila i u ostalim bh. zajednicama u Americi. Vođeni takvim razvojem situacije u mnogobrojnim saveznim državama naši građani počinju sa osnivanjem džemata, što je naravno i nama u Koloradu pomoglo da se odlučimo na isti korak. Uglavnom isti oni ljudi koji su radili i na osnivanju kluba, prilagođavaju se novom trendu i osnivaju prvi bosanski džemat u Koloradu. Danas taj džemat ima oko 200 stalnih članova. Kupljen je objekat i napravljena je džamija u koju je uloženo više od milion dolara – istakao je.
Alibašić kaže da je sport trenutno najveća poveznica sa domovinom, ali smatra da se ta saradnja mora dovesti na veći nivo.
– Kada je u pitanju promocija naše države ovdje u Koloradu, kao i povezivanje sa našom domovinom i našim narodom, mogu reći da bi to moglo i trebalo biti na još većem nivou. Za sada povezivanje sa našom državom radimo najviše u domenu sportu gdje smo od 2015. godine počeli da organizujemo naše fudbalske kampove širom Amerike i Evrope, da dovodimo naše poznate stručnjake, kao i predstavnike naših reprezentativnih selekcija i ta saradnja za sada zaista dobro funkcioniše. Za prethodnih šest godina preko 30 naših dječaka i djevojčica su pozivani u BiH na kampove naše reprezentacije, a deset njih su već upisali i zvanične nastupe za naš nacionalni tim. Veći broj naših momaka trenutno nastupa za klubove u Njemačkoj, Hrvatskoj i BiH. U svakom slučaju mislim da bi se ta saradnja sa našom domovinom mogla i morala dovesti na veći nivo, posebno kada su u pitanju neke stvari od izuzetne važnosti za našu domovinu, kao što je dobivanje državljanstva za našu djecu koja su rođena ovdje, pasoša i druge dokumentacije, jer ono čega se ja lično pribojavam je masovna asimilacija naše omladine u američko drustvo. Tu ne vidim ništa loše, ali pod uslovom da ta naša djeca sačuvaju dvojno drzavljanstvo naše, običaje, jezik i kulturu, a to bi trebao da nam bude primarni cilj i nama ovdje i našim sugrađanima u domovini – zaključuje Alibašić.
Udruženje za razvoj saradnje domovine i dijaspore putem svoje platforme Intelektualno.com u narednom periodu će javnosti prezentirati mnogobrojne pozitivne priče iz dijaspore, a u sklopu projekta “Uspješne Sarajlije u dijaspori”. Projekat je podržan od strane Grada Sarajeva.
Intelektualno.com