Mirza Hasanefendić iz Sarajeva je profesionalni komercijalni fotograf u Los Angelesu. Sarađivao je sa brojnim kompanijama kao što su Skyrocket Toys, Too Faced Cosmetics, Budweiser, Nautica, Luxuriator by Franco.
Razgovarao: Faris Marukić
Intelektualno.com:Tokom studija na Akademiji likovnih umjetnosti pali ste upravo na ispitu iz fotografije. Niste odustali, te je vaš naredni rad ocijenjen kao najbolji u klasi. Koliko je bitno biti vjeran svom karakterističnom stilu i talentu bez obzira na formalne prepreke?
Hasanefendić: Ovo je anegdota koja se nekako povlači po medijima već duže vrijeme. Ja sam zapravo svojevremeno obnovio drugu godinu studija na Likovnoj Akademiji jer nisam imao dovoljno vremena da se pošteno posvetim izradi foto-knjige na predmetu fotografija. Želio sam da istu napravim najbolje što mogu, umjesto da nešto zbrzam tek toliko da dobijem prolaznu ocjenu. Kako sam paralelno bio zauzet poslovima iz svoje primarne struke (grafički dizajn), obnovio sam godinu kako bih se posvetio istim i istovremeno pripremio vježbu iz fotografije kako treba. Nisam do sada čuo da je rad bio ocijenjen kao najbolji u klasi, jer to i nije praksa na Akademiji, ali sam u svakom slučaju bio vise nego zadovoljan urađenim.
Intelektualno.com: Radili ste fotografije za brojne medijske kuće, korporacije, čak i međunarodne organizacije. Koliko je posao fotografa cijenjen u domovini u poređenju s vašim iskustvima iz inostranstva?
Hasanefendić: U BiH sam se bavio komercijalnom fotografijom, kao i grafičkim dizajnom za nekoliko kompanija uključujući Coca-Colu, Mercator BH, Lek Ljubljana, UNDP. U Los Angelesu se nastavljam baviti komercijalnom i produkt-fotografijom, kao i video produkcijom za mnoge klijente kao sto su Skyrocket Toys, Too Faced Cosmetics, Budweiser, Nautica, Luxuriator by Franco kao i TV produkcijama za chef kuharicu Serenu Poon, glumicu Katie Cleary i sl. Mislim da je u inostranstvu ovaj posao više cijenjen i u budžetima su uvijek uračunati znatni procenti za troškove foto i video produkcije. Također, velika razlika je praksa plaćanja prava za upotrebu fotografija, bez obzira što ste već plaćeni za produkciju istih. Samo snimanje je jedna stavka, a nakon nje slijedi honorar za prava na korištenje vaših fotografija gdje se jasno definira gdje, kako i koliko dugo će se vaše fotografije koristiti. Postoji i opcija “total buyout” gdje prodajete originalne fajlove i sva autorska prava na trajno korištenje klijentu, što se rijetko dešava ali je jako unosno. Također, klijenti će platiti troškove iznajmljivanja opreme ako je to potrebno, tj. troškove “amortizacije” vase lične opreme, sto je zaista sjajno. Opet, s druge strane, prisutan je globalni trend smanjenja troškova i pokušaja realizacije kompletnih produkcija korištenjem pametnih telefona (u LA-u je u 99% slučajeva u pitanju iPhone), kao i trend 3D modeliranja proizvoda, tako da CGI polako ali sigurno preuzima određene industrije (npr. auto-industrija i Ikea katalozi). BiH je jako malo tržište i nažalost nisam siguran da većina kompanija shvata važnost kvalitetne profesionalne fotografije u marketingu. Srećom, mnogi počinju da ozbiljnije pristupaju ovoj problematici i siguran sam da će se i naše tržište razviti u ovom pravcu kako bi ostalo konkurentno. Imamo zaista fantastične domaće proizvode koje moramo predstaviti u sto boljem svjetlu, kako bi potakli domaću potrošnju i potencijale za izvoz na regionalna i međunarodna tržišta.
Intelektualno.com: Kroz objektiv ste vidjeli brojna mjesta i lica. Gdje je tu mjesto Sarajevu? Koliko je Sarajevo zaslužno za razvoj ljubavi prema fotografiji?
Hasanefendić: Sarajevo ima jedan svoj specifičan chill faktor, sve se odvija dosta sporije u odnosu na zapad, ali ne toliko koliko biste možda inicijalno pomislili. Sarajevo, kao i cijela BiH su prepuni inspirativnih motiva, za naše prostore tradicionalnog spoja kultura istoka i zapada. Ovdje ljudi žive svoj život i koliko god možete pomisliti da se ništa posebno ne dešava, svako malo ostanete iznenađeni količinom kreativnosti i energije koje kolege ulazu u ovaj posao. Uz sve to, nemoguće je ne zavoljeti fotografiju koja vam pomaze da fokusirate, kako svoju pažnju, tako i fotografski kadar na neki novi detalj koji vam je nekako promakao, iako ste nebrojeno puta prošli tom jednom ulicom, sokakom, obalom, sumom… ovdje zaista imamo sve, na nama je samo da prepoznamo ljepotu ovog okruženja i pokušamo ga ovjekovječiti i prezentirati na najbolji mogući način.
Udruženje za razvoj saradnje domovine i dijaspore putem svoje platforme Intelektualno.com u narednom periodu će javnosti prezentirati mnogobrojne pozitivne priče iz dijaspore, a u sklopu projekta “Uspješne Sarajlije u dijaspori”. Projekat je podržan od strane Grada Sarajeva.
Intelekttualno.com