Faris Marukić
Stabilno, umjerenim koracima Turska nastavlja graditi svoj imidž industrijskog inovatora i jednog od svjetskih lidera u proizvodnji dronova. Prvo, Bayraktar TB2 – pojavio se neočekivano i postao prijetnja ruskom oružju u Siriji, Libiji i Ukrajini. Zatim je došao Akinci – brz s rekordnom visinom leta, što ga je učinilo primamljivom za strana tržišta. Sada je na redu Crvena jabuka (Kızılelma) – nominalno nadzvučni dvomotorni bespilotni borbeni avion.
Kızılelma se još uvijek kreće samo po pisti, ali to je redovna procedura za svaki avion ili dron. Testovi avionike i drugih sistema na zemlji obavljeni su uspješno. Testirani su sigurnosni sistemi kako letjelice, tako i operativnih timova tj. testiran je postupak prije polijetanja.
Turski mediji sammunasanayist.com objavili su da će do kraja ove sedmice, odnosno početkom decembra, biti podataka i o prvom letu bespilotnog lovca.
Kompanija Baykar je proizvođač drona Kızılelma. Početkom godine kompanija je objavila je završetak prvog prototipa. Nekoliko mjeseci kasnije, Baykar je predstavio drugi prototip. Ako testovi prođu uspješno u narednim mjesecima, očekuje se da će Baykar početi masovnu proizvodnju sredinom 2023. godine.
Šta se očekuje?
Lokalni stručnjaci sugeriraju da bi jedan od testova mogao biti u Ukrajini, Siriji ili Iraku. Turska se ne bori u Ukrajini, ali se bori u Siriji i Iraku, i sasvim je moguće, čak i logično, da Kızılelma bude testiran u realnim borbenim uslovima.

Kızılelma je dizajniran da bude borbena platforma koja može sletjeti i poletjeti s kratkih pista. To ga čini izuzetno pogodnim ne samo za tursko ratno vazduhoplovstvo već i za tursku mornaricu. U budućnosti će možda biti dio inventara broda TCG Anadolu, koji je također trenutno na testovima krstarenja.
Ovaj bespilotni borbeni avion razvijen je i proizveden turskim resursima i mogao bi postati ponos Ankare ako dokaže svoju borbenu sposobnost i efikasnost u narednim godinama.
Crvena jabuka će biti agresivna!
Baykar kaže da će Kızılelma biti agresivan dron, sposoban da nosi rakete vazduh-vazduh i vodit će vazdušne bitke s dosta manevriranja.
Kompanija je razvila dron sa slabom radarskom vidljivošću. Bespilotna borbena letjelica, koja će koristiti svu municiju domaće proizvodnje i biti veliki multiplikator snage s planiranom nosivošću od 1.500 kilograma. Bespilotni lovac će također imati visoku situacijsku svijest s AESA radarom koji će biti integriran.
Šta još treba znati?
Evo nekih od najvažnijih karakteristika koje trebate znati o najnovijem oružju turskog ratnog vazduhoplovstva i mornarice.
Kızılelma će moći komunicirati s vojnim operativnim centrom ili štabom, kako u vidokrugu tako i van vidokruga. Plafon visine leta drona je postavljen negdje između 10,6 km i 13,7 km, a cca. 930 kilometara njegov operativni domet.

Brzina krstarenja će se kretati do skoro 1 maha ili 1225 klimetara na sat. Pored već pomenutog AESA radara, takođe razvijenog u Turskoj, dron će imati elektro-optički sistem za navođenje. Baykar kaže da će Kızılelma imati nezavisni GPS sistem navođenja.
Maksimalna masa pri uzlijetanju je 6 tona, a nosivost 1.500 kg. Dron je dugačak 14,7 metara i visok 3,3 metra. Baykar će, u konačnici, razviti i nadzvučnu verziju.