Mnogi su skloni reći da je Bayraktar TB2 za nebo ono što je sovjetski AK-47 za rat na kopnu – jeftino rješenje koje donosi višestruku korist. Nasljednik je Bayraktar Çaldırana (TB1) koji nije dobio veću pažnju, ali je pokazao da turska odbrambena industrija ima potencijal za razvoj bespilotnih letjelica. Prvi zvaničan let TB2 desio se 2014. godine, a već naredne 2015. počinju raketna testiranja u saradnji s kompanijom ROKETSAN.
Pažnju medija TB2 privući će 2018. godine kada su turske kopnene snage uspješno iskoristile dron u zajedničkoj prekograničnoj operaciji turskih oružanih snaga i Nacionalne obavještajne organizacije Turske kako bi ubili višeg vođu (PKK) i člana odbora Unije zajednica Kurdistana İsmaila Özdena u distrikt Sinjar, sjeverozapadni Irak.
Bayraktar TB2 je promijenio predstavu o tome kako se vode moderni sukobi, sada kada je isproban i testiran u najmanje u četiri odvojena sukoba. Činjenica da relativno lagana i jeftina bespilotna letjelica ne samo da može izbjeći, već i aktivno tražiti i uništavati moderne rakete sisteme zemlja-zrak (SAM) i sisteme elektronskog ratovanja (EW) uz male gubitke mijenja paradigmu ratovanja.
.jpg)
Uspjeh Bayraktara TB2 se nastavlja, s dokazanom „listom uništenja“ od 759 vozila i komada opreme u Libiji, Siriji, Nagorno-Karabakhu i Ukrajini.
TB2 je odgovoran za uništenje 120 tenkova, 43 komada samohodne artiljerije, 37 protuvazdušna sistema, 46 oklopnih vozila, 78 višecijevnih bacača, 7 radara, 2 balistička raketna sistema, 142 komada artiljerije, 269 vojnih vozila, 7 samohodnih protuvazdušnih sistema, 1 sistema za ometanje i detekciju, te 7 aviona na tlu.
Ovaj popis uključuje samo uništena vozila i opremu za koju su dostupni foto ili videografski dokazi. U nekim slučajevima to se sastoji isključivo od snimka snimljenog na tlu. U tim slučajevima korištenje naoružanog drona prijavili su svjedoci na terenu.
Bayraktar se tu neće zaustaviti jer se lista zemalja koji ovaj dron imaju u svom arsenalu stalno širi. Poznato je da trenutni operateri TB2 uključuju Tursku, Katar, Libiju, Ukrajinu, Azerbajdžan, Maroko, Turkmenistan i Kirgistan, Somalija, a Niger trenutno preuzima svoje prve letjelice.
U procesu postizanja konačnog dogovora oko kupovine su Irak i Poljska.