Piše: Haward Altman
Kada su ukrajinske snage počele da rastavljaju nekoliko komada zarobljene ili djelimično uništene ruske vojne opreme, otkrile su snažno oslanjanje na strane mikročipove – posebno one napravljene u Sjedinjenim Državama. Ti mikročipovi nalaze se na popisima komponenti koje je ukrajinska obavještajna služba podijelila s The War Zone.
Predmetni čipovi pronađeni su unutar pronađenog primjerka 9S932-1, radarski opremljenog komandnog vozila protivvazdušne odbrane koje je dio većeg sistema Barnaul-T, sistema PVO Pancir, helikoptera Ka-52 “Aligator” i krstareće rakete Kh-101 (AS-23A Kodiak).
„Lista komponenti nudi neke od najdetaljnijih informacija do sada o tome koliko Rusi dobivaju kritične mikročipove, poluprovodnike i druge komponente. Stavke na tim listama pokreću ozbiljna pitanja o sposobnosti Rusije da proizvede tehnološke komponente na koje se oslanja njena ratna mašina i sposobnosti zemalja poput SAD-a da te tehnologije održe sigurnim“, kaže neimenovani stručnjak za The War Zone.
U komandnom vozilu protivvazdušne odbrane Barnaul-T, na primjer, ukrajinska obavještajna služba je rekla da su njeni stručnjaci pronašli osam mikročipova američkih proizvođača kao što su Intel, Micrel, Micron Technology i Atmel Corp.
Ukrajinski stručnjaci su također pronašli pet čipova proizvedenih u SAD-u – proizvođača AMD, Rochester Electronics, Texas Instruments i Linear Technology – u mjeraču smjera sistema PVO Pantsir.

U krstarećoj raketi Kh-101 pronađeno je najmanje 35 čipova proizvedenih u SAD-u, uključujući one koje su proizveli Texas Instruments, Atmel Corp. Rochester Electronics, Cypress Semiconductor, Maxim Integrated, XILINX, Infineon Technologies, Intel, Onsemi i Micron Technology.
Kada su otvorili elektro-optički sistem Ka-52 Aligatora s kupolom, ukrajinski stručnjaci su pronašli 22 čipa proizvedene u SAD-u i jedan čip proizveden u Koreji. Američki proizvođači pronađenih komponenti uključivali su Texas Instruments, IDT, Altera USA, Burr-Brown, Analog Devices Inc., Micron Technology, Linear Technology i TE Connectivity.
Kada su SAD i nekoliko drugih zemalja uvele sankcije nakon što je Rusija 24. februara pokrenula punu invaziju to je uključivalo i visokosofisticiranu opreme uključujući mikročipove. Nema naznaka da je od tog momenta bilo koji od proizvođača čipova u ovim zarobljenim ili uništenim ruskim sredstvima prekršio bilo koju od tih odredbi .
Neki od proizvođača su prethodno bili dijelovi drugim kompanijama.
IDT je, na primjer, kupila japanska firma Renesas 2019. godine. Micrel je kupila Microchip Technology Incorporated 2015., Atmel Corp. je također kupila Microchip Technology 2016., Cypress Semiconductor Corp. je kupila Infineon Technologies 2020., Alteru je kupio Intel 2015., Burr-Brown je kupio Texas Instruments 2000. godine.
Nejasno je porijeklo mikročipova pronađenih ruskom oružju. Ovi čipovi ne moraju nužno biti nabavljani direktno od proizvođača. Također, postoji ogromno i uglavnom neregulirano tržište za reciklirane čipove, koji uglavnom potiču iz Kine, a mnogi od njih izgledaju prilično stari.
Zvaničnici ukrajinske obavještajne službe koji su dostavili spisak komponenti također nisu mogli reći odakle su čipovi porijeklom.

Ali Skip Parish, NATO i američki stručnjak za borbu protiv bespilotnih letjelica, oružja usmjerene energije, elektronskog ratovanja, pregledao je listu komponenti koje su dostavile ukrajinske obavještajne službe i rekao da one pokreću brojna pitanja.
On naglašava, “potpunu ovisnost o zapadnoj tehnologiji” u primjeni “integriranih skupova čipova u ključnim osjetljivim radnim dijelovima ruskih oružanih sistema – ciljanje, navigacija, komunikacije i izvođenje oružja.”
Također prikazuje “neuspješnu ili nepostojeću kontrolu SAD-a” u propisima o međunarodnom prometu oružja.
Ministrica trgovine Gina Raimondo rekla je na saslušanju u Senatu da sankcije Rusiju prisiljavaju da traži alternativne izvore ključnih komponenti.
“Imamo izvještaje Ukrajinaca da kada pronađu rusku vojnu opremu na zemlji, ona je puna poluprovodnika koje su izvadili iz mašina za pranje suđa i frižidera”, svjedoči Raimondo.
Dok je komponente namijenjene za kućanske uređajima, na primjer, teže spriječiti da dođu u pogrešne ruke, američki zvaničnici, rekao je Parish, imaju ovlaštenje da spriječe isporuke tih čipova dvostruke namjene ako smatraju da mogu imati kritičnu vojnu upotrebu.
On naglašava potrebu za “jasnim putem za zaustavljanje ruskog uspjeha u naoružanju, bez potrebe američkog prisustva na terenu“, i “jačanje domaćih programom za zaustavljanje isporuka tehnologije” kod saveznika SAD-a Australije, Kanade, Novog Zelanda i Velike Britanije, poznato kao “Pet očiju”.
Dok je Raimondo svjedočila da su Ukrajinci naveli da su Rusi koristili dijelove kućanskih uređaja u njenim tenkovima, to nije vjerovatno slučaj u osjetljivijim sistemima koje je postavila ukrajinska obavještajna služba, rekao je Parish.
“Optika u Ka-52 helikopteru i sistemi za navođenje projektila”, rekao je, “od najveće su zabrinutosti.”
War Zone se obratila svim proizvođačima mikročipova navedenim u ovoj priči i nekoliko ih je odgovorilo. Većina je rekla da više ne posluje s Rusijom. Mnogi su rekli da ili ne znaju ili ne mogu da kontrolišu gdje će im čipovi završiti. Jedna kompanija je osporila tvrdnju ukrajinske obavještajne službe da su njeni čipovi pronađeni u ruskoj vojnoj opremi.
Glasnogovornica Onsemija je, na primjer, istakla da čipovi njene kompanije nisu vojni, te da ih je lako nabaviti.
Stefanie Cuene, šefica odjela za odnose s javnošću za Onsemi, rekla je da je čip njene kompanije “roba, a ne vojni nivo i dostupan bilo gdje na otvorenom tržištu”.
„Već smo s ozbiljnom zabrinutošću gledali na rat u Ukrajini“, rekao je za War Zone Gregor Rodehüser, portparol Infineon Technologies. “Vaša poruka produbljuje ove zabrinutosti.”
“Iako ne možemo konkretno komentirati ovu temu, Infineon je poduzeo odgovarajuće mjere kako bi osigurao poštivanje sankcija.”
Nakon početka rata u Ukrajini, rekao je, „zaustavili smo sve direktne i indirektne pošiljke u Rusiju, Bjelorusiju i odgovarajuće regije u Ukrajini koje podržava Rusija. Ovo također uključuje tehničku podršku.”
Infineon Technologies, rekao je Rodehüser, još nije „pronašao nijedan dokaz o vojnoj upotrebi naših proizvoda u Rusiji. Stoga provjeravamo kupce i tržišta koja nabavljaju naše proizvode u skladu sa zakonskim izvoznim propisima.”
Intel je rekao da, iako ne mogu da znaju gdje završavaju njihovi čipovi, više ne posluju ni s Rusijom ni sa Bjelorusijom.
“Iako ne znamo uvijek niti možemo kontrolirati koje proizvode kreiraju naši kupci ili aplikacije koje krajnji korisnici mogu razviti, Intel ne podržava niti tolerira da se naši proizvodi koriste za kršenje ljudskih prava,” rekla je Penny Bruce, Intelova direktorica korporativnih komunikacija .
“Kada postanemo svjesni zabrinutosti da poslovni partner koristi Intelove proizvode u vezi s kršenjem ljudskih prava, ograničit ćemo ili prekinuti poslovanje s trećom stranom sve dok i osim ako ne budemo imali veliko povjerenje da se Intelovi proizvodi ne koriste da krši ljudska prava.”
Intel je, rekla je Bruce, “obustavio sve isporuke kupcima u Rusiji i Bjelorusiji”. Pored toga, „Intel će nastaviti da se pridržava svih važećih izvoznih propisa i sankcija u zemljama u kojima posluje; ovo uključuje poštivanje sankcija i kontrole izvoza protiv Rusije i Bjelorusije koje su izdale SAD i savezničke nacije.”
Kompanija Analog Devices “posvećena je potpunoj usklađenosti sa zakonima SAD-a, EU i drugih zemalja, uključujući kontrolu izvoza, trgovinske sankcije i propise”, rekla je Ferda Millan, glasnogovornica kompanije.
TE Connectivity je u međuvremenu osporio listu ukrajinskih obavještajnih komponenti.
“Pretražili smo u našoj bazi podataka o dijelovima i nismo uspjeli pronaći podudaranje s brojem dijela koji ste naveli,” rekao je Jeff Cronin, glasnogovornik kompanije.
Pitanje stranih komponenti koje se ubacuju u rusku vojnu opremu uprkos sankcijama već se postavljalo.
Nakon što je Rusija prvi put napala Ukrajinu 2014. godine, pogođena je prvim krugom sankcija.
Oni se, međutim, očigledno nisu pokazali plodonosnim.
Nejasno je koliko bi Ministarstvo trgovine moglo biti zabrinuto zbog mikročipova, za koje su ukrajinski obavještajci rekli da su pronađeni na ruskim sistemima protivvazdušne odbrane, helikopterima i krstarećim projektilima.
Već postoji mnogo dokaza da postojeće sankcije štete ruskoj odbrambenoj industriji. Ukrajina tvrdi da sve starije komponente koje Rusija koristi, posebno u Kh-101, čine manje efikasnim. Ali imajući u vidu da se Rusija oslanja na veliki broj mikročipova, poluprovodnika i drugih komponenti koje „lebde okolo“ – i njene bliske odnose s Kinom, vrhunskim proizvođačem ovih dijelova – dugoročni efekti sankcija, barem u pogledu visoke tehnologije, poput čipova, ostaje da se vidi.
Tako je i s reakcijom SAD-a na čipove koje (Rusi) koriste.
(Tekst je izvorno objavljen na stranici The War Zone)