Iz Amazonskog bazena u sjeverne sibirske šume šire se divlje vatre . Međutim, tehnologija koja se koristi za rješavanje požara na velikim površinama postala je sofisticiranija da odgovori na ovu prijetnju.
Divlje vatre su među najrazornijim silama na Zemlji. Kada požari zapale gradove na rubovima šuma ili divljih životinja, ekonomska šteta i potencijalni gubitak života mogu biti ogromni. U međuvremenu, vruće globalne temperature i ekstremni toplotni valovi povećavaju opasnost od širenja požara .
Kako današnji vatrogasci rješavaju ogromne požare? To rade koristeći najsofisticiraniju tehnologiju. Bilo da se radi o modificiranom jumbo-mlazu ili o najmodernijim kamerama za termičku obradu slike.
Timovi koji su se borili protiv kalifornijskih požara koristili su Global SuperTanker – modifikovani džambo-mlazni stroj koji nosi gotovo 73.000 litara vatrogasnog sredstva – pored teškog helikoptera S-64 Aircrane koji nosi 10.000 litara vode.
Cisterne sa zrakom koriste se za gašenje plamena i nadgledanje širenja vatre putem senzora i video feeda zajedno s GPS podacima. Upućeni u sofisticirani softver za računarsko modeliranje, oni mogu pomoći u predviđanju ponašanja požara i mogućih obrazaca širenja. Računalni modeli mogu pružiti pokrivanje male površine širine samo nekoliko metara, mapiranje terena i strujanja zraka. Požari su posebno podložni vremenskim uslovima i ovi alati omogućuju vatrogascima da odrede prolazak plamena na razini tla.
No, zrakoplovima s posadom potrebno je veliko ulaganje u održavanje i obuku posade. Zapovjedni i kontrolni centri okreću se bespilotnim letjelicama (UAV) kako bi umanjili troškove i pružili dodatne mogućnosti . Mali quadcopters i veći zrakoplovi s nepokretnim krilima mogu letjeti iznad požara mnogo duža razdoblja.
Infracrvene i toplotne kamere mogu kroz dim vidjeti kako bi nadgledale zemaljske timove i obavještavati ih kada se uslovi promijene. UAV-ovi mogu pružati georeferencirane zračne slike , toplotne mape i temperaturnu ljestvicu požara. Specijalni bespilotni bespilotni lijekovi mogu čak prevoziti crijeva do manje dostupnih područja. U budućnosti bi se rojevi autonomnih bespilotnih letelica mogli koristiti za praćenje divljih požara i širenje vatre na licu mjesta.
Discovery
Prevod i priprema: Intelektualno.com