Veliko društvo predstavljalo je ambiciozan niz političkih inicijativa, zakonodavstva i programa kojima je predsjedao predsjednik Lyndon B. Johnson s glavnim ciljevima okončanja siromaštva, smanjenja kriminala, ukidanja nejednakosti i poboljšanja okoliša. U maju 1964. godine predsednik Lyndon B. Johnson izložio je svoj program „Velikog društva“ tokom govora na Univerzitetu u Mičigenu. Gledajući ponovne izbore te godine, Johnson je pokrenuo svoje Veliko društvo, najveći plan socijalnih reformi u modernoj historiji.
22. novembra 1963. Lyndon B. Johnson položio je zakletvu kao predsjednik Sjedinjenih Država nakon ubistva Johna F. Kennedyja .
Atentan na Kennedya zabrinuo je i šokirao građane. Osjećali su empatiju, čak i naklonost prema Johnsonu kada je postao predsjednik u tako teškim okolnostima. Johnson je iskoristio ovu podršku da progura ključne elemente Kennedyjeve zakonodavne agende – posebno zakonodavstvo o građanskim pravima i smanjenje poreza.
U martu 1964. godine, Johnson je predstavio Ured za ekonomske prilike i Zakon o ekonomskim prilikama tokom posebne poruke Kongresu. Nadao se da će pomoći siromašnima da razbiju ciklus siromaštva pomažući im da razviju radne vještine, usavršavaju i pronađu posao.
Da bi to učinio, stvorio je Job Corps za 100.000 muškaraca u nepovoljnom položaju. Polovina bi radila na projektima zaštite, a druga polovina obrazovanje i vještine u posebnim centrima za obuku za posao.
Pored toga, Johnson je zadužio državne i lokalne samouprave kreiranjem radnih programa za obuku do 200.000 muškaraca i žena. Osnovan je i nacionalni program studiranja rada kako bi se ponudilo 140.000 Amerikanaca šanse da pohađaju koledž koji si to inače ne bi mogli priuštiti.
U septembru 1965. Johnson je potpisao Nacionalno Zakonu o umjetnosti i humanističkim znanostima. Izjavio je da “umjetnost i humanistička znanost pripadaju svim ljudima Sjedinjenih Država” i da je kultura briga vlade, a ne samo privatnih građana.
Zakonom su također uspostavljeni Nacionalni fond za humanističke znanosti i Nacionalni fond za umjetnost za proučavanje humanističkih nauka, fond i podržavanje kulturnih organizacija poput muzeja, biblioteka, javne televizije, javnog radija i javnih arhiva.
History
Prevod i priprema: Intelektualno