– Palestinci godinama pate zbog ovog čovjeka. Dao je teritoriju koja pripada Palestincima, nešto što nije mogao on dati, rekla je jedna od aktivistica
LONDON (AA) – Propalestinske aktivistice u Velikoj Britaniji, u vrijeme kada se obilježava 105 godina Balfourove deklaracije, Balfourovu statuu postavljenu u britanskom parlamentu poprskale su kečapom, odnosno lažnom krvlju i istakle palestinsku zastavu, javlja Anadolu Agency (AA).
Članice grupe “Palestine Action“ u znak protesta su ruke zalijepile za zid.
”Palestinci godinama pate zbog ovog čovjeka. Dao je teritoriju koja pripada Palestincima, nešto što nije mogao on dati“, rekla je jedna od aktivistica.
Dodale su kako ”Palestine Action” neće stati dok god Velika Britanija sudjeluje u zločinu.
Članovi grupe prošle godine su održali proteste u fabrici izraelske odbrambene kompanije Elbit Systems smještene u Leicesteru što je dovelo do obustave proizvodnje dronova.
Aktivisti su istakli kako se tu proizvode dronovi Hermes koji se koriste u Gazi i da će nastojati koliko je god moguće onemogućiti okupaciju.
Grupa je na Twitteru objavila da se povukla s tog područja i objavila fotografije dijelova dronova.
Palestinsko-izraelski konflikt traje duže od stoljeća, a sve je počelo na 2. novembra 1917. godine kada je Velika Britanija Belfourovom deklaracijom postavila kamen temeljac izgradnji jevrejske države na palestinskoj zemlji.
Britanski ministar vanjskih poslova Arthur James Balfour lordu Walteru Rothchildu, vođi jevrejske zajednice u Engleskoj, poslao je pismo u kojem je istakao da britanska vlada podupire prijedlog stvaranja jevrejske države u Palestini.
Deklaracija je trebala ohrabriti jevrejsku dijasporu u SAD-u za koju je Velika Britanija smatrala da je jaka i uticajna zajednica.
Deklaracijom je predviđeno da se teritorij bez naroda da narodu bez teritorija, a pored toga, ona je postavila temelje britanskog protektorata na teritoriji Palestine koju je priznala Liga naroda 1922. godine.
Nakon Balfourove Deklaracije u periodu 1920.-1940. intenzivirane su migracije Jevreja ka Palestini. Migracije su pojačane i nakon genocida nad Jevrejima u Evropi tokom Drugog svjetskog rata.
Država Izrael je proglašena 1948. godine, što su Palestinci nazvali “Nakbom” (Velikom katastrofom).
Velika Britanija je 2012. godine bila suzdražana u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija kada se glasalo o priznavanju nezavisne palestinske države.