Udruženje “Stećak” iz Verone svojim radom i aktivnostima želi sačuvati bošnjačku kulturu i tradiciju u dijaspori. Glavni cilj ovog udruženja je promovirati autohtone stvari koje su nikle na zemlji bosanskoj, kao što su folklor, sevdalinka i bosanska pisana riječ. Međutim, poseban segment koji treba istaći je njihov rad sa bošnjačkom djecom koja su rođena u Italji. Njihov rad sa djecom prvenstveno je usmjeren na približavanju svojoj matici Bosni i Hercegovini, njenim ljepotama te tradiciji Bošnjaka.
Promoviranje kulture i tradicije
Predsjednik udruženja “Stećak” Mirsad Čaušević navodi da se osnivanje ovog udruženja pozitivno odrazilo na život Bošnjaka u Veroni, ali i u Italiji općenito. Druženja su postala učestalija te je naša kultura, vjera i tradicija postala dosta izraženija nego što je to bio slučaj ranije.
“Naši sugrađani su se počeli više družiti i promovirati našu kulturu,vjeru i tradiciju, pokazivati šta su, ko su i odakle su, što je meni i bio cilj, da svi zajedno radimo i naravno da tako nastavimo u budućnosti.” kazao je Mirsad.
Mirsad navodi da su Talijani oduševljeni radom njihovog udruženja te da su Bošnjaci u Italiji jako dobro integrisani i prihvaćeni u njihovu zajednicu.
“Talijani su oduševljeni našim radom i odnosom prema njima. Oni imaju veoma pozitivno mišljenje o našoj integraciji u njihovu zajednicu. Naravno, naša kultura i tradicija se dosta razlikuju od njihove, ali su nas ipak prihvatili na veoma lijep način i mogu reći da su Talijani jako gostoljubiv i prijatan narod.” ističe on.
On također ističe da se rad udruženja pozitivno odrazio na druženje i saradnju sa Bošnjacima iz drugih regija, te da članovi i aktivisti njihovog udruženja dolaze iz različitih krajeva Bosne i Hercegovine.
“Što se tiče Bošnjaka iz različitih regija sarađujemo vrlo efikasno i moram naglasiti da u našem udruženju imamo članove koji dolaze istočne, srednje i zapadne Bosne. Naravno, tu su udruženja i iz drugih regija sa kojima veoma dobro sarađujemo i aktivno radimo na promoviranju naše kulture i tradicije.”. navodi Mirsad za intelektualno.com
Mirsad Čaušević koji je porijeklom iz Krajine i nosi prezime kao poznati bivši Reisu-l-ulema Džemaludin Čaušević navodi da ostavština i djela Džemaludina Čauševića i danas daje plodove.
“Njegove riječi itekako mogu biti orijentir i put ka napretku Bošnjacima danas. Naša vjerska zajednica, kao i medresa koja nosi ime po Džemaludinu Čauševiću iznjedrila je i edukovala mnoge naše mlade ljude i uputila ih na dalja studiranja u Tursku ili Saudijsku Arabiju.” ispričao nam je Mirsad.
Promjena stanja Bošnjaka
Elvedin Mujkić jedan je od incijatora osnivačke skupštine Udruženja “Stećak” i potpredsjednik je udruženja. Elvedin navodi da je želja za promjenom stanja Bošnjaka u Italiji bila ključna u odluci da se osnuje ovo udruženje.
“Dugo sam se dvoumio da li da uzmem ovu obavezu na sebe, kada mi je moj prijatelj Nermin Fazlagić predložio i predočio ovu ideju. Međutim, nakon određenih dešavanja tokom ramazana, sportskih događaja i ostalih skupova ipak smo se odlučili pokrenuti ovo udreženje.Cilj je stvoriti priliku i platformu za poboljšanje situacije Bošnjaka u Italiji. Da li je ta odluka bila ispravna? Mogu reći da jeste i da mirno spavam.” navodi Elvedin.
Kako kaže, rad sa djecom od velikog značaja za buduće naraštaje Bošnjaka koji su rođeni u Italiji te da svojim radom žele doprinijeti tome da njihova djeca znaju cijeniti i poštovati svoje porijeklo i domovinu.
“Rezultate našeg rada ćemo vidjeti za nekoliko godina. Vjerujemo da će naša djeca poštovati svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu i znati cijeniti svoju tradiciju i porijeklo. Ako to budu poštovali i cijenili, poštovat će više i nas kao roditelje.” ističe on.
Elvedin ističe da je privilegija biti stranac, iako se to na prvi pogled ne čini tako. On također navodi da je jako bitno da i bošnjačka dijaspora širom svijeta krene u ovakve projekte koji imaju za cilj odgajanje budućih naraštaja i očuvanje bošnjačke kulture i tradicije.
“Biti stranac je jedna velika privilegija iako se na prvi pogled ne čini tako, mi imamo puno više prilike i mogućnosti od nekoga ko zna kulturu i tradiciju samo jednog naroda. Poručio bih našoj dijaspori, gdje god se nalazili da pokreću i rade na projektima koji će biti od koristi našim budućim naraštajima. Mi moramo biti zahvalni svojoj domovini Bosni i Hercegovini te ćemo joj najbolje koristiti ako odgojimo našu djecu u duhu naše kulture i tradicije.” poručuje Elvedin.
Za Intelektulno.com piše: Mirza Malović