Udruženje za proučavanje i promoviranje ilirskog naslijeđa, drevnih i klasičnih civilizacija „BATHINVS“ u saradnji sa Centrom za historijska istraživanja Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu ove godine organizira PETI CIKLUS JAVNIH PREDAVANJA.
Prvi put nakon više od trideset godina studenti historije i arheologije Univerziteta u Sarajevu imat će priliku poslušati predavanje stručnjaka iz oblasti egipatske arheologije. Egiptologija je kao dio antičkog kolegija zastupljena u planu i programu Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i to zasigurno prilika studentima da prošire svoje znanje o fascinantnoj civilizaciji starog Egipta. Predavanje na temu “Prvi međuperiod u starom Egiptu: Mračno doba za Egipćane ili mračno doba za egiptologiju?”. održat će dr. Uroš Matić, naučni saradnik Instituta za arheologiju Austrijske akademije nauka i umjetnosti. Riječ je jednom od trenutno najperspektivnijih europskih egiptologa čija je monografija Body and Frames of War in New Kingdom Egypt: Violent treatment of enemies and prisoners proglašena najboljom monografijom za 2019. godinu od Fonda grada Beča i Austrijske akademije nauka i umjetnosti. Također je dobitnik nagrade Philippika njemačkog izdavača Harrassowitz za najbolju doktorsku disertaciju iz historijskih disciplina. Predavanja će biti zasigurno posebno interesantno studentima arheologije budući da će dr. Matić tokom predavanja osvrnuti se na svoja terenskih arheološka istraživanja u Egiptu.
O nadolazećim predavanjima za intelektualno.com govorila je profesorica sa Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu Amra Šačić Beča, koja kaže:
Sretni smo što imamo priliku organizirati ovo predavanje jer je biografija kolege Matića zaista impresivna. Autor je tri monografije koje su objavili najprestižniji izdavači iz oblasti historijskih nauka Cambridge University Press i Routledge. Urednik je pet zbornika iz staroegipatske historije i arheologije, te autor 28 izvornih naučnih radova objavljenih objavljenih u eminentnim naučnim časopisima poput Archaeological Review from Cambridge, Journal of Egyptian History, Journal of Archaeological Method and Theory, Journal of Ancient Egyptian Interconnections itd. U posljednjih pet godina dr. Matić je održao predavanja na Fakultetu za historiju, Lomonosov Univerziteta u Moskvi, univerzitetima u Bonu i Kelnu. Kao gostujući profesor, predavao je kolegije iz arheologije starog Egipta na Univerzitetu Muensteru u Njemačkoj. Nakon predavanja bit će organizirana diskusija gdje će studenti, ali i drugi zainteresirani slušatelji moći dodatno kroz interakciju s predavačem da spoznaju nove činjenice o drevnom Egiptu. Nažalost zbog trenutne epidemiološke situacije predavanje će biti online (na platform Zoom), ali se nadam da ćemo I u budućnosti ostvariti saradnju da dr. Matićem. Kuriozitet predstavlja činjenica je riječ o čovjeku s ovih prostora tako da ćemo predavanje iz egiptologije slušati na jeziku koji je svima nama razumljiv.
Drugo predavanje na temu “Konkretizacija podataka iz antičkih izvora” održat će 03. juna u 18h, hrvatski naučnik dr. Siniša Bilić – Dujmušić, docent na Odjelu za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu. Sudeći prema studentskim evaluacijama profesor Bilić – Dujmušić slovi za jednog od najboljih hrvatskih predavača iz oblasti antičke historije.
U fokusu koleginog naučnog rada su bili ilirski Delmati čija je matična teritorija većim dijelom bila na prostoru BiH, te je kroz svoj rad dodatno rasvijetlio prošlost tog ratničkog naroda koji je gotovo 200 godina ratova protiv Rima. Shodno tome predavanje dr.sc. Bilića Dujmušića će bez sumnje biti zanimljivo svim ljubiteljima ilirske prošlosti, navodi profesorica Šačić Beća.
Predavanju možete pristupiti putem linka.
Intelektualno.com