U srijedu, 23. 11. 2022. godine (19h) u Bošnjačkom institutu – Fondacija Adil Zulfikarpašić održat će se promocija knjige “Islamska zajednica u jugoslavenskom socijalizmu”, koja nam dolazi iz pera prof. dr. Amira Duranovića.
Učesnici promocije su:
prof. dr. Faris Gavrankapetanović
prof. dr. Mirza Sarajkić
prof. dr. Husnija Kamberović
prof. dr. Šaćir Filandra i
prof. dr. Adnan Jahić
Moderatorica promocije bit će Nadira Hurem.
O čemu govori knjiga “Islamska zajedinica u jugoslovenskom socijalizmu”?
Knjiga govori o Islamskoj zajednici u decenijama u kojima se mijenjao karakter jugoslavenske federacije, ali i snažno gradio jugoslavenski socijalizam. Spektar tema se kreće od pitanja značajnih za muslimane kao pojedince i zajednicu vjernika do bosanskohercegovačkih, jugoslavenskih pa i globalnih refleksija činjenice da u Bosni i Hercegovini stoljećima živi prepoznatljiva zajednica muslimana. To je zajednica koja je u uvjetima Drugog svjetskog rata teško stradala, ali se i uspravila u decenijama poslije njega. I u istom tom periodu osmišljavala je i kreirala sadržaje koji su svoju finalnu realizaciju doživjeli tada, šezdesetih i sedamdesetih godina 20. stoljeća, neki traju i danas, a neki su konačno realizirani baš u godinama kada je nastajao ovaj rukopis. Radi se, dakle, o zajednici kontinuiteta i prepoznatljivosti koja nadilazi bosanskohercegovački prostor.
Studijom Islamska zajednica u jugoslavenskom socijalizmu Duranović je uspio prikazati razvoj Islamske zajednice, njenu poziciju u društvu, odnos s politikom i vjernicima u jednom od najznačajnijih perioda za Bošnjake, s obzirom na to da je u najvećem dijelu riječ o 1960-im i 1970-im godinama, kada su rješavana sva značajnija pitanja kako za Islamsku zajednicu tako i za muslimane kao njene članove. Ovo djelo predstavlja veliki iskorak u bosanskohercegovačkoj historiografiji i ulazi, svakako, u red najznačajnijih radova o prošlosti Islamske zajednice. Duranović je uspio ekskluzivističkim narativima koji položaj vjerskih zajednica u socijalističkoj Jugoslaviji posmatraju izrazito negativno, kao i onima koji politiku jugoslavenskih komunista prema vjerskim zajednicama vide pozitivno, suprotstaviti naučno utemeljena objašnjenja koja pokazuju da ni u ovom slučaju ne postoji crno-bijela slika prošlosti.