Dana 08. 07. 2019. godine u Centru IGMG Balkans, održano je predavanje dr. Hikmeta Karčića na temu Aspekti memorijalizacije genocida. Moderator je bio Admir Lisica, koji je predstavio predavača, te se kratko dotakao važnosti ove, ali i ovoj srodnih tema.
Dr. Hikmet Karčić govorio je o počecima njegovog izučavanja ove teme. Sa svojim radnim kolegama se bavio identifikacijom spomenika sa nekih bh. opština, te se nakon toga nastavio baviti memorijalizacijom. Kao problem, kada je ova tema u pitanju, dr. Karčić je istakao nepostojanje državne strategije za obilježavanje žrtava iz perioda 1992 – 1995. godina. Način na koji je to do sada išlo jeste da se određeni broj ljudi sa određenog područja sakupi i bez konsultiranja struke naprave spomenike, te kako dr. Karčić kaže, svako manje mjesto ima svoj spomenik i svaki spomenik drugačije izgleda. U daljem izlaganju, prisutnima je objašnjena definicija memorijalizacije i koja je njena funkcija.
U kontekstu Srebrenice i traume vezanu uz ovaj grad, dr. Karčić kaže da su Bošnjaci kreirali identitet vezan za Srebrenicu i patnju Srebreničana. Dalje je prikazan dokument iz Službenog glasnika Republike Srpske iz 12. 05. 1992. godine, na kojima su naznačeni strateški ciljevi Vojske RS, a koji su važni za karakter rata u Bosni i Hercegovini. Dr. Karčić je istakao kako su Bošnjaci vezali memorijalizaciju za dženaze, te je predstavio memorijalne centre u Bosni i Hercegovini.
Na kraju, dr. Hikmet Karčić je dao preporuke kako se sjećati žrtava u Bosni i Hercegovini. Kao prvu preporuku istakao je uspostavljanje jedinstvenog datuma, a koji bi bio vezan za sve žrtve agresije. Druga preporuka je da se teme o genocidu uključe u školski sistem.
Za Intelektualno.com: piše: Alen Borić