Vakcinu nisu izumili Jenner ili Pasteur, već ju je Zapad preuzeo od islamskog svijeta i prenio u Evropu iz Turske. To je učinila žena britanskog ambasadora u Istanbulu godine 1724. Djeca u Turskoj su bila vakcinisana protiv „velikih boginja“ korišćenjem oslabljenih ili umrtvljenih ćelija „velikih boginja“ iz tijela zaraženih domaćih životinja, najmanje 50 godina pre nego što je isti metod upotrebljen na Zapadu, piše princip.info
(Olovka sa mastilom je izmišljena na zahtjev vladara Egipta 953. godine, nakon njegovog zahteva u kojem je tražio olovku koja neće isprljati njegove ruke ili odeću. Ta olovka je imala rezervoar sa mastilom, i poput modernih hemijskih olovaka, mastilo se spuštalo do vrha olovke kombinacijom gravitacije i razlike u pritisku.
Sistem brojeva koji danas koristimo vjerovatno je po porijeklu indijski, ali stil i brojevi su arapski i prvi put se pojavljuju u upotrebi u djelu velikih matematičara islamskog sveta el-Khwarizmi-ja i el-Kindi-ja godine 825.
Algebra je dobila naziv po jednoj knjizi el-Kwarizmi-ja „al-jabr wa al Muqabilah“, čija se većina sadržaja upotrebljava i danas. 300 godina kasnije italijanski matematičar Fibonacci je prenio ova dela u Evropu i preveo ih.
Algoritmi kao i većina trigonometrije dolaze iz islamskog svijeta. Al-Kindi-jeva otkrića su temelj moderne kriptologije.
Ali ibn Nafi, poznat po nadimku Ziryab (crna ptica) je u 9. vijeku došao iz Iraka u Kordobu i tamo uveo koncept „trodelnog obroka“ – predjelo (supa), iza koje je slijedilo glavno jelo (riba ili meso), nakon čega je slijedio desert (voće). Takođe je uveo u upotrebu kristalne čaše (koje je izumeo Abbas ibn Firnas nakon eksperimenata koje je sprovodio na kristalu nađenom u kamenju)
Tepisi su u islamskom svijetu smatrani dijelom dženeta, prvenstveno zahvaljujući napretku koji su muslimani ostvarili u razvoju tehnike pletenja, zatim razvojem boja koji su omogućili muslimanski hemičari, i visoko razvijenim osjećajem za uzorak i arabeske, koji su predstavljali osnovu islamske umetnosti u kojoj se nisu prikazivali likovi ljudi i životinja.
Čekovi takođe potiču iz islamskog svijeta. Riječ „ček“ dolazi od arapske riječi „saqq“ i predstavlja pisanu potvrdu, nalog za isplatu robe kada bude isporučena, kako bi se izbjegao transport novca preko opasnih područja. U 9. vijeku muslimanski trgovci su putovali od Kine do Sredozemnog mora koristeći čekove za unovčavanje.
Do 9. vijeka muslimanski naučnici su se usaglasili da je zemlja sferičnog oblika. Dokaz koji je izneo astronom ibn Hazm je „da je sunce uvijek vertikalno u odnosu na određenu tačku na Zemlji“. To je bilo 500 godina pre Galilea.
Proračuni koje su proveli muslimanski astronomi doveli su ih do rezultata takve tačnosti da su pri proračunu obima Zemlje izračunali da obim iznosi 40 253 kilometra, i pogrešili za manje od 200 kilometara. Godine 1139. al-Idrisi je kralju Sicilije Rogeru, na poklon doneo globus zemaljske kugle.
Iako su Kinezi izumeli barut koji je bio dosta nečist i veoma slab, i koristili ga za vatromet, muslimani su našli način na koji taj barut uz pomoć natrijum nitrata može biti pročišćen i dobiti dodatnu snagu, dakle biti korišćen za vojnu upotrebu.
Do 15. vijeka muslimani su konstruisali raketu koju su nazivali “pokretno goreće jaje”, i torpedo projektil koji je na vrhu ima strijelu sa kojom bi se zabio u neprijateljski brod i nakon toga explodirao.
Srednjovjekovna Evropa posjedovala je kuhinje i bašte sa biljkama , ali su muslimani razvili ideju o vrtu kao mjestu ljepote i mestu za odmor. Prvi kraljevski vrtovi u Evropi su otvoreni u 11. veku na području islamske Španije. Među mnogobrojnim cvijećem koje potiče iz muslimanskih vrtova nalazi se i tulipan ili lala.