Prva asocijacija pri spominjanju Sjenice vezana je za njenu veoma hladnu klimu, zbog koje ovaj mali grad nosi epitet „Sandžačkog Sibira“. Razlog tome je visoka nadmorska visa na kojoj se Sjenica nalazi. Naime, centar ovog grada nalazi se na nadmorskoj visini od 1.000 metara, dok neka seoska područja znatno premašuju ovu visinu. Sjenica je smještena na zapadu Sandžaka, uokvirena planinama Javor, Golija, Jadovnik, Giljeva, Zlatar, Ozren i Žilidar, koje presijecaju krivudavi tokovi rijeka Uvac, Jablanica, Grabovica i Vapa što dovoljno govori o raznovrsnim prirodnim ljepotama koje posjeduje ovaj grad.
Podatak da je u selu Karajukića Bunari nadomak Sjenice prije nekoliko godina zabilježena rekordno niska temperatura od 39 sepeni ispod nule dovoljno govori o klimatskim uslovima koji vladaju na ovom području. Planinska klima na području „Sandžačkog Sibira“ plijenila je pažnju i raznih putopisaca. Prolazeći kroz ove krajeve 1916. godine, jedan austrougarski novinar je izjavio: „Ovim Bošnjacima, Srbima i Arnautima gori rat ne treba od ovolike studeni i ogromnog snijega” – što definitivno oslikava dugogodišnju zimsku svakodnevnicu u Sjenici.
Prva meteorološka mjerenja na ovom području počinju još 1925. godine, a prva meteorološka stanica počinje sa radom 1946. godine pri komandi vazduhoplovstva Jugoslavije. Njen tadašnji šef bio je Marko Vukićević. Najniža temperatura izmjerena je 26. januara 1954. godine, od minus 38,4 stepena, i to je bila najniža temperatura do 26. januara 2006. godine kad je u Pešterskoj kotlini na klimatološkoj stanici u Karajukića Bunarima izmjereno minus 39 stepeni. Prema nekim predanjima možemo pronaći informaciju da je još i tokom antičkog perioda stanovništvo sa ovog područja napuštalo svoje domove zbog izuzetno jake zime
Tokom godine Sjenica u prosjeku ima 151 dan u kojem temperatura ne prelazi 0 stepeni, također potrebno je istaći da je u prosjeku i 101 dan Sjenica prekrivena snijegom što je definitivno veliki broj. Bilo je i slučajeva da se snijeg u okolini Sjenice primjeti i tokom ljetnih mjeseci, što nije neko posebno čudo za stanovnike Sjenice.
Intelektualno.com