Razgovarao: Semir Krnjić
Profesorica Selma Rustempašić (rođena1978 godine) u Bugojnu. Osnovnu i srednju završila u Bugojnu. Na Filozofskom fakultetu u Sarajevu je završila Odsjek za Historiju. Radi kao profesor Historije u srednjim školama u Novom Travniku, Travniku, Bugojnu… Proučava i istražuje mnogobrojne aspekte historijskih činjenica i pojava. Autor je mnogih tekstova o historijskom naslijeđu naše zemlje. Bila je mentor učenicima prilikom nastajanja filmova o stećcima, jevrejskom groblju i dr. Član je asocijacije najboljih nastavnika EX YU. Do sada je objavila tri knjige. O svom radu, ljubavi prema historiji, govorila je za naš portal Intelektualno.com
Intelektualno: Profesorica ste historije. Koliko mladi danas vole, istražuju i uče historiju?
Rustempašić: Hvala vama što ste me pozvali da govorim za Vaš portal. Predajem historiju u tehničkim i stručnim školama u kojima se nažalost kao predmet izučava samo u prvoj ili u rijetkim slučajevima i u drugoj godini školovanja što lično smatram da je nedovoljno.
Intelektualno: Postoji izreka: “Historija se ponavlja, ali svaki put više košta” da li učimo iz historije? Da li izvlačimo poruke i pouke, uzorke i posljedice?
Rustempašić: Historija se ponavlja, posebno u Bosni i Hercegovini. Mi nažalost ne učimo iz historije, ne izvlačimo poruke i pouke. Iskreno se nadam da će se to nekad i promijeniti.
Intelektualno: Objavili ste tri knjige. Vaša prva knjiga je priručnik za srednje škole: “Od slova do kamena” u kojoj ste pisali o lokalnim kulturno-historijskim spomenicima u Bugojnu, Travniku i Novom Travniku. Šta ste željeli postići?
Rustempašić: Riječ je o stručnoj publikaciji koja pruža dodatne informacije o historijskom naslijeđu Bugojna, kao i Novog Travnika i Travnika.
Prvobitna namjena je bila upoznati moje učenike sa lokalnom kulturno- historijskom baštinom.
Intelektualno: Paralelno sa ovom knjigom sa vašim učenicima ste snimili i film : Jedan pogled na XX stoljeće: “Trilogija stradanja u mome zavičaju”. Šta ste željeli postići sa ovim filmom?
Rustempašić: Prvi cilj snimanja dokumentarnog filma Jedan pogled na 20. stoljeće: “Trilogija stradanja u mome zavičaju” je bio da se moji učenici upoznaju sa spomenicima iz našeg okruženja i njihovim značajem, a drugi da ono što su naučili u učionici primjene i na terenu.
Tako je zajedno sa priručnikom nastala jedna lijepa priča koje se i danas rado sjećam.
Intelektualno: Vaša druga knjiga je “Skopaljska dolina kroz historiju”, pisali ste o kulturno-historijskom bogatstvu područja Skopaljske doline (prostori današnjih općina Bugojno, Gornji i Donji Vakuf), kako bi se takva mjesta sačuvala i zaštitila od daljeg propadanja. Da li smo kao narod svjesni važnosti kulturno-historijskog bogatstva? Koliko se tome posvećuje pažnja?
Rustempašić: Djelo predstavlja svojevrstan historijski vodič čijom objavom sam željela na pregledan i sažet način, podići svijest stručne i ukupne javnosti o kulturno-historijskom bogatstvu Skopaljske doline, odnosno današnjih općina Bugojno, Gornji Vakuf-Uskoplje i Donji Vakuf, kako bi se takva mjesta sačuvala i zaštitila od daljeg propadanja.
Nažalost, mislim da nismo svjesni koju važnost ima kulturno.historijska baština i ne posvećujemo dovoljno pažnje njenom očuvanju već često i sami sudjelujemo u njenom uništavanju.
Intelektualno: “Prođoh Bosnom, a i Hercegovinom” je Vaša treća knjiga. Ona je jedan vodič kroz kulturnog-historijsku baštinu Bosne i Hercegovine. O čemu ste pisali u knjizi? Na šta ste se najviše fokusirali?
Rustempašić: U ovoj knjizi sam željela da kroz jedno virtualno putovanje prikažem bogatu prirodnu i kulturno-historijsku baštinu Bosne i Hercegovine. Motive i opisane destinacije sam prilagodila interesovanju običnog čitaoca, ali i entuzijastima i dobrim poznavaocima, kako kulturno-historijskog naslijeđa naše domovine, tako i drugih atraktivnih prirodno-geografskih prostora Bosne i Hercegovine.
U tekstovima sam navodila bitne geografske karakteristike pojedinih područja, historijat mjesta te izdvajala najznačajnije kulturno-historijske spomenike vezane za pojedine lokalitete i gradove
ističući spomenike koji su pod zaštitom države kao nacionalni spomenici i one koji su pod zaštitom UNESCO-a u Bosni i Hercegovini.
Intelektualno: Vaša poruka čitateljima?
Rustempašić: Mi živimo u jednoj jako lijepoj zemlji sa bogatim kulturno-historijskim naslijeđem koje trebamo sačuvati za dolazeće generacije.
Željela bih da svako od nas da svoj doprinos u promovisanju baštine naše domovine kako bi se izgradila ljubav prema našoj jedinoj domovini Bosni i Hercegovini.