Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba sastao se sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom u Turskoj, u pokušaju da se postigne 24-satni prekid vatre i humanitarni koridor do južnog lučkog grada Mariupolja, okruženog ruskim trupama.
Prema Kulebinim riječima, rezultati nisu postignuti jer Lavrov nije imao mandat da potpisuje bilo kakve sporazume.
“Došao sam ovdje u humanitarne svrhe, da izađem sa sastanka sa odlukom da se uredi humanitarni koridor do i od Mariupolja”, rekao je Kuleba i dodao da nisu postigli dogovor sa Lavrovom.
Kuleba je rekao da je spreman da se ponovo sastane “ako bude izgleda za rješenje”.
Mariupolj, opkoljeni grad u Donjeckoj oblasti, nalazi se u strašnim uslovima i pod teškim vazdušnim napadima.
Tri pokušaja evakuacije civila iz grada propala su nakon što je Rusija prekršila dogovoreni privremeni prekid vatre.
Kuleba je trenutne uslove u Mariupolju opisao kao “apokaliptične” i rekao, dan ranije, da u gradu ima skoro 3.000 novorođenih beba kojima nedostaju lijekovi i hrana.
“Rusija i dalje drži više od 400.000 ljudi kao taoce u Mariupolju, blokirajući humanitarnu pomoć i evakuaciju”, rekao je on. “Nediskriminatorno granatiranje se nastavlja.”
Više od sedmicu dana, civili u Mariupolju sa nestrpljenjem čekaju vijesti o evakuaciji, dok su se sklonili pod bombardovanjem bez vode, struje ili grejanja.
Predsjednik Volodimir Zelenski je 8. marta rekao da je šestogodišnja djevojčica umrla od dehidracije u Mariupolju. Dodao je da je tačan broj mrtvih u gradu nejasan.
Zamjenik gradonačelnika Serhij Orlov rekao je 9. marta da je u opkoljenom lučkom gradu već poginulo 1.170 civila. Orlovljevi komentari uslijedili su nakon napada Rusije na dječju bolnicu i porodilište u blizini. Fotografije i snimke uništenih prostorija naširoko su prenijeli međunarodni mediji. U napadu su poginule tri osobe, uključujući jedno dijete, izvijestilo je 10. marta Gradsko vijeće Mariupolja.
Puna ruska invazija na Ukrajinu počela je 24. februara, s ruskim trupama angažovanim u bombardovanju civilnih ciljeva kao što su škole, vrtići i bolnice.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, Rusija je ubila preko 500 civila od početka rata. Procjene ukrajinske Državne službe za vanredne situacije procjenjuju da je broj poginulih civila preko 2.000.