Razgovarao: Amir Nesimović
Sabaheta Salkić – Vehabović rođena je 1965. godine u Bratuncu a njenu porodicu činili su roditelji i njih četvoro djece. Kako sama kaže, tu je naučila da dijeli, poštuje, usklađuje svoje ali i interese drugih, naučila je pronaći mjesto za sebe. U Bratuncu je završila srednju građevinsku školu gdje joj se i javila ljubav prema crtanju. Razgovarali smo o njenom angažmanu u NBV-u u Švedskoj, a u cilju promovisanja bosanske historije, kulture i tradicije kroz organizaciju različitih događaja.
“U Bratuncu sam završila srednju građevinsku školu gdje mi se rodila ljubav prema crtanju,te gradnji. Kao da sam znala da ću cijeli život graditi gdje su drugi rušili. Opšte poznato je da i crtanje i gradnja zahtjevaju preciznost i organizaciju i danas vidim da je to moj način i života i rada, ma čime se bavila. Pod utjecajem familije moj put je skrenuo prema ekonomskom fakultetu u Brčkom. Čudni su putevi u životu!”, ističe Vehabović-Salkić.
Tu je u godinama prije rata zasnovala svoju porodicu te brak krunisala rođenjem sina, međutim, ratni vihor ih je preko Makedonije doveo u Kraljevinu Švedsku. U inozemstvu postaje roditelj po drugi put, ovaj put djevojčici, a kako sama kaže, znala je da će zadatak biti da u budućnosti svi zajedno uče švedski jezik, a djeca posebno i maternji.
“Moja aktivnost u jednom našem novoosnovanom udruženju je primjećena te uz veliki angažman tadašnje šefice u NBV Väst Ann-Louise Friberg počinje moja priča u istom. NBV je trezvenjački obrazovna organizacija koja se bavi edukacijom različitih kultura, tradicija, porijekla, obrazovanja,socijalnih statusa, te usklađivanjem navedenih u društvo Švedske bez da se izgubi korijen odkud dolaze, te razmjena kulturnog bogastva, učešća i rasta i samih šveđana. Rekli bi na našem ”da se narod osjeća dobro u vlastitoj koži”. NBV je organizacija koja postoji i djeluje preko 120 godina.
Moja funkcija u ovoj organizaciji je spajanje, odnosno posredovanje onoga što mi nudimo prema onima kojima to treba. Na primjer, kulturne programe ( učenje, stvaranje, prezentovanje), kružoke ( stvaranje rukama, recenzija knjiga na svom i stranom jeziku, izučavanje prirode i društva, te gradnja spone sa vjerom…), te organizacija kulturnih događaja ( Sajam knjige, Festival Sevdalinke, gostovanja umjetnika)”, Kaže Salkić – Vehabović.
Salkić – Vehabović je, kako kaže, posebno ponosna na saradnju NBV-a sa bosanskohercegovačkim savezima i udruženjima. Poseban naglasak je projekat očuvanja maternjeg jezika kao jednog od stubova identiteta koji se čuva i u dalekoj Švedskoj.
“Čast mi je i zadovoljstvo istaknuti grad Göteborg, našu djecu i njihovu uciteljicu Amelu Isanović koja u rasponu od obaveznog školskog dijela do slobodnog vremena aktivnostima sa djecom i njihovim roditeljima je podigla ovaj projekat na zavidan nivo. Primjer toga je obilježavanje medjunarodnog Dana maternjeg jezika 21. februara u Göteborgu koji je bio takav da su i odrasli slušali spomenutu učiteljicu i uživali u prezentaciji o našem jeziku, baš kao mala djeca”, Istiće Salkić – Vehabović.
Takođe, naša sagovornica akcenat stavlja na sajam bosanskohercegovačke knjige koji se ove godine po peti put zaredom održava u Goteborgu. Sajam uključuje Bosance i Hercegovce iz cijele Skandinavije, Evrope i Bosne i Hercegovine. Kako kaže ovi savezi, udruženja i događaji su uz podršku NBV-a primjer kvalitetne socijalizacije i asimilacije bosankohercegoovačkih građana na prostoru Švedske. Ovo svakako i jeste prilika da se susretnu i razmjene ideje, vizije i dalje planove za saradnju.
“Na području Švedske ljudi iz BiH su stvorili dobar temelj u ovom društvu jer nas smatraju kao vrijedne, željne znanja i aktivne sudionike u životu. Ovde imamo niz Saveza i udruženja koji se bave aktivnostima koje čuvaju i njeguju našu tradiciju i kulturu”, za kraj naglašava Sabaheta Salkić – Vehabović.