• Impresum
  • O nama
  • Početna
  • Aktuelno
    • BiH
    • Sandžak
    • Region
    • Svijet
    • Događaji
    • Vijesti
    • Ekonomija
    • Intervju
  • Magazin
    • Zanimljivosti
    • Pozitivne priče
    • Obrazovanje
    • Duhovnost
    • Putovanja
    • Liderstvo
    • Menadžment
    • Sport
  • Historija
    • Bošnjački intelektualci kroz historiju
    • Historije Bosne i Bošnjaka
    • Historijski događaji
    • Svjetska historija
  • Dijaspora
  • Kultura i tradicija
    • Književnost
    • Etnologija
    • Umjetnost
  • Mišljenje
  • Kontakt
Nema rezultata
Svi rezultati
Početna Aktuelno

Rana historija tenkovskog ratovanja: Prvi svjetski rat

Intelektualno Intelektualno
08/12/2019
in Aktuelno, Historija, Historijski događaji, Svijet, Svjetska historija, Zanimljivosti
0
Rana historija tenkovskog ratovanja: Prvi svjetski rat
0
Dijeljenja
95
Pregleda
Podijeli na FacebookuPodijeli na Twitteru

Napredak u razvoju čitavog spektra sredstava koja su dovela do višestrukog umnožavanja žrtava na svim stranama u konfliktu stvorile su obavezu osmišljavanja protuodgovora koji bi omogućio prije svega zaštitu i podršku pješadijskim jedinicama na terenu. Tokom ovog procesa britanska armija je iskazala visoku skeptičnost, te je odbila da učestvuje u stvaranju onoga što je danas opštepoznato kao tenk. . Britanski oficiri, nosioci projekta, Ernest Swinton i Maurice Hankey, su ostali ustrajni u razvoju tenka, uprkos raširenom skepticizmu u armijskim krugovima jer su u njemu vidjeli potencijal za razbijanje statusa-quo koji je nastao definisanjem rovovskog koncepta ratovanja kao predominantnog. Napredak u razvoju artiljerije je omogućio da se neutraliziraju istureni neprijateljski položaji, ali ne i njegova artljerija, pa je bilo kakva zaštita pješadije tokom prelaska „ničije zemlje“ bila neophodna. Laganiji oklopi koji su bili nužni zbog nedovoljne snage motora bili su laka meta neprijateljske artiljerije, a ako tome dodamo poteškoće sa manevrisanjem i sporost u kretanju treba zaključiti da je tenk Prvog svjetskog rata više bio oružje u kome se mogao vidjeti ogroman potencijal nego što je njegov praktični doprinos samom sukobu.

Prvi tenk ikada napravljen bio je Little Willie, a kompanija koja ga je proizvela (William Foster and Co Ltd.) bila je specijalizirana za proizvodnju poljoprivrednih mašina. Prva testiranja (19. septembra 1915.) su se pokazala katastrofalnim, a javilo se razmišljanje da i njemačka strana radi na sličnom projektu, jer očito i oni se nalaze u istom problemu na bojištu. Loša iskustva prvih testova nisu uništila entuzijazam kreatora tenka, te su do decembra dobili odobrenje za njegovu masovnu proizvodnju. Razvoj tenka pokazuje da se mornarički generali ne uklapaju u klišeizirani mit o generalima Prvog svjetskog rata kao kratkovidnim i nazadnim jer su u roku jedne godine odobrili projekat, organizovali proizvodnju tenkova i obuke, te ga stavili u upotrebu.

Slični tekstovi

Najveća krađa automobila u historiji: Kako je Sjeverna Koreja prevarila naivne Šveđane

Najveća krađa automobila u historiji: Kako je Sjeverna Koreja prevarila naivne Šveđane

02/02/2023
Dr. Misala Pramenković za Intelektualno o saradnji SDA i SPP: Bošnjaci ovim dobivaju prilično jak politički blok čija obaveza je da zastupa interese Bošnjaka

Dr. Misala Pramenković za Intelektualno o saradnji SDA i SPP: Bošnjaci ovim dobivaju prilično jak politički blok čija obaveza je da zastupa interese Bošnjaka

02/02/2023

Svoje prvo vatreno korištenje tenk je imao 15. septembra 1916. godine u sklopu bitke kod Flers-Courcelettea (dio šire bitke na Sommi). Nasljednik Little Williea, Mark I, bio je prvi tenk ikada upotrijebljen u borbi. Imao je posadu od osam ljudi, od kojih su dva bila zadužena za upravljanje dok su ostali bili zaduženi za ugrađeno oružje u tenku koje je imalo dvije varijacije zavisno od toga da li se radi o „muškoj ili ženskoj verziji tenka.“ Britanija je proizvela više različitih verzija Mark tenkova, a zajednička karakteristika im je bila romboidni oblik.

Izgledalo je da će upotreba tenka biti katastrofalna, od četrdeset i devet planiranih, u bitku je ušlo trideset i šest, a do odredišta, mjesta Flers stiglo ih je samo četiri, ipak jedan od njih uništio je nekoliko njemačkih odbrambenih pozicija i era tenkovskog ratovanja mogla je da započne. Naučnici koji se bave historijom naoružanja dugo vremena su britansku vojsku optuživali za dvije „kardinalne“ greške. Prva je „penny pocket“ formacija tj. grupisanje tenkova u manje odvojene grupe sa ciljem napada na više različitih pozicija, umjesto da formiranjem većih grupa omoguće proboj pješadije. Druga učestala kritika jeste tajming same upotrebe tenkova, pa se smatra da Mark I nije bio spreman za borbeno polje i da je trebalo uraditi brojne modifikacije prije nego se stavi u masovniju upotrebu. Kako je bitka na Sommi bila dio šire ofanzive koja se paralelno odvijala u Italiji i u Transilvaniji sa ciljem slamanja otpora protivnika, logičnim se čini da je tenk u borbi u momentu koji je planerima ofanzive trebao biti odlučujući. Da je plan u potpunosti uspio ne bi ni bilo prilike da se tenk upotrijebi.

Francuska će proizvodnju tenkova započeti nešto kasnije od Britanaca, ali to ih neće spriječiti da dostignu veći stepen napretka. Kako je Prvi svjetski rat bio rat romantičnog antagonizma čovjeka i razvoja, koji se pretvorio u suštu suprotnost i Francuzi su postali svjesni da je neophodno iskoristiti tehnologiju u svrhu zaštite pješadije od smrti koju donosi veliki korak naprijed u industralizaciji svega upotrijebljenog u ratu.To je bilo vrijeme kada se Evropa odreka otkrića, a okrenula oružju . Iako su Francuzi proizveli više različitih vrsta tenkova jedan od njih se izdvaja. Bio je to Renault FT-17. Navedeni model je prvi tenk sa pokretnom kupolom na kome je instaliran top kalibra 37 milimetara. Njegova pokretljivost, mali broj posade i nadasve efikasnost su učinile da bude najmasovnije proizveden tenk Prvog svjetskog rata.

Nijemci sa druge strane nisu u razvoj ovo vrste tehnologije ušli entuzijastično, već su svoju pažnju usmjerili na stvaranje pješadijskog odgovora na prijetnju tenkovima. Tako je razvijena anti-tenkovska municija. Britanci su i ovom problemu djelimično stali u kraj krajem 1917. kada je u masovnu proizvodnju ušao tenk Mark IV. Novi tenkovi i lekcije sa Somme i Arasa doveli su da Britanci i Francuzi osmisle novu strategijsku formu tenkovskog napada koja se sastojala od podjele tenkova u dvije grupe, odnosno talasa. Prvi talas koji bi za cilj trebao imati artiljerijske pozicije, a drugi koji bi sa pješadijom napao pješadijske položaje druge strane. Jedna od najvažnijih bitaka koja je pokazala da masovna upotreba tenkova ima svoju perspektivu bila je Bitka za Cambrai (20. novembar – 7. decembar 1917. godine) kada su britanske trupe potpomognute tenkovima uspjele da neprekidno napreduju puna 24 sata. Pokazalo se da bodljikava žica nije rješenje za kombinovani napad artiljerijom, pješadijom i avijacijom u kome tenkovi upravo igraju ulogu proboja sistema dobrane zasnovanog na „šumi“ pregrada sa bodljikavom žicom.

Cambrei je pokazao da tenkovi kao i svako drugo oružje ne mogu ostvariti uspjeh sami od sebe, nego je neophodna adekvatna taktička priprema za njihovo djelovanje. Uspjeh tenkova nije uvjerio njemačku stranu da i oni krenu u razvijanje slične tehnologije sve do 1918. godine. Razlog leži prije svega u tome da kada su Nijemci imali dovoljno resursa za njen razvoj nisu tome ozbiljno pristupili, a kada su shvatili da upotreba tenkova ima praktične rezultate nisu imali potrebna sredstva za realizaciju projekta u punom obimu. Prvi i jedini tenk koji su proizveli bio je glomazan i u obliku željezničkog vagona, sa posadom od čak 18 ljudi nazvan je A7V. Prije toga su sve njemačke oklopne jedinice ustvari bile sastavljene od zarobljenih tenkova protivničke strane.

Bitka kod Villers-Bretonneua

Okršaj kod Villers-Bretonneua vjerovatno ne bi dobio posebnu pažnju u historijskoj nauci da se u njoj nije desio jedan kuriozitet. Naime, 23. marta 1918. desila se prva zabilježena tenkovska bitka u historiji. Nijemci su na bojište poslali sve tenkove koje su imali na raspolaganju njih trinaest, te su se odmah susreli sa problemom koji je njihov protivnik imao i prevazišao 1916. godine, a to je odsustvo komunikacije i koordinacije sa pješadijom. Do 11 sati prije podne tri njemačka tenka napredovala su u pravcu britanskih položaja gdje su susreli tri tenka Mark IV. Britanski tenkovi, bolje opremljeni i dizajnirani, uništili su tri protivnička oklopnjaka. Izviđački avion opazio je dešavanja na tlu, javio u komandu i Britanci su dobili pojačanje od sedam Whippet tenkova, od kojih je jedan u razmjeni vatre sa protivnikom uništen. Tako je završena prva bitka tenkova, koja sa današnje tačke gledišta nije ništa više nego obična čarka.

Za Intelektualno.com piše: Faris Marukić

Facebook komentar
Tags: Faris MarukićLittle WilliePrvi svjetski rattenkovi
Prethodni post

Nurija Delić-“Bila mi je čast”: Pjesma o Srebrenici; rodnoj grudi

Slijedeći post

Porijeklo Roma: Arapski leksikograf Ebu El-Fadil Džemaluddin Muhamed prvi tvrdio da su Romi porijeklom iz Indije

Slijedeći post
Porijeklo Roma: Arapski leksikograf Ebu El-Fadil Džemaluddin Muhamed prvi tvrdio da su Romi porijeklom iz Indije

Porijeklo Roma: Arapski leksikograf Ebu El-Fadil Džemaluddin Muhamed prvi tvrdio da su Romi porijeklom iz Indije

Preporučeno

Rusija granatirala položaje 25 kilometara od teritorije NATO-a

Rusija granatirala položaje 25 kilometara od teritorije NATO-a

13/03/22
Vučić se u mukama nada prekidu ruske invazije na Ukrajinu

Vučić se u mukama nada prekidu ruske invazije na Ukrajinu

01/03/22
Rade Zoranović: Opet bih branio svoju zemlju, ali neka vlast zna da ima mojih ratnih drugova koji nemaju hljeba

Rade Zoranović: Opet bih branio svoju zemlju, ali neka vlast zna da ima mojih ratnih drugova koji nemaju hljeba

15/04/22
Apel Bošnjacima da se registruju za izbore u Sjedinjenim Američkim Državama

Apel Bošnjacima da se registruju za izbore u Sjedinjenim Američkim Državama

09/05/20

Pratite nas putem:

  • 16.5k Fans

© 2020 Intelektualno, sva prava zadržana.

Nema rezultata
Svi rezultati
  • Impresum
  • Kontakt
  • O nama
  • Početna

© 2020 Intelektualno, sva prava zadržana.

Ova web stranica koristi kolačiće
Koristimo kolačiće (eng. „cookies“) za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.Slažem se Uslovi korištenja
Uslovi korištenja

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
Ova web stranica koristi kolačiće Koristimo kolačiće (eng. „cookies“) za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.