Ramazan u Lisabonu, glavnom gradu Portugala izuzetno je zanimljiv jer u ovom gradu živi značajan broj muslimanskih doseljenika, većinom iz afričkih zemalja, Pakistana i Bangladeša. Ipak, među njima je i manji broj evropskih muslimana, među kojima je i bošnjačka porodica Grabus porijeklom iz Travnika.
Jasmin Grabus već duži niz godina živi u Lisabonu, a u razgovoru za edukativni magazin Intelektualno.com opisao je kako izgledaju ramazanski dani u ovom gradu na krajnjem zapadu Evrope.
“Centralna džamija u Lisabonu je centar svih događaju u toku ramazana. Tokom mjeseca ramazana procjenjuje se da organizatori podijele blizu 50.000 iftara i sehura lisabonskim muslimanima, što je izuzetno veliki broj. Jedna zanimljivost je vezana i za dio grada u kojem su nastanjeni doseljenici iz Pakistana i Bangladeša. Naime, tu su stacionirani njihovi tradicionalni restorani i dva mesdžida, pa se u velikoj mjeri može osjetiti ramazanska atmosfera”, priča Grabus.
Kada je riječ o trenutnoj situaciji ističe da je ovogodišnji ramazan, kako u Lisabonu, tako i ostatku svijeta znatno drugačiji.
“Ovogodišnji ramazan je u velikoj mjeri drugačiji. Skoro da ništa ne radi, dane provodim sa svojom porodicom kao i većina muslimana u Lisabonu i ostatku Portugala. Džamija i ostali mesdžidi su zatvoreni, tako da nemamo mogućnost odlaska na teravije. Uglavnom, dosta je slično kao i većem dijelu Evrope”, priča on.
Glavni poglavar Islamske zajednice u Portugalu je šejh David Munir koji je zadužen za organiziranje vjerskih aktivnosti i u vremenu pandemije navodi Grabus, te dodaje da su se općenito muslimani dobro snašli u novonastaloj situaciji.
“Šejh Munir je zadužen za koordiniranjem svih vjerskih aktivnosti i u ovom vremenu. Organizirana su različita online predavanja tokom mjeseca ramazana. Također su prisutne i ostale dawetske aktivnosti. U Palmeli se nalazi islamska škola od vrtića do srednje škole, tako da je to većinom mjesto muslimanskih doseljenika i njihovo ukupljalište na ovom području”, priča Grabus.
Činjenica je da su ramazanski dani u Sarajevu zaista posebni, te da se ramazanska atmosfera u glavnom gradu Bosne i Hercegovine razlikuje u odnosu na neke druge evropske gradove. Slično je i sa Lisabonom.
“U Sarajevu je prisutno domaće tradicije i folklora. Ljudi vole da se okupljaju, sjede, ispijju kahve, čekaju u redu za vruće somune. Ovo su samo neke od razlika koje sam mogao primjetiti u odnosu na ramazan u Lisabonu. Ovdje su većinom običaju koje su muslimani sa sobom donijeli iz Afrike, Pakistana, Indije i ostalih zemalja. Naravno i afrički muslimani vole druženja, ali je sve to znatno drugačije u odnosu na Sarajevo”, konstatira Grabus na kraju razgovora.
Intelektualno.com