Piše: Mustafa Dedović
Salama kao nezaobilazni prehrambeni proizvod cijelog Balkana, nema nikakve veze sa ovim tekstom, koji je na prvu smiješan. Nažalost, ovdje nema ničega humorističnog. U ovom slučaju je riječ o jednoj lukavoj, ali izuzetno brutalnoj političkoj taktici koju je uokviro i imenovao Staljinov najbolji mađarski učenik, Mátyás Rákosi, mađarski komunistički diktator. „Salamina taktika“ ili „salama-kriška taktika“ je jedan od pristupa starog principa zavadi pa vladaj, koji ima za cilj podijeliti opoziciju. To je jedan od savršenijih načina da se podijeli i izolira opozicija.
Eufemistična taktika je također povezana sa čeličnim vođom SSSR-a, Staljinom, koji se koristio spletkama rezanja, kako bi podijelio antikomunističke opozicione skupine kako bi ostvario svoj cilj stvaranja sve više komunističkih država u blizini Rusije – komad po komad
Prije, a i za vrijeme Drugog svjetskog rata, Hitler se koristio skoro pa istom recepturom, kako bi pripojio druge zemlje. Njemački vođa je svoje protivnike eliminirao isto kao i Staljin. Interesantno, proces se uvijek odvija dovoljno sporo i precizno, da se niko nikad ne osjeća „dovoljno“ uznemireno da poduzme odlučnu akciju kao odgovor.
Taktike salame predstavljaju uobičajen, iako nedovoljno proučen, pristup međunarodnog političkog monopola. Primjera radi, Kina je nedavno proširila svoj utjecaj u Južnom kineskom moru ne osvajanjem, pregovorima ili arbitražom, već kroz “demonstrativne” akcije poput patrola i građevinskih projekata koji su jednostrano promijenili svakodnevnu stvarnost u i oko arhipelaga Spratly.
Putinova Rusija se ponaša slično, ne samo da je odvojila Abhaziju i Južnu Osetiju od Gruzije, a Krim od Ukrajine, već je suptilno proširila granične ograde u Gruziji, proširila provokativne vojne letove iznad istočne Evrope i krenula u kontrolu prirodnih resursa Arktika. Nekoliko godina kasnija ponovo dolazi do rata u Ukrajini- Iako, ovo je do sada najozbiljnije rezanje salame nakon Drugog svjetskog rata. Oči svijeta su nervozno uprte prema Ukrajini.
Rusija izvodi posebnu retradicionalizaciju svoje političke moći na širem geopolitičkom prostoru centralne Azije, istočne Evrope i Bliskog istoka, kojeg je Zbiginjev Bžežinski nazvao „Globalnim Balkanom“. Putinova Rusija je širom navedenih prostora sjeckala, ili barem pokušavala, odrezati barem još jedan komad zemlje. Da li će podjela Ukrajine biti dovoljna za Putinove apetite, ili će biti potrebno još ?
Intelektualno.com