Razgovarao: Amir Nesimović
Aida Obuća rođena je 1975. godine, diplomirana je pravnica, a 2014. godine završila je i školu za političke studije Vijeća Europe. Na izborima 2014. godine izabrana je u Skupštinu BPK Goražde. Prva je žena koja je imenovana za Predsjedavajuću Skupštine BPK Goražde. Takođe, 2020. godine izabrana je za prvu premijerku nekog kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine te na taj način istakla svoj potencijal i vrijednost. Ova bivša sportistkinja, reprezentativka BiH u rukometu, članica zlatne ekipa Ženskog rukometnog kluba Goražda za Intelektualno govori o svojoj političkoj karijeri, implementiranim projektima i onima koji tek predstoje, saradnji sa Vladom Federacije Bosne i Hercegovine kao i angažmanu u cilju ublažavanja teške situacije nastale pojavom pandemije i posljedica koje je izazvala.
Intelektualno: Prije skoro tri godine izabrani ste za premijerku Bosansko – podrinjskog kantona, odgovornost i teret bili su ogromni. Kako sa ove vremenske distance ocjenjujete rad i postignuća Vaše vlade?
Obuća: Vlada na čijem sam čelu izabrana je 26.04.2019.godine i u ovom mjesecu će pune tri godine kako smo nosioci izvršne vlasti Bosansko-podrinjskog kantona Goražde. U trenutku kada smo započeli svoj rad bili smo prvi u mnogo čemu. Osim toga što sam prva žena – premijerka u historiji ovog, ali i drugih kantona, po starosnoj strukturi bili smo jedna od najmlađih vlada u Federaciji Bosne i Hercegovine. Takođe, jedna smo i od rijetkih vlada u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde koja vlada u kontinutetu. Naime, uprkos svim izazovima i izuzev nekoliko izmjena ministara, još uvijek smo na vlasti, a svjedoci smo da zbog političkih previranja, mnogobrojnosti i usitnjenosti političkih stranaka koje participiraju u vlasti kao i njihovih interesa, mnogi premijeri i vlade u ovom kantonu nisu dočekali kraj svog mandata.
Spoj mladosti i iskustva, a rekla bih i tvrdoglavosti i naše hrabrosti u suočavanju sa svim poteškoćama te želja za dokazivanjem, sigurno su ona pokretačka snaga koja nas je vodila i vodi sve vrijeme i daje rezultate. Ne treba zaboraviti da smo se na početku našeg mandata suočili sa pandemijom COVID-a 19 o kojoj ništa, kao ni drugi, prvobitno nismo znali te da smo učeći na vlastitim greškama sticali iskustvo i vrlo uspješno se, za sada, s njom izborili.
Da ne govorim o tome da smo zatekli ogroman deficit u budžetu i mnogobrojne nerješene probleme, a danas s ponosom možemo reći da je on stabilizovan, da su isplaćena dugogodišnja dugovanja koja je ovaj kanton imao u raznim oblastima i da po prvi put možemo više ulagati u razvojne projekte. Također, po prvi put izvršili smo usklađivanje plaća uposlenih u zdravstvu i obrazovanju, državnih službenika i namještenika, a nadam se uskoro i policijskih službenika, sa njihovim kolegama u Federaciji, što nije uspjelo nijednoj vladi na području ovog kantona prije nas.
Donoseći niz mjera i zakonskih propisa, poseban senzibilitet iskazali smo prema našim braniteljima, socijalno-ugroženim stanovnicima, povratnicima u Republiku Srpsku, mladim, majkama sa više djece i osobama starijim od 65 godina.
Uz historijski projekt povezivanja Goražda sa Sarajevom brzom cestom i tunelom Hranjen, čiji nadzor nad izgradnjom je naša stalna obaveza, uspješno smo realizirali projekt izgradnje Hemodijaliznog centra pri Kantonalnoj bolnici Goražde, zahvaljujući kojem će se naši dijalizni pacijenti, po prvi put, moći liječiti u svom gradu, a ne putovati 100 km do Sarajeva i nazad, tri dana u sedmici. Posebno smo ponosni na ovaj naš projekat koji je u fazi završetka i koji smo sami isfinansirali, uz vrijedne donacije u opremi od naših prijatelja iz zemlje i inozemstva.
Poseban trud uložili smo u jačanje zdravstvenog sektora, nabavku opreme i finansiranje specijalizacija medicinskog kadra u primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti koji se pokazao izuzetno efikasnim u vrijeme pandemije koronavirusa.
Brojni izazovi samo su nas dodatno ojačali i ohrabrili da nastavimo sa ostvarivanjem našeg osnovnog cilja zacrtanog na početku našeg mandata, a to je poboljšanje životnog standarda naših građana i pretvaranje Bosansko-podrinjskog kantona u mjesto ugodnog življenja.
Intelektualno: Prva ste žena premijerka nekog Kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine, da li ovaj uspjeh može biti primjer i putokaz onima koje se još uvijek nisu ohrabrile na takve karijere da mogu biti ravnopravne i doprinjeti razvoju svojih zajednica?
Obuća: Svoj politički angažman doživljavam kao konstantno profesionalno usavršavanje i edukaciju, nastojim crpiti energiju iz pozitivnih vrijednosti i iz neposredne komunikacije sa građanima, te uvijek tražiti rješenja i izlaz iz ekonomskih, društvenih i političkih kriza. Ovakav moj politički stav i način djelovanja su prepoznali i podržali građani, tako što su mi četiri puta dali povjerenje na izborima.
Lično mislim da onaj ko se angažuje u politici mora imati određenu strast, volju i želju da se bori i zalaže za javni, društveni i svaki drugi napredak građana i društva u cjelini. Upravo to je razlog zbog čega sam se politički i aktivirala.To je bio moj izbor i bila sam spremna na izazov. Rasporedila sam svoje vrijeme, poredala prioritete, sabrala snagu i krenula naprijed.
Bez obzira na razne stereotipe, bez obzira na to što se prednost daje muškarcima i što se žene nalaze u diskriminirajućem položaju, one itekako mogu da sudjeluju u politici, da svojim trudom radom i zalaganjem doprinesu cijeloj zajednici, da se istaknu iznad svih drugih lidera i dosegnu sami vrh. Stoga ih treba podstaći i ohrabriti da se što više politički angažuju, da biraju i budu izabrane, jer smatram da upornost i istrajnost žena u svemu što rade može na najbolji način koristiti našem društveno-političkom životu i našoj zajednici.
Intelektualno: U čemu se ogleda saradnja Vlade Bosansko – podrinjskog kantona i Vlade Federacije Bosne i Hercegovine? Da li postoje zajednički projekti koje vrijedi istaći?
Obuća: Jedan od najvažnijih projekata koji realizuje Vlada Federacije BiH na području našeg kantona, o kojem je ranije bilo riječi, jeste projekt izgradnje brze ceste i tunela Hranjen. Nije bez razloga nazvan historijski projekt buudući da je riječ o višedecenijskoj težnji građana našeg kantona da dobiju bolju i bržu kominikaciju koja će ih povezati sa glavnim gradom Bosne i Hercegovine. Zahvaljujući finansijskim sredstvima Vlade Federacije i njenoj podršci, ovaj projekt se počeo realizirati i mi ćemo, nadam se uz istu takvu podršku Vlade Federacije i ubuduće istrajati na tome. Suvišno je govoriti o tome kakve benefite će nam donijeti izgradnja ove putne komunikacije, počev od smanjenja cijena prijevoza robe naših privrednika, pa do novim investicija i razvoja turizma.
Neupitna je podrška Vlade Federacije BiH našem zdravstvenom sektoru, posebno na početku pandemije COVID-a 19. Našu kantonalna bolnica, podržana je sa million KM i ova sredstva iskorištena su na najbolji mogući način, jednim dijelom u nabavci vrijedne opreme, savremenog CT aparata za dijagnostiku, a drugim dijelom za rješavanje tekućih problema. S ciljem osiguranja pružanja zdravstvenih usluga sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite oboljelima od COVID-19 i sprječavanja i ublažavanja njegovih posljedica po zdravlje ljudi, isti iznos sredstava Kantonalna bolnica Goražde dobit će iz programa Vlade Federacije namijenjenog za održavanje i pobolјšanje likvidnosti javnih zdravstvenih ustanova.
Ne treba zaboraviti i redovna grant sredstva Vlade Federacije BiH kroz podršku nižim nivoima vlasti, koja su nam neophodna za funkcionisanje sistema. Ona su u našem mandatu povećana te stižu na vrijeme, za razliku od ranijih godina. Podrška Vlade Federacije ovom kantonu ogleda se i kroz nedavne izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda i mi ćemo se i dalje boriti da se u donošenju novog zakona ispravi nepravda prema našem kantonu te da pravilnijom raspodjelom dobijemo ono što nam pripada kao kantonu ravnopravnim sa ostalim kantonima u Federaciji BiH.
Dodjelom neperspektivne vojne imovine na trajno korištenje, Vlada Federacije omogućila je našem kantonu da ovu imovinu iskoristimo za otvaranje novih industrijskih zona i privlačenje novih institucija.
Odlična saradnja našeg kantona u realizaciji zajedničkih projekata je i sa federalnim ministarstvima, a posebno sa Federalnim ministarstvom raseljenih osoba i izbjeglica i Ministarstvom okoliša i turizma.
Intelektualno: Aktivno i ažurno ste pristupili ublažavanju novonastalih kriza izazvanih povećenjima cijena osnovnih životnih namirnica. O kakvim se mjerama radi i kakvi su rezultati?
Obuća: Na početku pandemije koronovirusa, Vlada Bosansko-podrinjskog kantona Goražde ograničila je visinu marže na osnovne životne namirnice i higijenske proizvode s ciljem ublažavanja udara na standard naših građana. Kroz subvencije našim privrednicima i obrtnicima smanjili smo broj otpuštanja radnika i omogućili njihov povratak na posao. Novonastala situacija i trenutna kriza zahtijevala je dodatne mjere usmjerene na proizvodnju hrane, tako da smo preusmjeravanjem sredstava u budžetu Ministarstva za privredu za dodatnih 100.000 KM povećali sredstva za podsticaje poljoprivrednoj proizvodnji na 350.000 KM koja biti će usmjerena na podršku u zasijavanju što većih poljoprivrednih površina žitaricama i drugim poljoprivrednim kulturama. Dodatnih 200.000 KM u budžetu izdvojit ćemo za otkup poljoprivrednog viška te u saradnji sa Direkcijom robnih rezervi poljoprivrednicima garantovati siguran otkup kako bismo obezbijedili zalihe robnih rezervi. Naša Direkcija robnih rezervi zadužena je da popiše zalihe robnih rezervi te obezbijedi siguran prihvat i smještaj poljoprivrednog viška. Posredstvom federalne Vlade našim poljoprivrednicima podijelili smo i određenu količinu dizel goriva neophodnih za proljetnu sjetvu.
Intelektualno: Goražde važi za jedan od gradova koji ima visoko razvijenu industrijsku proizvodnju. Čemu grad duguje takav uspjeh, da li postoji urnek koji bi drugim, slabije razvijenim sredinama, mogao poslužiti u ostvarivanju barem približnih rezultata?
Obuća: Naš koncept poslijeratnog razvoja je obnova privrednih kapaciteta koji imaju zdravu osnovu i perpektive za jačanje, iskorištavanje velikih prirodnih resursa ovog kantona, davanjem koncesija, te jačanje poljoprivrede, u kojoj su neiskorišćene mogućnosti razvoja ruralnog područja.
Zahvaljujući primjerima uspješnog stranog i domaćeg ulaganja, transformaciji preduzeća namjenske proizvodnje „Pobjeda“, poslovanju firmi „Prevent“ , Bektopreciza“ i „Emka Bosnia“ i njihovoj izvoznoj orjentaciji, naš kanton je među rijetkim kantonima u Federaciji BiH koji ima veći izvoz od uvoza, što nam daje mogućnost da i dalje jačamo privredne veze sa evropskim i svjetskim partnerima.
Podrška Vlade Bosansko-podrinjskog kantona Goražde svim goraždanskim firmama u njihovim razvojnim tendencijama je bezrezervna i sve one mogu računati na administrativnu i svaku drugu pomoć Vlade i Ministarstva za privredu. U tome nam je umnogome pomogao kantonalni Zakon o imovini koji je investitorima omogućio povoljan otkup zemljišta i društvene imovine u zamjenu za novo zapošljavanje i ulaganje u ovaj kanton. Uspješna saradnja sa BBI-a bankom, plasiranjem povoljne kreditne linije našim firmama te našim subvencioniranjem kamate, dodatni je stimulans našem privrednom razvoju.
Naš kanton, zahvaljujući uspješnom poslovanju goraždanskih firmi, ima najbrži ekonomski oporavak od Covida-a 19 i 86,5 posto svih otpuštenih je vraćeno na posao, a s posebnim zadovoljstvom moram istaći da na ovo područje, uprkos pandemiji koronavirusa, dolaze investicije, nove kompanije te da smo spremni za njihovu dalju podršku. Istaknula bih dolazak u Goražde njemačke kompanije TVC d.o.o. koja planira da u naredne dvije godine na prostoru našeg kantona zaposli između 150 i 400 radnika. Riječ je o velikoj investiciji od 45 miliona KM, a firma TVC je dio svjetske grupacije u proizvodnji metalnih dijelova medicinskih kreveta i pomagala.
Vlada Bosansko-podrinjskog kantona Goražde stvara dobar ambijent za strana i domaća ulaganja kroz razne podsticaje, imamo veoma stručne kadrove iz mašinske i hemijske industrije; relativno dobru infrastrukturu, kao i komunkacije, tako da možemo da poručimo svima koji žele ulagati u ovaj kanton da su dobrodošli i da će naići na dobar prijem i uslove za uspostavljanje dobre privredne saradnje.
Intelektualno: Kako gledate na potencijal dijaspore Bosne i Hercegovine, da li je on dovoljno iskorišten? Da li imate planove rada na tom polju u narednom periodu?
Obuća: Moram priznati da smo na ovom polju, izuzev redovnih godišnjih konferencija sa predstavnicima naše dijaspore, veoma malo radili i da je to za sada još neiskorišteni potencijal. Moramo, ne samo deklarativno, iskoristiti snagu naše dijaspore i njihovu ljubav prema svojoj domovini, kako bismo ovdje, tamo gdje je njihovo srce, napravili ambijent ugodnog življenja. Nažalost, izuzev pojedničanih primjera, ovu šansu nismo iskoristili te se ovom pitanju u narednom periodu s posebnom pažnjom moramo posvetiti.