Prije tačno pet godina, 28. 2. 2014. godine, grupa studenata historije sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu, okupila se i održala osnivački skup, na kojem su između ostalog definisani zadaci i ciljevi udruženja koje će se uopšteno rečeno baviti proučavanjem antičke historije na ovim prostorima. Ime tog udruženja je BATHINVS (latinsko ime za rijeku Bosnu), koje je od spomenutog trenutka, pa sve do danas, prešlo put tokom kojeg je uloženo ogromno vrijeme, trud i znanje, da bi isto postalo prepoznato kao respektabilno i cijenjeno u naučnoj (akademskoj) zajednici, te među širim društvenim krugovima. Zašto je prvo na ovom mjestu navedeno vrijeme kao značajan činilac, a ne nešto drugo? Razlog za to je što je za svakog člana ili saradnika ovog Udruženja, rad u njemu prvenstveno na volonterskoj osnovi, odnosno iz ljubavi prema antičkoj historiji ovih prostora.
Kada se pogleda posao koji je urađen na promociji ilirskog i generalno antičkog naslijeđa na ovom podneblju, kada se uvidi koliko je urađeno na doprinosu i širenju naučne misli iz ovog segmenta historije prostora jugoistočne Evrope, smatramo da možemo biti i više nego zadovoljni. To pogotovo dolazi do izražaja kada se zna da je pomoć koju smo dobili od državnih institucija i organa za realizaciju pojedinih projekata, ravna nuli. Sve što je urađeno tokom ovih pet godina je urađeno od strane članova Udruženja, te uskog kruga saradnika, kao i pojedinaca koji su prepoznali značaj onoga što radimo, pa su to finansijski podržali, a kojima smo zbog toga neizmjerno zahvalni.
Aktivnosti Udruženja BATHINVS
U narednim redovima ćemo zato sumirati aktivnosti koje je Udruženje imalo tokom ovog perioda, nadajući se da će predstojeći petogodišnji ciklus biti još uspješniji, kako po kvalitetu, tako i po kvantitetu.
Tokom ovog vremenskog perioda Udruženje BATHINVS je bilo organizator dva međunarodna naučna skupa. Prvi je organizovan u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Sarajevu 2014. godine pod nazivom „Godine razvoja i integracije – 2000 godina od namjesništva Publija Kornelija Dolabele u provinciji Dalmaciji“, gdje su učešće uzeli brojni historičari, arheolozi, filolozi i pravnici sa područja bivše Jugoslavije. Drugi skup pod nazivom „COLLOQVIVM in honorem professoris Esad Pašalić quinquagesimo anniversario eius mortis“ je organizovan 2017. godine u saradnji sa Filozofskim fakultetom i JU Muzej Sarajeva i bio je posvećen prerano preminulom profesoru Esadu Pašaliću povodom pedeset godina od njegove smrti. S ponosom možemo reći da je ovo bio najmasovniji naučni skup u posljednih dvadeset i pet godina organizovan na temu antičke prošlosti Bosne i Hercegovine.
Možda i najveće dosadašnje dostignuće Udruženja je pokretanje naučnog časopisa „Acta Illyrica“, kojeg je do sada izdano dva broja – za 2017. i 2018. godinu. U prvom i drugom broju časopisa su objavljeni radovi učesnika koji su učestvovali sa referatima na prethodno navedenim naučnim skupovima. Treći broj časopisa koji je predviđen za 2019. godinu po prvi put neće biti tematski ograničen, a poziv za naučnike koji se bave antičkom historijom i arheologijom, kao i prahistorijom, da svojim radovima daju doprinos izučavanju ove oblasti, biće u dogledno vrijeme objavljen na web stranici Udruženja. Časopis je indeksiran u CEEOL bazi podataka.
Udruženje BATHINVS, pored časopisa Acta Illyrica koji je postao konstanta u oblasti periodike (već dvije godine zaredom), tokom ovog perioda od pet godina je bilo izdavač na šest različitih publikacija, koje su dale značajan doprinost u proučavanju i popularizaciji antičke historije.
Ono na šta su članovi Udruženja posebno ponosni je činjenica da tokom protekle tri godine, tačnije od 2016., svake godine na proljeće organizuje javna predavanja s ciljem popularizacije antičke historije prostora Bosne i Hercegovine širem sloju stanovništva. Do sada su dva takva predavanja održana u Sarajevu, na lokalitetu rimskih termi na Ilidži, dok je treće održano na Pravnom fakultetu u Zenici. Za 2019. godinu predviđeno je četvrto javno predavanje s tim da će tema, mjesto i datum održavanja biti naknadno saopšteni svim zainteresovanim osobama.
Stručne izložbe i promocije
Tokom ovog petogodišnjeg perioda Udruženje BATHINVS je organizovalo i dvije stručne izložbe. Prva je bila plod saradnje sa Katoličkim bogoslovnim fakultetom u Sarajevu i nosila je naziv „Razvojni put kršćanske religije i njegova sveprisutnost od najranijeg povijesnog perioda u Bosni i Hercegovini“, dok je druga bila organizovana sa JU Muzej Sarajeva u spomen prof. dr. Esada Pašalića, pod imenom „In honorem et memoriam Esada Pašalića“.
Povodom izdanja koja su odštampana pod pokroviteljskom Udruženja BATHINVS, do sada su bile priređene i dvije promocije. Prva je bila organizovana 2017. godine povodom objavljivanja prvog broja Udruženja BATHINVS, a druga se dogodila u decembru 2018. godine, a razlog su bila naučna i stručno – popularistička djela objavljena u proteklom periodu. Navedena promocija će biti organizirana povodom izlaska iz štampe drugog broja časopisa Acta Illirica, 6. 3. 2019. godine. S ponosom možemo reći da su obje dosadašnje promocije bile izuzetno posjećene te se istom nadamo i za predstojeću.
Na kraju želimo izraziti zahvalnost svima koji su pomogli u radu ovog Udruženja, od naučno-obrazovnih institucija, prvenstveno Filozofskom fakultetu u Sarajevu, zatim Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu te Pravnom fakultetu u Zenici, do javnih kulturnih ustanova poput Muzeja grada Sarajeva. Uvjereni smo da će se saradnja s ranije spomenutim institucijama i ustanovama ne samo nastaviti, nego i proširiti, ali i da ćemo u bližoj budućnosti proširiti krug svojih saradnika i partnera.
Za Intelektualno.com piše: Edin Veletovac