Otapanje leda u Norveškoj otkrilo je srednjovjekovni planinski prelaz iz željeznog doba prekriven gotovo savršeno očuvanim artefaktima.
Nije nova vijest da se zbog globalnog zagrijavanja led topi rekordnom brzinom. Planinski led i ledenjaci drže historiju prošlosti naše planete, a ove su sedmice arheolozi objavili svoja otkrića . U Skandinaviji je pronađena riznica artefakata oko 300–1500 AD, čija je vršna aktivnost 1000. god.
Permafrost na visokim nadmorskim visinama nešto više od 200 milja sjeverno od Osla, u Norveškoj, i dalje se topi zbog globalnih klimatskih promjena i tu se pojavljuje polje ledinske arheologije u nastajanju. Ova grana arheologije fokusirana je na proučavanje lokaliteta na kojima se led topi brzo i otkriva tragove o dolascima i odlascima civilizacija kroz vijekove.
U središnjoj Norveškoj pronađeno je preko 3.000 artefakata, uključujući tekstil, životinjske kosti, lovačko oruđe i drugo. Ono što je uistinu zanimljivo kod ovog otkrića je da je normalno kad bi elementi zemlje uzrokovali kvar na organskim materijalima.
Najbolji način da saznate više o tome kako su ljudi živjeli prije vremena tradicionalnog vođenja evidencije je proučavanje artefakata koji mogu izgledati svakodnevno. Otkrića iz 2011. godine specifična za Lendbreen u Norveškoj pokazala su dokaz o planinskom prelazu iz vikinške ere. Te informacije vode ka boljem razumijevanju načina na koji su grupe putovale po skandinavskoj regiji.
Dok se globus i dalje zagrijava, led će se i dalje topiti, a ledena arheologija ostat će na čelu otkrića i skrivenih priča otkrivenih ispod leda.
Intelektualno.com