Razgovarao: Amir Nesimović
Značaj dijaspore u ratnim i postratnim godinama za Bosnu i Hercegovinu mogao bi se opisivati i objašnjavati u nedogled, o njemu su pisane knjige i zasigurno bi moglo biti napisano i još njih, a opet bi ostalo prostora za još redova. Dijaspora je “tijelo koje diše i organizam koji živi”, djeluje i radi bez obzira na uslove, pa i bez obzira na odnos domovine prema njoj. Jedan od vrijednih pojedinaca i onih koji kroz svoj rad i aktivizam zavrijeđuju pažnju javnosti u Bosni i Hercegovini jeste i Eldin Bajrić, vrijedni Bošnjak sa adresom u Beču. Kroz razgovor sa Bajrićem, lahko se uoči da ulaže veliki napor i energiju u cilju očuvanja bosanskog jezika, historije i kulture, posebno među prvim potomcima onih koji su emigrirali iz Bosne i Hercegovine u Austriju u ratnom i periodu nakon rata. Istakao je probleme na poljima koja su navedena ali i rješenja koja je nudio i nudi kroz projekte, posebno kroz “Obrazovno – kulturni centar Mostovi” gdje je trenutno vođa projekta “Bosanska škola”
“Kroz naše desetogodišnje iskustvo se pokazalo da je potrebno uložiti velike napore kako bi se održao bosanski jezik kod naše djece. Često roditelji nisu svjesni koliko je bitno da dijete već od malih nogu savlada svoj maternji jezik i da će time ustvari još lakše naučiti neki drugi jezik. Roditelji su često mišljenja da dijete prvo treba naučiti njemački jezik ne shvatajući prednosti višejezičnog odgoja kod djece. Ipak , ima i dosta roditelja koji se trude da njihova djeca održe tu vezu sa bosanskim jezikom i upravo zbog toga dovode svoju djecu u Bosansku školu. Primjetno je da mnoga naša djeca gube vezu sa svojom domovinom i da nažalost postoji velika opasnost da će sve više i više gubiti dodir sa bosanskim jezikom i da će u mnogim bh. domaćinstvima u Austriji to ustvari postati strani jezik. Stoga smo se odlučili uči u jedan novi projekat sa prof. Azrom Hodžić-Kadić i njenim udruženjem “Otkrij bosanski”. Naime, radi se o izradi prvog udžbenika za našu djecu u dijaspori predškolskog uzrasta pod nazivom “Volim bosanski”. Trenutno ne postoji nijedan udžbenik koji je namijenjen našoj najmlađoj populaciji. Udžbenik će biti trojezičan (BOS-NJE-ENG) po evropskim referencama uz mnogo kreativnih vježbi, audio sadržaja i online aplikacije. Dovršetak udžbenika je planiran za ljeto 2023. godine”, ističe i upozorava Bajrić.
Zbog svega što je potencirao Bajrić, veliku važnost u Beču ima obrazovno-kulturni centar “Mostovi”. Centar je spona između između dijaspore i matice, promovišuću kulturu, historiju i običaje naroda Bosne i Hercegovine.
“Obrazovno-kulturni centar Mostovi osnovan je 2012. godine i sebe vidi kao sponu između dijaspore i domovine Bosne i Hercegovine (BiH). Glavni razlog osnivanja Bosanske škole u sklopu centra bila je činjenica da u Austriji gotovo pa nije bilo obrazovnih projekata koji bi promovirali kulturu, jezik i običaje naroda iz BiH. Našoj djeci smo putem Bosanske škole ponudili mogućnost da kroz kreativan i inovativan način uče bosanski jezik kako bi sačuvali svoj identitet, tradiciju i kulturu i kako bi ustvari sa zadovoljstvom i entuzijazmom dolazila u Bosansku školu. Promicanje maternjeg jezika među najmlađima vidimo kao najvažniji prioritet za očuvanje vlastitog identiteta u multikulturalnom društvu kao što je Austrija. Nastava se odvija jednom sedmično za uzrast od 4-13 godina. Naš najveći uspjeh vidimo u tome što djeca sa osmijehom dolaze na časove i tokom cijele sedmice željno iščekujući druženje sa učiteljicom i svojim vršnjacima. Posebno smo ponosni na učenike i roditelje koji su sa nama više od pet godina i koji čak dovode dvoje ili troje svoje djece na nastavu”, ponosno ističe Bajrić.
Pored navedenog, bosanska škola se trudi i da proširi polja svojih djelovanja: “Mi se trudimo da pored jezika promoviramo i značajne praznike i običaje u BiH. Tako smo, naprimjer, povodom 30. godina nezavisnosti Bosne i Hercegovine priredili poseban program za naše bh. mališane. Gost nam je bio dr. Kemal Kozarić, Ambasador Bosne i Hercegovine u Austriji, koji je djeci govorio o značaju učenja maternjeg jezika i očuvanja našeg identiteta. Muzički dio programa je upotpunio bend sa harmonikom koji su djeci otpjevali nekoliko sevdalinki.”
Također, Bajrić naglašava da nisu samo predmeti koji se tiču razvijanja odnosa prema domovini jedini koje bosanska škola nudi i podučava: “U Bosanskoj školi djeca najmlađeg uzrasta pored učenja bosanskog jezika imaju priliku da savladaju i grafomotoričke vježbe i osnove komunikacije što će im kasnije olakšati polazak u osnovnu školu. Stariji uzrasti imaju priliku da usavrše pisanje i čitanje kao i svoju komunikaciji sa vršnjacima. Bosanska škola tokom cijele godine prima nove učenike i pozivamo roditelje da nas posjete kako bi se uvjerili u kvalitet našeg rada. Za sve nove učenike je prvi čas besplatan. Više o nama možete pročitati na našoj web stranici www.mostovi.at ili putem socijalnih mreža“, konstatirao je Bajrić.