Treća autorska knjiga Admira Lisice pod nazivom “Bošnjaci pred izazovima globalnih političkih procesa: političko stasavanje jedne nacije” objavljena je prije nekoliko dana.
U nastavku pročitajte kraće izvode iz detljanih recenzija.
Iz recenzije:
Do rezultata istraživanja, koje je vrlo jasno prikazao, došao je tako što je koristio historijske izvore različite provenijencije. Izvršio je pravilnu selekciju izvora, izvršio kritiku i interpretaciju onako kako to nalaže metodologija historijskih istraživanja. Autor je u radu donio 450 fusnota i time omogućio provjerljivost, što i jeste jedno od obilježja znanstvenog rada. Cijeli tekst rada izuzetno je jasan, kao što su jasni i rezultati istraživanja. Osim toga, autor je koristio metode važne za historijsko istraživanje (historijska metoda, metoda analize i sinteze, indukcije i dedukcije, statističku metodu), a razina korištenih metoda je vrlo visoka. Koristio je historijske izvore i literaturu različite provenijencije (domaću i stranu), a selekciju je vršio u cilju odgovora na istraživačko pitanje. Popis citiranih bibliografskih jedinica potpun je i konzistentan s navođenjem u tekstu rukopisa, a zaključci vrlo jasni i uvjerljivi. Na osnovu navedenih činjenice može se konstatovati da je rukopis Bošnjaci pred izazovima globalnih političkih procesa – političko stasavanje jedne nacije autora mr. Admira Lisice istraživačko djelo koje će, bez sumnje, predstavljati značajan doprinos bosanskohercegovačkoj historiografiji.
– Prof. dr. sc. Sead Selimović, Filozofski fakultet Tuzla
Knjiga Bošnjaci pred izazovima globalnih političkih procesa – političko stasavanje jedne nacije autora mr. Admira Lisice vrijedna je historiografska sinteza najznačajnijih događaja iz bogate – ali istovremeno i veoma složene – političke i pravne historije Bosne i Hercegovine i Bošnjaka u vremenu između dvije najvažnije bosanskohercegovačke historijske prekretnice, Berlinskog kongresa 1878. i Mirovne konferencije u Daytonu 1995. godine. Ona pokazuje kako, zapravo, u Bosni i Hercegovini prošlost nikada ne prestaje. Velikodržavne politike iz bosanskohercegovačkog susjedstva svojim stalnim pokušajima da se ostvare ne dopuštaju stanovnicima Bosne i Hercegovine da konačno završe prošlost i krenu u drugačiju i bolju budućnost. Iz knjige mr. Admira Lisice jasno se vidi da ta prošlost traje već dva stoljeća, odnosno da su za to vrijeme uvijek iste politike aktuelne, a one su svojatanje Bosne i Hercegovine od njenih susjeda i negiranje Bošnjaka kao zasebne i državotvorne nacije. Knjigu magistra Admira Lisice preporučujem za čitanje.
– Dr. sci. Amir Kliko, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Sarajevo
Aktuelna geopolitička situacija, ali prije svega i situacija u Bosni i Hercegovini još više daje značaj ovom djelu, a svakako, ista je i jedan od razloga da se Admir Lisica uzme ukoštac s ovom veoma kompleksnom i značajnom temom iz političke historije Bošnjaka. Ja mu se zahvaljujem i čestitam uz želju da ova knjiga bude izučavana od stručne javnosti, motiv za dalja istraživanja, ali i šire čitana kako bi pomogla boljem poznavanju i shvatanju društveno-političkog bitisanja Bošnjaka na ovim prostorima, kako bi prepoznala greške, ali i ispravne odluke, kako bi bila putokaz djelovanju Bošnjaka u okviru aktuelnih nacionalnih, regionalnih i svjetskih tokova i procesa.
– Prof. dr. Zećir Ramčilović, Institut za nacionalnu historiju, Univerzitet “Sv. Kiril i Metodij”, Skoplje
Kad bi bedemi stoljetne tvrđave koja se Bosnom zove i njenih neasimiliranih, originalnih, najautohtonijih i najautentičnijih stanovnika, dobrih Bošnjana, bili zidani rukom neumornog neimara i graditelja identitetskih zidina povezanih povijesnim činjenicama, zasigurno bi te bedeme zidao i neumorni pregalac na putu očuvanja bošnjačkog identiteta i istine o Bosni mr. Admir Lisica svojim novim naučnim poduhvatom, knjigom pod naslovom Bošnjaci pred izazovima globalnih političkih procesa: političko stasavanje jedne nacije. Mr. Admir Lisica neumorni je istraživač, naučni radnik i domoljub koji svojim perom pronosi i prenosi baklju istine na domaćem i međunarodnom nivou. Autor je svoju naučnu opservaciju završio prikazivanjem rezultata Bošnjačkog sabora 27/28. 9.1993, na kojem je samo vraćeno stoljetno nacionalno ime Bošnjak. To je zapravo i kruna stasavanja bošnjačkog naciona kojem je autor posvetio posebnu pažnju.
-Prof. dr. Ajdin Huseinspahić, Pravni fakultet Zenica