U periodu između Dva svjetska rata u Egiptu je uslijed sve većih nastojanja da se muslimanima ograniči njihovo djelovanje, te da se u vjerske institucije uvedu razne reforme, koje nisu bile u skladu sa osnovnim islamskim načelima pojavio jedan pokret otpora pod nazivom „Ihvanu l-muslim“ – „Muslimanska braća“.
Ovaj pokret želio je putem svoje organizacije spriječiti propadanje društva, uslijed naglog kolonijalnog uticaja. Koliko je bio jak uticaj ove organizacije govori i podatak da se vođama pokreta, na čelu sa Hasanom Bennom nudila novčana pomoć od strane raznih engleskih organizacija, a u cilju potpune kontrole ovog pokreta.
Naravno, ovakve ideje isključene su na samom početku, tako da je ova organizacija ostala izvan dometa stranog uticaja. Sva ova dešavanja pratili su i naši studenti koji su boravili u Kairu, a dokaz ovoj činjenici svakako je kopiranje radnih metoga Muslimanske braće, pri osnivanju i djelovanju „El Hidaje“, a kasnije i „Mladih Muslimana“. Naši studenti su i godinama nakon ovoga dolazili u Kairo i tako pronalazili inspiraciju za svoje djelovanje, izuzev u par navrata kada zbog tadašnje politike uprave El-Azhera nije dozvoljen upis strancima.
Odlazak bošnjačkih studenata na studiranje u Kairu kontinuirano je trajao sve do agresije na Bosnu i Hercegovinu. Važno je istaći da tokom postojanja bivše Jugoslavije, dosta je bilo onih bošnjačkih studenata koji su osim na El-Azhar dolazili i na druge univerzitetete koje je Kairo nudio.
Nakon završetka agresije na Bosnu i Hercegovinu, došlo je do zaokreta u pogledu najtraženijih studentskih destinacija. Posljednjih dvadesetak godina sve više je onih koji se odlučuju za studiranje na prestižnim univerzitetima širom Evrope, SAD-a i Azije. Međutim, zbog olakšane procedure mnogo je više onih koji krenu put evropskih zemalja.
Ipak, dosta je onih koji vjersko znanje nadopunjuju i proširuju u arapskim vjerskim centrima Meki, Medini ili Kasimu, pa tako možemo zaključiti da su upravo ovi gradovi zamjenili ulogu koja je pripadala Kairu tokom čitavog 20. stoljeća. Nažalost, za većinu sadašnjih bosanskohercegovačkih studenata usavršavanje na nekom prestižnom fakultetu izvan svoje domovine ostaće samo jedna u nizu od neispunjenih želja.
intelektualno.com