Jezik ‘nereda’ i ‘zajedničkog nasilja’ zamagljuje stvarnost onoga što se dešava u Leicesteru
Kada su se krajem prošlog mjeseca pojavili video dokazi koji pokazuju kako indijski navijači viču “smrt Pakistanu” nakon utakmice u kriketu između dva azijska rivala, prilično važan detalj bio je ignoriran i u lokalnim medijima i u izvještaju BBC-a.
Umjesto toga, u izvještajima su korišteni termini poput „rasističko i mržnjom inspirirano skandiranje“. Policijske izjave su citirane doslovno, a jedini komentar eksternog aktera došao je iz Federacije muslimanskih organizacija. Jedan čitatelj koji je komentirao izvještavanje smatrao je da izvještavanje implicira da su muslimani počinili nasilje.
Provokacija se od tada intenzivirala ovog vikenda maršom od oko 200 ljudi koji je bio inspiriran Hindutvom, uglavnom u balaklavama, koji odražavaju antimuslimansku taktiku inspiriranu rasističkim akcijama Engleske odbrambene lige u ne tako dalekoj prošlosti. Povici “Jai Shri Ram”, hinduistički napjev koji je u Indiji postao “poklič za ubistvo”, bili su čujni i ilustrativni za ono što je mučilo i nastavlja da proganja muslimane u Indiji.
Zanimljivo je da glavni izvještaj BBC Newsa o ovome ne spominje slogane koji se skandiraju ili ideologiju onih koji marširaju. Muslimanskoj novinskoj organizaciji bilo je potrebno da istraži i dokumentira upravo ono što se događa u Leicesteru, jer se muslimani suočavaju sa sve većim nasiljem od strane bandi inspiriranih Hindutvom.
Ranije ove godine, muslimansku omladinu je navodno napadnuta bejzbol palicama od strane oko 30 osoba povezanih s fašističkom Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) ideologijom indijske vlade. Uplakane majke svjedočile su o tome šta su njihove porodice pretrpjele uslijed napada za koji smatraju da ga je policija ignorirala, a počinioci su još na slobodi. Modus operandi ovih bandi jezivo je sličan napadima osvetnika na muslimane u Indiji, koji su bili zajedničke prirode.
„Nedostatak akcije“ policije, što vlasti negiraju, neki muslimani u gradu navode kao razlog za organizovanje protiv ovog novog talasa napada. U nedjelju je u policijskom saopćenju stajalo: “Nastavljamo pozivati na dijalog i smirivanje uz podršku čelnika lokalne zajednice. Nećemo tolerisati nasilje ili nered u našem gradu. Značajna policijska operacija će ostati na tom području u narednim danima.”
Islamofobija inspirirana Hindutvom
Lester je jedan od velikih melting potova u Velikoj Britaniji: govori se više od 70 jezika , a vjeruje se da je to prvi britanski grad u kojem je bijelac manjina. Odnosi među zajednicama među imigrantskim stanovništvom su generalno dobri tokom godina. Šta se sada dešava?
Neki okrivljuju nedavni priliv imigranata sklonih hindutvanskom nacionalističkom ideologijom iz Indije, gdje se muslimani suočavaju sa genocidnim uslovima. No, kao što su drugi dokumentirali, širenje Hindutva ideologije u Velikoj Britaniji dogodilo se mnogo prije nego što je Narendra Modi došao na vlast, a Leicester je postao jedno od ključnih mjesta za širenje ove ideologije.
Iako bi bilo radikalno precijenjeno reći da se muslimani Leicestera suočavaju sa bilo čim sličnim njihovoj braći u Indiji premijera Narendre Modija, zli vjetrovi islamofobije inspirirane Hindutvom među određenim dijelovima britanske hinduističke zajednice su dokumentirani i demonstrirani .
Kao što je jedan britanski novinar primijetio “Definitivno postoji rastući problem netrpeljivosti prema muslimanima među hindusima. Širi se iz Indije na Zapad.”
To se manifestiralo u britanskoj politici, a pristalice indijskog BJP-a u Velikoj Britaniji navodno su vodile kampanju za Konzervativnu stranku u 48 izbornih jedinica tokom njenih pobjedničkih izbora 2019. godine. Jedan konzervativni poslanik čak je pozvao hinduističkog nacionalistu da govori na događaju u Donjem domu i postao je njihov „glavni glasnogovornik“ u parlamentu.
Odgovor Laburističke stranke na ovu promjenu očito je bio da preusmjeri svoju dugogodišnju poziciju o Kašmiru kojeg je okupirala Indija. Od samoopredjeljenja za svoj opkoljeni narod, Laburisti Keira Starmera sada vide Kašmir kao bilateralno pitanje za Indiju i Pakistan.
Upravo je ove sedmice poduzeta koordinirana akcija zabrinutih građana i grupa civilnog društva kako bi se Ministarstvo unutrašnjih poslova primoralo da ukine vizu desničarskom propovjednici Hindutve Sadhvi Ritambhari, poznatoj po svojim antimuslimanskim i antikršćanskim govorima mržnje, kao i po tome što je istaknuta navijačica tokom rušenja Babri džamije od strane hinduističke mafije 1992. godine. Najavljeno je da će govoriti u nekoliko hinduističkih hramova u četiri grada u Velikoj Britaniji.
Ratobornost hindutvanskih aktivista u Velikoj Britaniji također se manifestirala u mejnstrim medijima. Independent je nedavno uklonio uvodnik jedne hinduističke žene o netrpeljivosti koju je vidjela prema muslimanima, nakon što je autorica navodno dobila prijetnje. Primjetno je da je grupa za slobodu govora koja je bila toliko aktivna u odbrani antimuslimanskog govora ostala nijema na takvo zastrašivanje.
Teorije zavjere
Neke hindutvanske teorije zavjere čak su našle mjesto na britanskim novinskim stranicama, uključujući apsurdne tvrdnje o “džihadu poplava”, u kojima su muslimani u indijskoj sjeveroistočnoj državi Assam optuženi za izazivanje razornih poplava. Teorija zavjere “ljubavnog džihada”, koja tvrdi da muslimanski muškarci pokušavaju preobratiti hinduističke žene kroz brak, također je privukla pažnju u mejnstrim britanskim medijima.
Izvještavanje o događajima u Leicesteru, iako kratko, otkriva još jedan uznemirujući trend u izvještavanju o desničarskom hinduističkom nasilju nad muslimanima. Naime, karakteriziranje pogroma i nasilja osvetnika kao dvostranog sukoba jednakih. Kada čitate neke priloge uz druge islamofobične medijske izvještaje, postavlja se pitanje: da li je muslimanima dozvoljeno da budu žrtve?
Analiza izvještavanja britanskih i međunarodnih medija o Indiji pokazuje da nije. Centar za medijski monitoring je pokazao ponovljeno izostavljanje muslimana kao mete. Poput izvještavanja iz Lestera, korištenje činjeničnih, ali nepotpunih opisa ostavlja otvorenim pitanje ko su počinioci a ko žrtve.
Tokom napada na muslimanske demonstrante u Delhiju u februaru 2020. godine, nezavisni novinari su dokumentirali da je indijska policija pomagala hindutvanskoj rulji, “koja je ili aktivno učestvovala ili nije učinila ništa da spriječi napade”, otkrio je centar. Desetine članaka nazvalo je događaje “neredima”, dok je samo nekolicina jasno objasnila prirodu i kontekst napada.
Drugi primjeri uključuju hinduističku mafiju koja je bacala kamenje i blokirala autoputeve nakon što su se proširile glasine da muslimani kolju krave radi mesa, pod naslovom “vjerske tenzije”. Usred antimuslimanskih pogroma koje su pokrenuli hindutvanski nacionalisti u Delhiju 2020. godine, jedan komentator je opisao kako je “muslimanska četvrt glavnog grada eksplodirala u nasilju”.
U kontekstu hindutvanskih napada na indijske muslimane, jezik “sukoba”, “nemira” i “zajedničkog nasilja” je u najboljem slučaju pogrešan, a u najgorem lažan. Uprkos svim naporima medija i drugih institucija da ovo pitanje obostrano učine, jasno je ko su provokatori u ovom slučaju. Kako piše istaknuti indijski komentator, “indijska bolest se proširila na Veliku Britaniju”.
Izvor: Middle East Eye
Piše: Faisal Hanif
Faisal Hanif je medijski analitičar u Centru za praćenje medija, a prethodno je radio kao novinar i istraživač u Timesu i BBC-u. Njegov najnoviji izvještaj govori o tome kako britanski mediji izvještavaju o terorizmu.