30. p.n.e. Umrla egipatska kraljica Kleopatra. Prema predanju, Kleopatra je izvršila samoubistvo pustivši da je ugrize zmija otrovnica. Njenom smrću ugasila se dinastija Ptolomeja, a Egipat je postao rimska provincija.
1929. Umro Ivo Vojnović, dubrovački književnik, najistaknutiji dramski pisac hrvatske moderne.
1940. U Beču završeni razgovori predstavnika Njemačke, Italije, Rumunije i Mađarske (Bečka arbitraža) na kojima su Njemačka i Italija prisilile Rumuniju da ustupi Bugarskoj južnu Dobrudžu, a Mađarskoj dio Transilvanije.
1942. Počela Bitka kod El-Alameina u Egiptu. Tokom te bitke njemačke snage pod komandom Ewina Rommela najviše su se približile delti Nila u Egiptu, dospjevši na samo 80-ak kilometara od Aleksandrije. S druge strane, britanski komandant Montgomery je upotrijebio tenkove u protutenkovskoj odbrambenoj ulozi. Kad je Rommel uvidio da njegov izvorni plan nema izgleda za uspjeh, naredio je povlačenje. To je bio preokret rata na sjeveru Afrike.
1963. Između sjedišta vlada SSSR-a i SAD-a, Kremlja i Bijele kuće, lideri Nikita Hruščov i John Kennedy uspostavili su poslije kubanske krize, koja je zaprijetila opštim nuklearnim sukobom, direktnu telefonsku vezu, poznatu kao crveni telefon.
1974. Kod Zagreba se dogodila teška željeznička nesreća u kojoj je izgubilo život oko 150 ljudi. To je bila najveća željeznička nesreća u historiji jugoslovenskog saobraćaja.
1992. Nakon 120 dana u okruženju, branioci Goražda oslobodili su lijevu obalu Drine, čime je oslobođeno više od 80 posto teritorije ove općine.
1995. Avioni NATO-a počeli granatiranje vojnih ciljeva Vojske RS-a oko Sarajeva kao izravan odgovor na drugi masakr na sarajevskoj tržnici Markale 28. augusta 1995. jer je bilo utvrđeno da je mina koja je ubila 43 Sarajlija došla sa srpskih položaja oko grada. Tokom avionapada kod Pala oboren francuski avion Mirage 2000, dva pilota su se katapultirala, a njih su zarobili srpski vojnici. NATO-napadi trajali su do 14. septembra 1995.
2003. U Sjevernom moru potonula ruska atomska podmornica. Od deset članova posade, jedan čovjek je spašen.
2016. Umro Josip Jozo Bukal, poznati nogometaš Željezničara za čiji tim je debitirao u sezoni 1963/64, a za plave je igrao do 1973. godine. U 290 službenih utakmica za Željezničar postigao je 128 pogodaka, što ga čini drugim najboljim strijelcem u klupskoj povijesti. Za reprezentaciju Jugoslavije je odigrao 24 utakmice i postigao 10 pogodaka.
Intelektualno.com