430. Umro biskup Aurelije Augustin, sveti Augustin, jedan od najznamenitijih crkvenih učitelja. Napisao je oko 90 djela, od kojih je najpoznatije “O Božijoj državi”. Imao je niz sljedbenika, a u Katoličkoj crkvi postoji više redova i kongregacija nazvanih po biskupu Augustinu.
1619. Ferdinand II postao je rimsko-njemački car. Njegova vladavina je obilježena borbom protiv protestantizma, što je podstaklo širenje Tridesetogodišnjeg rata.
1645. Umro holandski pravnik, pisac i humanista Hugo Grotius, osnivač škole prirodnog prava i nauke o međunarodnom pravu.
1749. Rođen njemački pisac Johann Wolfgang Goethe, jedna od najznačajnijih i najuticajnijih ličnosti njemačke i svjetske književnosti.
1850. U Weimaru je prvi put izvedena opera Richarda Wagnera “Lohengrin”. Orkestrom je dirigovao Franz Liszt.
1910. Na svečanoj sjednici Narodne skupštine u Cetinju, kneževina Crna Gora je proglašena kraljevinom, a knez Nikola I Petrović kraljem.
1963. Borac za ljudska prava Martin Luther King održao je pred 200.000 učesnika protestnog Marša slobode na Washington čuveni govor pod nazivom “I have a dream”.
1975. Francuska poslala vojsku i policiju na Korziku da uguše demonstracije na kojima je tražena autonomija. Francuzi su kupili Korziku od Đenove 1768. i od tada je dio francuske države izuzev perioda 1794 – 1796, kada je ostrvo bilo pod britanskom okupacijom. Šezdesetih godina 20. vijeka ojačao je pokret za autonomiju.
1987. U Middletownu umro američki filmski režiser John Marcellus Huston, jedan od najistaknutijih sineasta 20. vijeka. Poznat je po režiji filmskih klasika (“Malteški sokol”, “Afrička kraljica”…).
1990. Irak proglasio okupirani Kuvajt 19. provincijom Iraka.
1991. Umro bivši poglavar Srpske pravoslavne crkve, patrijarh German. Kao Hranislav Đorić zamonašio se 1951. u manastiru Studenica, a za crkvenog poglavara je izabran 1958, poslije smrti patrijarha Vikentija. Nakon što se razbolio, na njegovo mjesto je 2. decembra 1990. izabran patrijarh Pavle.
1992. Nakon neprekidnog granatiranja, dva velika požara i mnogo manjih, srušio se neboder Oslobođenja u Nedžarićima.
1995. Od eksplozije granate na sarajevskoj pijaci Markale poginulo je 43, a ranjeno 84 ljudi. Predstavnici UN-a u Sarajevu optužili su bosanske Srbe za masakr nad civilima, a dva dana kasnije avioni NATO-a bombardovali su položaje Vojske Republike Srpske.
Intelektualno.com