Za razliku od mnogobrojnih evropskih zemalja, koje su se trudile da na sve načine izbrišu tragove prisustva islama nakon pada hilafeta, Portugal nije išao tim stopama, već je u velikoj mjeri putem niza zakona olakšao život muslimanima.
Da muslimani u Portugalu imaju ravnopravan status s ostalim religijskim zajednicama, govori i činjenica o dugom kontinuitetu postojanja Islamske zajednice, koja ove godine slavi svoj pedeset prvi rođendan. Među muslimanima u Lisabonu, ali i u ostatku Portugala. Naime, iako je primjetno da muslimani različitih pravnih škola posjećuju džemate u Lisabonu, među njima nema netrpeljivosti ili nerazumijevanja, što je danas u islamskom svijetu, nažalost, veoma rijetko
Godine 1968. u Lisabonu osniva se Islamska zajednica, koja, ove godine obilježava 51 godinu postojanja u kontinuitetu, što je svakako jedan veliki i značajan jubilej za muslimane.
Danas u Portugalu živi preko 60.000 muslimana koji svoje vjerske obrede obavljaju u četrdeset džamija. Portugal je jedna od rijetkih evropskih zemalja u kojoj ne postoji diskriminacija niti neki vid rasizma prema muslimanima, koji su dobrim dijelom adaptirani u portugalsko društvo, ponajviše iz razloga što dolaze iz bivših kolonija i što imaju isto govorno područje.
Činjenica je da danas sve više muslimana iz Pakistana i Bangladeša, Sirije, Iraka, Alžira i Maroka svoj novi život započinje upravo u ovoj zemlji. Naravno, muslimani iz nabrojanih zemalja sa sobom u Portugal donose i razlike u poimanju pravnih propisa, što ovdje ne predstavlja nikakav problem. Ova različitost posebno se može primijetiti u džamijama, gdje se klanja po pravilima sva četiri priznata mezheba.U Portugalu to nije faktor razjedinjavanja među ljudima, štaviše, to je jedan ukras i bogatstvo.
Izvor: Admir Lisica, Priče iz dijaspore i domovinskih zemalja, Sarajevo, 2018., Str. 90-93.
intelektualno.com