Časopis „Behar“ je bio bošnjački list za zabavu i pouku. Prvi put izlazi 1. maja 1900. godine. Osnivači časopisa bili su Edhem Mulabdić, Safvet-beg Bašagić i Osman Nuri Hadžić. Štampanje „Behara“ je finansirao Ademaga Mešić. List je izlazi dva puta mjesečno sve do 1910. godine. Glavni urednici bili su intelektualci Safvet-beg Bašagić 1900., Edhem Mulabdić od 1901 do 1906, Mehmed Džemaludin Čaušević 1907., Musa Ćazim Ćatić 1908., Ljudevit Dvorniković 1909. i 1910.
Cilj “Behara” bio je podići nivo pismenosti i kulturne svijesti među bošnjačkim stanovništvom. U skladu sa nazivom časopisa, „Behar“, trebao je da najavi proljeće bošnjačke čitalačke publike i književne produkcije. U listu su objavljivani književni prilozi, historijski članci, prijevodi orijentalne književnosti i didaktičko-religiozni prilozi. Specifično je da su saradnici ovog lista bili istaknuti bošnjački intelektualci prve polovine dvadesetog stoljeća.
U period od maja 1927. godine do aprila 1945. časopis je počeo ponovo sa štampanjem, ali pod nazivom „Novi behar“. Vlasnik je bila „Islamska dionička štamparija“ i muslimansko kulturno društvo „Narodna uzdanica“. Prvi broj „Novog behara“ je izašao također na 1. maj. Urednici lista su bili Husejn Đogo Dubravić i Alija Nametak. Časopis je donosio priloge iz područja književnosti, historije, islamske nauke. „Novi behar“ je odigrao važnu ulogu u kulturnom i prosvjetom životu Bošnjaka u Bosni i Hercegovini između dva svjetska rata.
Za Intelektualno.com priredio: Alen Borić