„Sjedinjene Države moraju ponovno razmisliti o tome kako finansiraju razvoj kvantnih tehnologija – i riješiti opsežne nesigurnosti – dok se bore s konkurentima da postignu napredak u ovom polju u nastajanju“, navodi Pentagononov direktor za tehnologiju.
Kvantna informaciona nauka (QIS) uključuje istraživanje i primjenu fenomena koji se javljaju na atomskim i subatomskim razinama za obradu i premještanje informacija. Stručnjaci predviđaju da će to omogućiti razvoj transformacijskih nauka, inženjerstvo i aplikaciju u oblasti komunikacija u budućnosti — poput interneta koji se ne može hakirati ili GPS-a u udaljenim okruženjima.
Ministarstvo odbrane provodi inicijative usklađene s QIS-om barem od ranih 1990-ih, ističe John Burke, direktor za kvantnu nauku u Uredu obrane za istraživanje i inženjerstvo, tokom Foruma o kvantnim tehnologijama ExecutiveBiz.
Postignut je veliki napredak, ali po njegovom mišljenju, ima mnogo nepoznanica s kojima se treba pozabaviti prije nego što se skalabilni kvantni sistav može u potpunosti realizirati.
Iako postoji velika pompa oko ove tehnologije, mnoge komponente koje će činiti ultramoderne sisteme još su u povojima. Omogućavanje uspjeha kvantne tehnologije također će se uveliko oslanjati na javno-privatna partnerstva, budući da različita središta razvijaju specijalizirane platforme koje će možda morati raditi zajedno kako se tehnologija bude razvijala.
Burke je ukazao na neizvjesnosti oko finansiranja na kratkoročnom, ali i dugoročnom planu.
“Moje iskustvo govori da je velik dio sredstava za kvantnu tehnologiju usmjeren na određenu aplikaciju i možda na određenu komponentu za tu aplikaciju. Nema mnogo većeg finansiranja povezanog s cjelokupnim sistemom – i mislim da je to nešto što se mora promijeniti,” rekao je, dodajući, “čak i ako kvantno računarstvo krene kao što se svi nadamo, to će i dalje biti vrlo mala potražnja u poređenju s , recimo, potrošačkom elektronikom. Dakle, uvijek će postojati upitnik.”
“Imam više pitanja nego što imam odgovora”, također je primijetio.
Jedno područje QIS-a uključuje kvantno računarstvo sljedeće generacije. Dok se klasični računari sastoje od osnovnih jedinica zvanih bitovi od kojih svaki predstavlja jedinicu ili nulu, kvantna računala bi se temeljila na kvantnim bitovima – ili qubits – koji mogu postojati u više stanja u bilo kojem trenutku.
Burke je primijetio da su trenutno najoštriji fokus vlade i industrije na dvije vrste kvantnih tehnologija.
“Postoji neka vrsta skupa qubita koji zahtijevaju hladnjake za kriogeno razrjeđivanje, uglavnom – i mikrovalne veze, često, ali ne isključivo. Postoji još jedan skup uređaja i ideja koji koriste fotone kao svojevrsne nosače qubita i često zahtijevaju vakuum ili potencijalno ultravisoki vakuum za rad,” objasnio je.
Pentagon trenutno ima “malu pristranost” prema fotoničkim sistemima, rekao je Burke, dijelom zbog toga kako se bolje usklađuju s naporima povezanim s kvantnim senzorima u koje je odjel ulagao tokom godina.
“Mogli biste raspravljati o tome koliko nam je qubita potrebno za bilo koju aplikaciju, ali izvori upućuju na milijun do 10 milijuna, ili možda čak i više qubita”, rekao je Burke.
Ostaju pitanja i oko povezanih tema kao što je upravljanje temperaturom kako bi se takvi suistemi održavali hladnima, međusobno povezivanje složenih mreža, intelektualno vlasništvo, izrada i skaliranje mnogih zamršenih komponenti sistema — i više.
“Kako bismo na neki način ostvarili sve ove snove, a posebno s fotoničke strane stvari, potrebno nam je puno otkrića. Trebaju nam otkrića u fotonici i kriogenici, otkrića u hladnjacima za razrjeđivanje i vakuumskoj opremi, i svim tim stvarima,” rekao je Burke.
On i njegovi kolege također “pokušavaju otkriti odakle bi mogla doći korisnost” nakon što kvantni uređaji budu potpuno operativni. Trenutno je puno toga u zraku u smislu toga gdje QIS može ponuditi najviše prednosti.
“Postoje heuristike koje po svojoj prirodi nisu predvidljive. Mislim da ćemo morati napraviti računar da vidimo koliko će to ispasti dobro. Dakle, moglo bi se dogoditi da će biti mnogo aplikacija koje trenutno nemamo mogućnosti predvidjeti,” primijetio je.
“Dobra vijest je da će biti otkrića, jer puno stvarno pametnih ljudi radi na ovome”, dodao je.
Burke je rekao da su njegova vrata u Ministarstvu odbrane uvijek otvorena za preporuke o tome kako nastaviti s suočavanjem s tim brojnim nepoznanicama.
“Ako imate ideju – čak i ako nije baš dobra – to je početna tačka. Dakle, sve ideje su dobrodošle”, rekao je.
Politicki.ba