Jedno od najtežih obračuna u olimpijskoj historiji bila je vaterpolo utakmica između Mađarske i Sovjetskog Saveza 1956. godine- utakmica koja je simbolizirala mađarsku borbu protiv sovjetske vlasti.
Mađarska revolucija, narodni je ustanak iz 1956. godine. Potaknuti novom slobodom rasprava i kritika, izbila je plima nemira i nezadovoljstva u Mađarskoj, koja je u oktobru 1956. godine rezultirala revolucijom. Pobunjenici su pobijedili u prvoj fazi revolucije, a Imre Nagy postao je premijer, saglasan sa idejom da se uspostavi višestranački sistem. Nagy je 1. novembra 1956. godine proglasio mađarsku neutralnost i apelirao na Ujedinjene nacije za podršku, ali zapadne sile nisu imale namjeru riskirati globalnu konfrontaciju. Sovjetski Savez je 4. novembra napao Mađarsku kako bi zaustavio revoluciju, a Nagy je pogubljen, nakon što je proglašen za izdajnika. Ipak, dominacija staljinističkog tipa i eksploatacija nisu se vratili, a Mađarska je nakon toga doživjela sporu evoluciju prema nekoj vrsti unutrašnje autonomije.
U međuvremenu, mađarski olimpijci zatekli su se nedaleko od Budimpešte, dovoljno blizu da čuju pucnjavu, pitajući se šta budućnost donosi. Nagy je 30. oktobra izjavio da će putovati u Australiju, gdje će predstavljati slobodnu Mađarsku.
Mađarska olimpijska reprezentacija gordo se nosila sa nastalom situacijom, pri čemu je jedan dio tima otišao u Australiju na sovjetskom brodu, a drugi dio čekao zračni prijevoz u Pragu. Mađarska vaterpolo reprezentacija, koja je osvojila zlatnu medalju na Igrama 1952. godine u Helsinkiju u Finskoj, stigla je s prvim kontingentom, željni da potvrde dominaciju.
Nisu čuli više vijesti iz domovine do svog dolaska u Melbourne 20. novembra. Miklos Martin bio je jedini član tima koji je govorio engleski, a ostali su se gurali okolo dok je prevodio vijesti iz novina: Sovjetski savez je napao, otpor je srušen, više od 3000 Mađara je umrlo. Dva dana kasnije, na dan ceremonije otvaranja, saznali su da je premijer Nagy uhapšen.
Do tada je prošlo mjesec dana otkako su Mađari zadnji put ušli u bazen. Jedan od njihovih igrača, Kalman Markovits, razvio je zonski sistem odbrane, poprilično revolucionaran za svoje vrijeme, i njegovi saigrači odlučili su ga isprobati. U prvoj utakmici grupne faze takmičenja pobijedili su SAD 6-2, a potom s po 4-0 slavili protiv Njemačke i Italije. Nova taktika je bila učinkovita i donijela im je polufinale protiv Sovjetskog Saveza. Za mnoge članove to je bila prilika za simboličnu osvetu. “Oni su pucali po našem narodu”, rekao je Hevesi. “Vatra u nama buktala je tako snažno. Bože pomozi, sigurno ćemo ih pobijediti. ”
Mađari su nastupili pod zastavom revolucije, u suprotnosti s vladinim nalozima.. Igra je bila na ivici incidenta tokom cijele utakmice, a Mađari nisu oklijevali ući u fizički kontakt sa svojim protivnicima, čak ni do tačke počinjenja prekršaja. Ervin Zador kaže kako se njihov plan igre vrtio oko “verbalne provokacije” ruskih igrača.
“Shvatili smo da će se, ako se naljute, početi svađati. Jednom kada se naljute, neće igrati dobro. Ako ne odigraju dobro, pobijedit ćemo ih, a ako pobijedimo, pobijedit ćemo na Olimpijskim igrama!” rekao je Zador u razgovoru za BBC.
Za Mađare, obrazovane u sovjetskom sistemu, biti nepristojan na ruskom jeziku nije bilo teško. Nekoliko minuta do završetka igre, pri rezultatu 4: 0 za Mađarsku, sovjetski igrač Valentin Prokopov glavom je udario mađarskog igrača Ervina Zadora, otvorivši ranu iznad Zadorovog oka.
“Okrenuo sam se ispruženih ruku, a on me udario u lice. Osjetio sam kako mi se slijeva topla krv. Osjećali smo da igramo ne samo za sebe već i za cijelu našu zemlju. Mi smo im vikali: ‘Vi prljavi gadovi; došli ste i bombardujete našu zemlju. Oni su nas nazivali izdajnicima. Borbe su se vodile iznad i ispod vode. ”
Izgledalo je kao da je Prokopov faul bio nenamjeran, ali šteta je učinjena – prizor krvi njihova zemljaka razljutio je stotine mađarskih pristaša u publici, od kojih su neki dotrčali do bazena, namjeravajući da se obračunaju sa sovjetskim igračima. Gužva se zaustavila tek kada je policija opkolila bazen.
Sovjeti su se povukli iz igre, zahtijevajući revanš. Mađarska je u finalu savladala Jugoslaviju 2: 1 i osvojila svoju četvrtu zlatnu olimpijsku medalju. Zador je otputovao u San Francisco, gdje se u potpunosti odrekao vaterpola i postao trener plivanja. Trenirao je i plivačku legendu Marka Spitza u ranoj fazi njegove karijere.
Za Intelektualno.com piše: Faris Marukić