• Impresum
  • O nama
  • Početna
  • Aktuelno
    • BiH
    • Sandžak
    • Region
    • Svijet
    • Događaji
    • Vijesti
    • Ekonomija
    • Intervju
  • Magazin
    • Zanimljivosti
    • Pozitivne priče
    • Obrazovanje
    • Duhovnost
    • Putovanja
    • Liderstvo
    • Menadžment
    • Sport
  • Historija
    • Bošnjački intelektualci kroz historiju
    • Historije Bosne i Bošnjaka
    • Historijski događaji
    • Svjetska historija
  • Dijaspora
  • Kultura i tradicija
    • Književnost
    • Etnologija
    • Umjetnost
  • Mišljenje
  • Kontakt
Nema rezultata
Svi rezultati
Početna Aktuelno

Ko predaje S. Makedoniju u ruke Rusiji?

Intelektualno Intelektualno
11/11/2021
in Aktuelno, Geopolitika
0
Ko predaje S. Makedoniju u ruke Rusiji?
0
Dijeljenja
91
Pregleda
Podijeli na FacebookuPodijeli na Twitteru

U Parlamentu Sjeverne Makedonije (Sobranie) će se 11.novembra 2021 održati sjednica na kojoj će se glasati o povjerenju vladi.

Pred očima makedonske i međunarodne javnosti odvija se završna faza tajne obavještajne operacije „Konjićev skok“, koja ima za konačni cilj povratak Nikole Gruevskog (VMRO-DPMNE) u Sjevernu Makedoniju i zbacivanje sa vlasti postojeće vlade.

Slični tekstovi

Putopisi Ćamila Sijarića: Priče o gradovima, ljepoti i životu

Putopisi Ćamila Sijarića: Priče o gradovima, ljepoti i životu

29/03/2023
Komšić za Hayat: “Problem” je što Bošnjaci imaju svoju državu, to je trn u oku fašistima

Komšić: Poteze koje vuče međunarodna zajednica vode podjeli Bosne i Hercegovine

28/03/2023

Međunarodni institut IFIMES je upozoravao javnost, da će poslije lokalnih izbora doći do svrgavanja Zorana Zaeva (SDSM) i njegove vlade i taj scenarij je trenutno u završnoj fazi realizacije. Taj proces javno je započet objavljivanjem „non-papera“, koji se pripisuju slovenačkom premijeru Janezu Janši (SDS). Dva paralelna procesa destabilizacije odvijaju se u Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini i oba se koordiniraju iz Budimpešte. Opravdanim se postavlja pitanje kakva je uloga Slovenije kao predsjedavajuće EU i njenog premijera Janeza Janše u tim procesima.

Prioritet demontaža režima Gruevski – Mijalkov – Kamčev

Nikola Gruevski iako je pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od dvije godine pobjegao je iz zemlje i svoje utočište i političku zaštitu pronašao kod mađarskog premijera Viktora Orbána (Fidesz). Režimu Nikole Gruevskog se pripisuje, da je iz zemlje nezakonito iznio preko pet milijardi eura i da je nezakonito prisluškivao preko 25.000 građana, dok su biznismeni bili prisiljeni plaćati „reket“ režimu. Redovno su producirani međuetnički konflikti, koji su unosili nesigurnost i strah među građane. Došlo je do ogromnog bogaćenja Gruevskog i pojedinaca oko njega.

Neskrivenu podršku Gruevskom daju i pojedini premijeri, koji dolaze iz redova Evropske narodne stranke (EPP) i koji rade na njegovom povratku u Sjevernu Makedoniju, dok se u njihovim državama investira dio opljačkanog makedonskog novca od strane režima Gruevskog. 

Obavještajne službe su detektirale i locirale više od 160 medijskih portala, koji produciraju (lažne) vijesti („fakenews“) i afere sa namjerom izazivanja haosa i diskreditacije prvenstveno premijera Zorana Zaeva i ministra unutrašnjih poslova Olivera Spasovskog (SDSM). To se dovodi  u vezu sa Adinamic Media, kompanijom koja vodi web sajtove, koji podržavaju opozicionu stranku VMRO-DPMNE. Adinamic Media je povezana sa mađarskom javnom televizijskom mrežom Magyar Televizo (MTV), koja je naklonjena vodećoj Fidesz stranci premijera Viktora Orbána.

Analiza je pokazala, da su Sašo Mijalkov i Orce Kamčev imali kontrolu nad cjelokupnim pravosudnim i policijskim sistemom u Sjevernoj Makedoniji izuzev tužilaca Lenče Ristovske i Traјče Pelivanova i ministra unutrašnjih poslova Olivera Spasovskog, koji su do sada odigrali ključnu ulogu u zaštiti ustavno-pravnog poretka i policijsko-pravosudnog sistema u državi. U pritiske i prijetnje na rad institucija i nosioca ključnih funkcija bio je uključen i sin Saše Mijalkova. Zbog toga je prioritet da konačno dođe do demontaže režima Gruevski – Mijalkov – Kamčev.

Vlada Zorana Zaeva samo djelomično vladala

Tokom režima Gruevski-Mijalkov u Sjevernoj Makedoniji uspostavljen je neformalni centar moći, koji je bio simbioza, politike, tajkuna i mafije uz podršku obavještajnog podzemlja i koji je faktički vladao državom. Nažalost, aktualna makedonska vlada samo je djelomično vladala, jer nije uspjela potpuno savladati neformalne centre moći i demontirati režim Gruevski – Mijalkov – Kamčev, koji subverzivno djeluje protiv vlade raspolažući enormnom količinom novca za njeno rušenje i vraćanje Sjeverne Makedonije u staro stanje. Djelovanje tih krugova usmjereno je i protiv Prespanskog sporazuma, koji je prekinuo izolaciju države i omogućio članstvo Sjeverne Makedonije u NATO, što predstavlja historijski uspjeh te države, jer je time postala članica Alijanse modernih i demokratskih država, a time i zagarantirala svoj teritorijalni integritet i suverenitet što je posebno važno zbog već poznatih aspiracija prema makedonskoj teritoriji. Ti krugovi su zastupnici ruskih interesa u Sjevernoj Makedoniji i regionu.

O snazi neformalnog centra moći ilustrira i evidentiran neovlašten kontakt javne tužiteljice za progon organiziranog kriminala i korupcije Vilme Ruskovske sa Sašom Mijalkovim 2020.godine u jednom kafiću u Skopju. Tužiteljica Ruskovska iako nije vodila predmet Orce Kamčev tražila je da bude upoznata za vještačenjem ekonomsko-financijske struke što je nedopustivo i nezakonito. 

Analitičari smatraju, da su trio Nikola Gruevski – Sašo Mijalkov – Orce Kamčev naletjeli na prepreku i otpor u svojim aktivnostima u institucijama makedonske države, posebno kod premijera Zaeva i ministra unutrašnjih poslova Olivera Spasovskog i zbog toga je poslije lokalnih izbora intenziviran napad na svrgavanje aktualne vlade.

Gradonačelnica Skopja Arsovska – mandžurijska kandidatkinja

Kreatori sigurnosno-obavještajne akcije „Konjićev skok“ u Budimpešti nisu u potpunosti zadovoljni rukovodstvom VMRO-DPMNE, jer se radi o jednom dijelu poprilično kompromitiranih i istrošenih kadrova protiv kojih se vode i krivični postupci. Zbog toga se morala pronaći osoba, koja nije opterećena navedenim hipotekama. Pronađen je novi simbol za rušenje aktualne vlade u osobi Danela Arsovska, novoizabranoj gradonačelnici Skopja, koja je formalno kandidirala kao nezavisna kandidatkinja, a u osnovi radi se o projektu Nikole Gruevskog i VMRO-DPMNE. Arsovska je do sada bila na različitim funkcijama uz blagoslov VMRO-DPMNE, a istovremeno je i počasna konzulka Mađarske i državljanka Bugarske što je slikovito predstavlja kao „mandžurijsku[2]“ kandidatkinju.

Analitičari smatraju, da je sigurnosno-obavještajna akcija „Konjićev skok“ do sada uspješno vođena i realizirana uz projekcije, da će se uskoro srušiti vlada Zorana Zaeva, zaustaviti demokratizacija Sjeverne Makedonije i započeti politički procesi anuliranjem Sporazuma o dobro susjedstvu sa Bugarskom, Prespanskog sporazuma, Ohridskog sporazuma ali dovesti u pitanje i pouzdanost makedonskog članstva u NATO-u. Više se ne radi o pitanju političke sudbine Zorana Zaeva nego se radi o sudbini i budućnosti Sjeverne Makedonije kao države, ali  i regiona.

Analitičari upozoravaju na činjenicu, da građani nisu u potpunosti zadovoljni brzinom promjena i društvenim razvojem Sjeverne Makedonije što se donekle može smatrati opravdanim. Međutim, istraživanje je pokazalo, da je Sjeverna Makedonija još uvijek pod snažnim utjecajem neformalnog centra moći, kojeg simbolizira trojac Gruevski – Mijalkov – Kamčev i još uvijek drže jedan dio države „zarobljenom“ i subverzivno djeluju protiv vlade kako bi producirali nezadovoljstvo građana što su većim dijelom i uspjeli. Produciranje nezadovoljstva je u funkciji rušenja vlasti uzimajući u obzir da raspolažu znatnim sredstvima, a lokalni izbori bili su ponovna šansa, da se sruši vlada Zorana Zaeva odnosno destabilizira Sjeverna Makedonija i sve vrati u stanje prije 2017.godine. Analitičari upozoravaju, da je NATO podcijenio sigurnosne prijetnje Sjevernoj Makedoniji, koje su povezane sa intenzivnim djelovanjem ruskog faktora u toj državi i činjenicu da se Sjeverna Makedonija nalazi pred historijskom prekretnicom i najtežom situacijom od proglašenja nezavisnosti 1991.godine.

Sličan pokušaj „mandžurijske kandidatkinje“ je bio i na predsjedničkim izborima 2019.godine kada je Nikola Gruevski odnosno VMRO-DPMNE pokušao preko svoje kandidatkinjeGordane Siljanovske Davkove, uz pomoć ruskog faktora i dijela Albanaca izvršiti svojevrsnu kontrarevoluciju kao odgovor na „Šarenu revoluciju“, te vratiti državu u stanje prije demokratskih promjena, izbrisati kolektivno pamćenje na ono šta se sve događalo za vrijeme vladavine VMRO-DPMNE, jer su se njeni nastupi zasnivali  na tome da se ignorira 11 godina vladavine dvojca Nikola Gruevski (VMRO- DMPNE) – Sašo Mijalkov (VMRO- DMPNE) i katastrofalne posljedice.

Makedonski Albanci predaju državu u ruke Rusije?

Analitičari smatraju, da je izvršna naredba[3] američkog predsjednika Josepha Bidena upozorenje i poruka svima u regionu Zapadnog Balkana ali i makedonskim vlastima da intenziviraju borbu protiv kriminala i korupcije i suprotstave se negativnim pojavama i pojedincima, koji mogu ugroziti regionalni mir, stabilnost i prosperitet. 

Za Republiku Sjevernu Makedoniju od posebne je važnosti, da budu sankcionirani i uvršteni na „crnu listu“ američke administracije svi oni koji opstruiraju ili ne priznaju Prespanski sporazum, koji je donio mir, stabilnost i prosperitet Sjeverne Makedonije. Dolaskom na vlast aktualne vlade 2017.godine u toj državi više nije zabilježen nijedan međuetnički incident. Sjeverna Makedonija je prema međunarodnim indeksima najsigurnija[4] zemlja Zapadnog Balkana.

Analitičari smatraju, da je iznenađujuća činjenica, da su pojedini Albanci u funkciji realizacije ruskih interesa. Zakulisna događanja na makedonskoj političkoj sceni pokazuju, da jedan dio Albanaca, još uvijek tijesno sarađuje sa VMRO-DPMNE i Nikolom Gruevskim. Saradnja makedonskih Albanaca sa Rusima nije zabilježena u modernoj historiji Albanaca, koji su svoje strateške odnose gradili prvenstveno sa SAD. Događanja u Sjevernoj Makedoniji su posebno opasna, jer se istovremeno sihronizovana sa dešavanjima u Bosni i Hercegovini što prijeti novoj destabilizaciji regiona ne isključujući i oružane sukobe. Definitivno, dio Albanaca će svojim pogrešnim političkim potezima svrstati na rusku stranu i Republiku Sjevernu Makedoniju predati u ruke Rusiji, a time iznevjeriti povjerenje albanskih birača.

Indikativno je, kako u operaciji „Konjićev skok“ aktivno učestvuju dvije države regiona, koje su članice NATO i EU, jedna nuđenjem azila Nikoli Gruevskom, a druga blokadom Sjeverne Makedonije za početak pregovora o članstvu u EU. Obje države imaju političke istomišljenike u opozicionim partijama u Sjevernoj Makedoniji. Tako ove dvije države time direktno djeluju protiv interesa organizacija, čije su članice. Takvo djelovanje dosada nije zabilježeno u historiji te dvije organizacije i zbog toga bi već uveliko morali biti zabrinuti u Briselu. Zabrinjavajuća je činjenica, da ključni sigurnosni izazovi i prijetnje prema Sjevernoj Makedoniji dolaze iz država koje su članice NATO-a, čiji je član i Sjeverna Makedonija.

Izvor: Međunarodni institut IFIMES

Facebook komentar
Tags: AlbanciGeoplitikaRusijaSjeverna Makedonija
Prethodni post

Evropski parlamentarci poručuju: Srbija treba prestati veličati osuđene ratne zločince

Slijedeći post

11. 11. 1918. u 11h – Kako je izgledao zadnji dan Prvog svjetskog rata

Slijedeći post
11. 11. 1918. u 11h – Kako je izgledao zadnji dan Prvog svjetskog rata

11. 11. 1918. u 11h - Kako je izgledao zadnji dan Prvog svjetskog rata

Preporučeno

Institute For Research Of Genocide Canada: Planski se pokušava sakriti ono što je nauka davno dokazala

Institute For Research Of Genocide Canada: Planski se pokušava sakriti ono što je nauka davno dokazala

03/04/19
Putin odbio govoriti o posljedicama ako zapad ne pristane na njegove zahtjeve

Putin odbio govoriti o posljedicama ako zapad ne pristane na njegove zahtjeve

26/12/21
Neke specifičnosti u trgovini Bosanskog ejaleta sa Dubrovnikom i Splitom

Neke specifičnosti u trgovini Bosanskog ejaleta sa Dubrovnikom i Splitom

12/12/19
Reakcija IGK na sramnu i anticivlizacijsku presudu protiv pripadnika Armije BiH Huseina Mujanovića

Dvanaest godina rada Instituta za istraživanje genocida Kanada

26/04/22

Pratite nas putem:

  • 16.5k Fans

© 2020 Intelektualno, sva prava zadržana.

Nema rezultata
Svi rezultati
  • Impresum
  • Kontakt
  • O nama
  • Početna

© 2020 Intelektualno, sva prava zadržana.

Ova web stranica koristi kolačiće
Koristimo kolačiće (eng. „cookies“) za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.Slažem se Uslovi korištenja
Uslovi korištenja

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
Ova web stranica koristi kolačiće Koristimo kolačiće (eng. „cookies“) za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s uvjetima korištenja.