Piše: Faris Marukić
Kada su braća Jon i Chris Oliva 1979. godine formirali bend nisu znali da je ime Avatar naziv jednog starijeg benda. Do snimanja prve ploče bend se već zvao Savatage– heavy metal skupina s Floride. Privi komercijalni uspjeh bendu donosu album Hall of a Mountain King iz 1987. godine. Narednih godina bend počinje trasirati put ka progresivnijem stilu, a 1991. godine komponuju svoju prvu rock operu „Streets“. Ogromna tragedija je pogodila bend 17. oktobra 1993. godine, kada je pijani vozač usmrtio gitaristu i jednog od osnivača Crissa Olivu. I pored tragedije bend je nastavio s radom. U međuvremenu su snimili album Handful od Rain, te ambiciozan projekat, druge rock opere Dead Winter Dead. Iste, 1995. godine snimaju i pjesmu posvećenu Sarajevu „Christmas Eve/Sarajevo 12/24, koja je doživjela, za bend, neočekivan komercijalni uspjeh. Istu numeru su članovi benda Jon Oliva, Chris Caffery i Al Pitrelli snimili i u na debitantskom albumu, rock operi Trans-Siberia Orchestra, projektu njihovog producenta Paula O’Neilla, koji nosi naziv Christmas Eve and Other Stories.
Putujuća praznična opera Trans-Siberian Orchestra višemilijunski je poduhvat, koji neprestano rastao od svog osnivanja 1996. godine. Njihove rock izvedbe tradicionalnih božićnih pjesama u sastavu od 14 muzičara, 14 vokalista i dva naratora uz potpuno sinkronizirani svjetlosni show s laserima, dok pirotehnika plijeni publiku svih dobnih skupina.
Paul O’Neill objasnio je priču iza Christmas Eve/Sarajevo 12/24 u intervjuu objavljenom na ChristianityToday.com:
… Čuli smo za ovog violončelista rođenog u Sarajevu prije mnogo godina, koji je otišao kao prilično mlad da bi postao cijenjeni muzičar, svirajući s raznim simfonijama širom Europe. Mnogo decenija kasnije, vratio se u Sarajevo kao stariji čovjek – u jeku bosanskog rata, da bi svoj grad pronašao u potpunim ruševinama.
.…U to vrijeme Srbi su svake večeri granatirali Sarajevo. Umjesto da krene prema skloništima za bombe poput svoje porodice i komšija, ovaj je čovjek otišao na gradski trg, popeo se na ruševinu, koja je nekada bila fontana, izvadio violončelo i svirao Mozarta i Beethovena dok je grad granatiran.
Priča je djelimično izmijenjena verzija onog što je tada u Sarajevu radio Vedran Smailović. Tokom opsade Sarajeva svirao je Albinonijev Adagio u G-molu u sarajevskim ruševinama, uključujući i zgradu Vijećnice. Vedran je u tom periodu imao 36 godina.
Chris Cafferly je u intervjuu za rocknoteswebzine.com rekao da je pjesma produkt bijesa na ono što se dešava u Sarajevu. On je u razgovoru za powerofmetal.dk objasnio da se niko niti u bendu Savatage, niti u Trans-Siberian Orchestra, nije nadao uspjehu ove pjesme, te navodi: „Niko to nije očekivao, pogotovo u Tampi na Floridi, gdje je dosegla prvo mjesto.“
Pjesma je zauzela 34. mjesto na Billboardovoj Hot Adult Contemporary Track Chart u januaru 1996. godine, a sličan uspjeh je dosegla i 1997. I 1998. godine.
Savatage trenutno nije aktivan bend. Paul O’Neill, producent za Savatage, ali i mnoge druge bendove kao što je Aerosmith, umro je 5. aprila 2017. godine. Trans-Siberian Orchestra, njegovo životno djelo, ne svirao od 2019. godine. Planove za nove turneje prekinula je pandemija virusa Covid-19. Paul O’Neill je o Sarajevu kao veoma lijepom i starom gradu posljednji put govorio za Youtube kanal Trans-Siberian Orchestra u septembru 2014. godine.
Intelektualno.com