Križ svetog Jurja (St George’s Cross) bio je simbol Engleske još od srednjeg vijeka. Tradicija navodi da je Ričard Lavljeg Srca (Richard Lionheart) prihvatio i zastavu i zaštitnika iz grada Đenove, u italijanskoj regiji Liguriji za vrijeme križarskih ratova. Premda se priča kako je engleski kralj Ričard donio križ svetog Jurja u Englesku tokom Trećeg križarskog rata (1189.-1192.), mnogi historičari sada vjeruju da su Englezi zapravo sklopili sporazum s vlastima Đenove 1190. godine.
Nekada je Đenova bila moćna pomorska republika, s uspostavljenim trgovačkim kolonijama po Sredozemlju i Crnom moru, a engleski brodovi koji su plovili pod križem svetog Jurja, simbolom genovske mornarice, imali bi zaštitu od neprijateljskih brodova.
Engleski monarh plaćao je godišnju naknadu za razvijanje zastave Đenove, ali tokom godina čini se da su Englezi jednostavno prestali plaćati. To se dešava nakon što su je učinili vlastitom. Već krajem 13. stoljeća Križ svetog Jurja postaje sve istaknutiji u javnom životu, a 1606. kombinovan je s križem sv. Andrije (St Andrew’s Cross) nastaje i zastava Velike Britanije Union Jack.
Smatra se da je sveti Juraj rođen u Kapadokiji, današnjoj Turskoj. Prema legendi, on je bio rimski vojnik koji je osuđen na smrt zbog odbijanja da se odrekne kršćanstva. Kao i u slučaju engleske sveti Juraj je zaštitnik Portugala, Malte i Gruzije, kao i brojnih gradova i regija.
Gradonačelnik Đenove javno je 2018. godine kritikovao Englesku da već skoro 250 godina ne plaća svoje obaveze propisane srednjocjekovnim ugovorima. Koliko su njegove tvrdnje utemeljene ostaje da vidimo.
Za Intelektualno.com piše: Faris Marukić