Dana 15. aprila na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu svečano je otvorena izložba likovnih i kaligrafskih radova mladih umjetnika, Jusufa Omerovića i Hadisa Terzića. Autori izložbe su studenti Fakulteta islamskih nauka, koji su se ovom prilikom unikatnim radovima predstavili posjetiocima i bez sumnje pronašli put do njihovih misli, ali i duša. Izložbu je svečano otvorio dekan Fakulteta islamskih nauka, dr. Zuhdija Hasanović, a o radovima stučni osvrt su ponudili + mr. Zekerijah Nalić i profesor Mustafa Sušić.
Nemjerljiva vrijednost umjetnosti
Svaka umjetnost i svaki umjetnik nose u sebi sopstvenu, fatalističku osjećajnost za svijet u kojem se ostvaruje ljudska civilizacija, stoga, zahvale onome koji je boju prvu opazio. Putem umjetnosti možemo dobiti potpuni ugođaj, atmosferu nekoga vremena te sami postati dio istoga. Osim odraza vremena, u umjetnosti prije svega možemo pronaći odraz sebe. Ponekad u pojedinom autoru vidimo upravo svoje ogledalo koje nam daje životni poticaj te nas jača i stvara inspiraciju za sam život. Ona nas na razne načine može dotaknuti, izazvati bujicu osjećaja te dovesti u potpuno novo duševno stanje.
Slati svjetlost u dubine ljudskog srca je zapravo poziv umjetnika, a upravo u to su se osvjedočili i svjetlost u sebi osjetili, oni koji su duše napojili posjetom izložbi likovnih i kaligrafskih radova pod nazivom „Mir i nemir“. Izložba mladih umjetnika Omerovića i Terzića potvrđuje kontinuitet kreativnih projekcija i relevantan je nosilac izražajne darovitosti umjetnika koji bosanskohercegovačku likovnu i kaligrafsku scenu uvode u respektabilne tokove umjetnosti uopšte, a ova izložba je odveć lijep vid njegovanja odnosa između suprotnosti mira i nemira, Istoka i Zapada. Neizostavno je spomenuti da je ova manifestacija prva ovog tipa, koja je održana u spomenutoj instituciji, a o njenoj kvaliteti svjedoči i iznimna posjećenost.
Ovim povodom, razgovarali smo sa mladim autorima, Hadisom i Jusufom, koji su sa nama podijelili utiske njihove prve izložbe. Hadis Terzić, kaligraf čija su djela oličenje sklada i ljepote, nam je kazao kako je održana izložba kruna dosadašnjeg rada „Osjećam se počašćenim i veoma mi je drago što sam uspio sa kolegom Jusufom Omerovićem da organiziram izložbu čiji je naziv „Mir i nemir“ donio i odnio sa sobom više no samo puko imenoslovlje. Ova akademija umjetničkih i kaligrafskih radova predstavljala je krunsko uobličenje našeg dosadašnjeg rada, truda i nebrojenih časnih trenutaka provedenih u izradi istih. Sama činjenica da se izložba ovog karaktera nije održavala dosada na Fakultetu islamskih nauka jeste onaj pečat koji je stavljen kao oznaka ponosa i dike na lica naša kao i na lice same duhovne institucije.“
Brojna posjeta je dokaz autorima da svjetlost zalaganja pronađe način da zablista, o čemu nam Terzić govori:
„Smatram da je od samog otvaranja, koji je prošao bolje no što je bilo za očekivati, čitav pamflet naše izložbe ostao upamćen u očima posmatrača kao nešto novo, što do tada zasigurnisu mogli nigdje vidjeti niti lično doživjeti. No, to nam je bilja i krajnja intencija – ostati lojalni i odani svome talentu i radu, držati se unikatnosti i orginalnosti vlastitoga uma bježeći daleko od beznačnih i tek tako sročenih dijela bez imalo emocije i ljubavi, iako baš ove dvije osobine trebaju zavijeka stajati na prvome mjestu i na samome vrhu.“
Na krilima mladih u bolju budućnost
Jusuf, likovni umjetnik, navodi kako je ideja o održavanju izložbe bila san dječaka koji je imao dar za crtanje, a da je nakon niza godina ljubavi, rada i zalaganja za likovnu umjetnost dostigao nivo iz kojeg se rodila potreba za održavanjem prve izložbe.
„Od sna, stigao sam i do konkretnih koraka. Naime, počeo sam raditi u galeriji „Motiv“ na Baščaršiji, gdje sam dosta toga učio i naučio od mr. Zekerijaha Nalića. Produkt toga bila je realizacija ideje o izložbi, ali nastojao sam da izložba, sama po sebi, ima dublje značenje, te sam u projekat uključio svog kolegu Hadisa Terzića, koji je izuzetan kaligraf. Željeli smo napraviti spoj tradicionalne i moderne umjetnosti, spoj Istoka i Zapada, mira i nemira, kako će u konačnici naša izložba i nositi ime. Mir i nemir, kako sam već naveo je naziv naše izlozbe, jer na određeni način simbolizira i jednu i drugu stranu, to jeste, kaligrafija nastaje mirnim putem, mirnom rukom i mirnim srcem, dok likovni radovi nastaju iz nemirne ruke nasumično povlačeći linije, te iz nemirnih misli koje prenesem na platno, nakon čega doživim svoj mir. U svemu ovome mir ima blagu prednost, što je i bio cilj.“
Jusuf je izložio slike na kojima dominira motiv Sarajeva, a na motiv zbog čega, odgovorio nam je „Sarajevo se nalazi u ravnoteži, spaja Istok i Zapad, kulture i svjetove.“
Mladi su pokretačka snaga, oni su nit poveznica sa dobrim danas i boljim sutra. Izazovi pred njima u stalno mijenjajućem svijetu su brojni, ali uz dovoljno snage, volje, truda i zalaganja u datim bitkama izlaze kao pobjednici. A imati snagu, strpljenje i strast za posezanjem za zvijezdama, čini put ka pozitivnim promjenama. Za kraj našeg razgovora i Jusuf je spomenuto potrdio, ističući nadu da će njihov poduhvat biti urnekom za jednako lijepe projekte, na čijim jedrima ćemo ploviti ka svjetlijoj budućnosti.
„Za mene ova izložba predstavlja ostvarenje dječačkog sna, uspjeh za mlade ljude, jer ovime šaljemo primjer i poruku da možemo kad hoćemo, šaljemo primjer otvaranja novih mogućnosti, odnosa, projekata i lijepih uspomena. Nadam se da će i druge istitucije prepoznati važnost ovakvih projekata za mlade, čime bi pružili iznimnu podršku i ohrabrili ih da ostanu u svojoj domovini i da se bore za boljitak, jer mladi su ti koji žele i mogu ostvariti napredak jedine nam Bosne i Hercegovine, zaključio je on.
Za Intelektualno.com piše: Rabija Arifović