Egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sissi zaprijetio je vojnom intervencijom u Libiji ukoliko Vlada nacionalnog jedinstva (GNA) potpomognuta Turskom kroći na teritoriju Sirtea.
Egipat podržava Khalifu Haftara, generala čija je 14-mjesečna ofanziva na Tripoli ostala neuspješna zbog podrške Turske Vladi nacionalnog jedinstva (GNA). Haftar je bio primoran da se povuće sa periferije Tripolija nakon što su turske bespilotne letjelice nanijele ogromne gubitke njegovim snagama.
Zašto je grad Sirte toliko važan
Grad Sirte, koji broji oko 50.000 stanovnika, smješten je između Tripolija i Bengazija, a strateški je ulaz ka glavnim naftnim postrojenjima. Ovaj priobalni grad posebno je poznat po tome što je u njemu rođen i ubijen dugogodišnji poglavar Libije Muammar al-Gaddafi. Grad Sirte posebno važnu ulogu igra zbog nafte kojom je obogaćen, a istakao se nakon Drugog svjetskog rata zbog njene eksploatacije. Sirte trenutno kontrolišu Haftarove snage, a snage GNA, potpomognute Turskom značajno napreduju prema ovom strateški važnom gradu te ga polako opkoljuju. Egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sissi zaprijetio je vojnom intervencijom u Libiji ukoliko Vlada nacionalnog jedinstva (GNA) potpomognuta Turskom kroći na teritoriju Sirtea. GNA je Sisijevu prijetnju nazvala „objavom rata“ od strane Egipta i kategorično odbila da zaustavi ofanzivu prema Sirteu.
Jalel Harchaoui, specijalista za Sjevernu Afriku iz Clingendael Instituta u Holandiji, navodi da politička volja Egipta da uđe u direktni sukob sa GNA nije toliko jaka. Egipat je razočaran zbog neuspjeha Khalife Haftara, međutim, pod pritiskom je UAE, koji igraju ključnu ulogu kada je u pitanju finansiranje Haftarovih snaga.
GNA i Turska su odbile da sudjeluju u bilo kakvim mirovnim pregovorima u kojima učestvuje Khalifa Haftar, navodeći da je Haftar nepouzdan od samog početka i da je prekršio svaki sporazum o prekidu vatre. Turska alternativu vidi u Aguili Salehu, koji je šef libijskog parlamenta sa sjedištem u Tobruku, kojeg vidi kao održivog pregovaračkog partnera i želi da on predstavlja istočni blok umjesto Haftara.
U međuvremenu, Haftar se očajnički oslanja na egipatsku podršku te je pozvao el-Sisija da natjera Tursku da povuče svoje snage i plaćenike koje je poslala.
Američka neutralnost i predizborno povlaćenje
Bijela kuća je u početku podržavala Haftara i njegove vojne operacije, međutim, čini se kako se sada pod palicom Donalda Trumpa preselila u stanje neutralnosti. Premijer GNA Fayez Serraj i visoki ministar unutrašnjih poslova Fathi Bashagha, primili su delegaciju američkih vojnih zapovjednika iz Africoma, američke vojne snage u Africi. Africom je izrazio zabrinutost zbog sve veće prisutnosti ruskih plaćenika i borbenih aviona na teritoriji Libije.
Mohammed Ali Abdallah, izaslanik GNA-a u SAD-u u jednom intervjuu je rekao da Trumpova administracija nije voljna da sarađuje sa nekim ko gubi i ko čini ratne zločine, alaudirajući na Khalifu Haftara i njegove snage.
Kako se bliže izbori u Americi, mirovna retorika predsjedničkih kandidata postala je uobičajna stvar, a brojni su oni koji su senzacionalno najavljivali povlačenje američkih trupa sa Istoka. U obraćanju pred oko 1.000 kadeta vojne akademije West point, Donald Trump je izjavio da Amerika završava eru beskrajnih ratova te da će njihov posao biti da brane isključivo vitalne američke interese, a vitalni interesi koje Amerika brani uvijek su bili razlog i izgovor za „beskrajne ratove u dalekim zemljama“
Za Intelektualno.com piše: Mirza Malović