Enver Eminović je po profesiji profesor matematike, a u humanitarnoj organizaciji Hasene Balkans dužnost predsjednika obavlja od 2014. godine, od kada i institucionalno djeluje ova humanitarna organizacija. Njegovom angažmanu je doprinijela želja da, kako kaže, učestvuje u ovom projektu pomoći ljudima koji su na neki način ugroženi.
Od iftara do izgradnje škola
„Humanitarna organizacija Hasene djeluje od 2010. Godine. Međutim, u Bosni i Hercegovini organizacija Hasene registrovana je od 2014. godine. U našoj humanitarnoj organizaciji postoje resor djelatnosti i resor humanitarnih aktivnosti. Pod djelatnostima mi podrazumijevamo ono što je suština našeg djelovanja. Tako smo 2014. godine otvorili Narodnu kuhinju. Prva aktivnost je bila vezana za iftare u toku te godine. Imali smo dnevno oko 250 iftara. S ovom aktivnošću smo nastavili do današnjih dana. Danas imamo oko 160 redovnih korisnika, koji dobijaju obroke u toku cijele sedmice.
Svake godine u okviru naših djelatnosti sprovodimo akciju podjele ramazanskih prehrambenih paketa širom Bosne i Hercegovine i na Balkanu. To radimo više od deset godina. Zatim smo, iste te 2014. godine, pokrenuli akciju stipendiranja jetima. Trenutno imamo 260 jetima koje stipendiramo. Dalje imamo podjelu kurbanskog mesa, gdje mi otprilike podijelimo svake godine oko 1100 do 2000 kurbana na teritoriji Bosne i Hercegovine“, priča Eminović.
Osim svakodnevnih djelatnosti humanitarne organizacije Hasene, njihove aktivnosti su vezane i za vanredne situacije. Eminović kao primjer navodi poplave u Bosni i Hercegovini kada su među prvima pritekli u pomoć u dolinama rijeke Bosne i Drine. Ono po čemu je Hasene prepoznatljiva je i pomaganje u obnovi i izgradnji mnogobrojnih škola.
„Formirali smo konvoje s ciljem udovoljavanja potrebama ugroženog stanovništva. Pomoć je bila u vidu medicinskih sredstava, alata za čišćenje poplavljenih kuća te aparata koje smo dovezli za isušivanje vlage. Humanitarna organizacija Hasene, u toku izbjegličke krize, pomagala je aktivno izbjeglice na putu od Makedonije do Bosanskog Broda, a također izvršili smo i pomoć u kampovima koji su se nalazili u Grčkoj. Također, akcije Hasene Balkans vezane su i za obnovu škola. U 2015 i 2016. godini izvršili smo podjelu zimske i ljetne obuće u nekoliko škola od Srebrenice, Ključa do Petrovca. Zatim smo u proteklom periodu obnovili četiri osnovne škole u Bosni i Hercegovini. Prva je osnovna škola u Bužimu. U toj školi smo uveli centralno grijanje, zamijenili krov i opremili informatičke kabinete. Također, u istoj opštini smo renovirali još jednu školsku zgradu, zamijenili smo stolariju i mokri čvor. U Vukosavlju 2016. godine smo obnovili jednu školu, intervenisali smo na kompletnoj stolariji i izvršili sitnije građevinske zahvate, okrečili školu i opremili informatičke kabinete. U svim tim školama, gdje god smo radili obnovu, djeca su dobila školski pribor. U jednoj od škola u Konjicu smo uveli centralno grijanje. Time smo omogućili da se nesmetano odvija nastavni proces u školama“, navodi Eminović.
Penzioneri najveći korisnici
Osim navedenog, humanitarna organizacija Hasene je radila i na opremanju i obnavljanju vjerskih objekata, kao što je jedna mektebska prostorija u Livnu. Ono što napominje je da u narednom periodu nastavljaju s aktivnostima koje su usmjerena prema nadolazećem mjesecu ramazanu.
„U istom gradu obnovili smo munaru jedne džamije, koja je bila pred rušenjem te smo i u Goraždu opremili jednu mektebsku prostoriju. Ove godine smo završili program pomoći izbjeglicama. Trenutno radimo na novom programu pomoći izbjeglicama u Krajini. Dalje ćemo, prema njihovim zahtjevima, da doniramo kuhinjske komplete i začine za narodne kuhinje iz tog područja. U narednom periodu radimo ramazansku akciju podjele prehrambenih paketa, tačnije planiramo podijeliti preko 1000 paketa. Najviše su to socijalno ugrožene porodice u manjem bh. entitetu. Potom dolazi kurbanska akcija podjele mesa. Dakle, to su one aktivnosti koje vršimo svake godine. Ja bih najviše volio kada u Bosni i Hercegovini ne bi bilo više potrebe za bilo kakvom humanitarnom organizacijom. Međutim, morate znati da su penzioneri najveći korisnici ove organizacije. Mi ne možemo zaboraviti ovu grupu stanovništva. Dokle god je takvih ljudi, nažalost postoji potreba za humanitarnim organizacijama. Naši planovi su da nastavimo sa dosadašnjim aktivnostima i da u vanrednim slučajevima pružamo pomoć te da pomažemo obnovu vjerskih objekata i škola“, ističe Eminović.
Pored ugroženih porodica, Hasene Balkans jača i državu Bosnu i Hercegovinu, a Eminović je objasnio i na koji način.
„Ono što želim dodati je da u jednom prehrambenom paktu ima oko 30 namirnica. Mi kada šaljemo ponude za iste, tražimo da su to domaći proizvodi i time nastojimo da budemo podrška našim privrednicima i poljoprivrednicima. Naši dobavljači su također iz Bosne i Hercegovine. Strani novac, koji su donirali dobrotvori širom zapadne Evrope, tako „ubacujemo“ u našu privredu i time pomažemo sve, od najnižeg proizvođača do najviših giganata koji imaju proizvodne pogone i trgovinski lanac prodaje. Dakle, na svakoj našoj ponudi, kada tražimo listu namirnica, u napomeni stoji da one moraju biti proizvedene u Bosni i Hercegovini te također tražimo da, ukoliko se radi na primjer o mesu, imaju Halal certifikat. Kurbane kupujemo od naših povratnika u manjem bh. entitetu, kako bismo im pomogli da opstanu na tom dijelu Bosne i Hercegovine. U svakom našem projektu vodimo računa o jačanju naše domovine i nadam se da ćemo u budućnosti to još više raditi“, konstatira na kraju Eminović.
Za Intelektualno.com piše: Alen Borić