Piše: Faris Marukić
Jučer je održan drugi krug izbora za predsjednika Francuske.
Može se reći da smo prisiljeni proslaviti pobjedu Emmanuela Macrona. Krajnja desnica, predvođena s Marine Le Pen osvojila je 41,46% glasova, tužna statistika za jednu od kolijevki moderne demokratije.
Poređenja radi, na sva zvona prozivanja ukrajinska krajnja desnica osvojila je 2% glasova.
S druge strane, s obzirom na sve upisane birače, aktuelni predsjednik je dobio ocjenu od 38,52%, a njegov protukandidat 27,28%, što je niže od stope apstinencije.
Stopa apstinencije bila je 28,01%, što je najviše od 1969. godine.
Ukupno je bilo 3.018.990 nevažećih glasova.
Nedjeljni izbori su lošija repriza 2017. godine, kada je Macron pobijedio Le Pen sa 66,1% glasova.
Kandidat kojeg su muslimani listom podržali Jean-Luc Mélenchon nije ušao u drugi krug. Očito je da Macronova pobjeda nije pobjeda za muslimane. To je izbor između uglađene i otvorene islamofobije – biranje manjeg zla.
Fraze poslije bitke
Emmanuel Macron zahvalio se pristalicama – i osvrnuo se na one koji nisu glasali za njega – u govoru u Parizu nakon što je ponovo izabran za predsjednika.
“Nakon pet godina transformacije, sretnih i teških vremena, na današnji dan 24. aprila, većina nas je odlučila da mi vjeruje i predstavljam našu Republiku u narednih pet godina”, rekao je on.
Macron je svjestan okolnosti i činjenice da su mnogi glasali protiv Le Pen, a ne za njega.
Anketa Ipsos-Sopra Steria pokazuje da je 58 % glasača Emanuela Macrona glasalo za njega “prije svega zato što bi bio dobar predsjednik Republike”, a 42 % “prije svega da bi zaustavio Marin Le Pen”.
Le Pen je održala svoj karakteristični antiimperijalistički govor, bez suštine.
“Ovaj rezultat pokazuje veliki prkos francuskog naroda”, rekla je ona.
“Ne osjećam ogorčenost”.
“Da bi izbjegli ovu monopolizaciju moći od strane nekolicine, više nego ikada nastavit ću svoju posvećenost Francuskoj i Francuzima”, zaključuje Le Pen.
Statistika pokazuje da francusko građanstvo nije imalo svog kandidata
Le Pen je poboljšala svoj rezultat u odnosu na 2017. godinu u većini gradova širom Francuske. Osvojila je više od 60% glasova u više od 6.500 općina. Također je poboljšala svoj rezultat za iznad 10 procentnih poena na 11.670 biračkih mjesta.
Apstinencija je bila ogromna, 35% njih se odlučilo na taj potez jer nijedan od kandidata nije odgovarao njihovim idejama. Ukupno 25% reklo je da je odlučilo da ne glasa jer im je dosta glasanja za jednog kandidata samo da bi spriječili drugog da pobijedi
Mnogo glasača je svoj glas učinilo nevažećim, a 49% njih je to je učinilo jer su odbili da biraju između dva kandidata koje “potpuno odbacuju”.
Među glasačima koji su u prvom krugu podržali ljevičarskog Jean-Luc Mélenchona 92% je glasalo za Macrona u drugom krugu, to su učinili, kako navode, da spriječe izbor Le Pen. Ovdje treba tražiti glasove francuskih muslimana.
Od glasača Le Pen, 54% je glasalo za nju jer misle da bi bila dobra predsjednica, dok je 46% to učinilo kako bi spriječilo Macrona da pobijedi.
Komična strana
Satirična Twitter stranica Radio Londres koristila je šaljive kodove u stilu stvarnih šifriranih poruka iz Drugog svjetskog rata francuskom pokretu otpora kako bi objavili procjene rezultata izbora iz stranih medija i drugih izvora. U Francuskoj je zabranjeno objavljivanje preliminarnih rezultata izbora prije zatvaranja birališta u 20 sati.
Radio Londres je prije zvaničnog objavljivanja rezultata da “mačka” neće ući u predsjedničku Jelisejsku palatu. Ovo je referenca na ljubav gospođe Le Pen prema mačkama.
Brisel s osmjehom
Ove izbore bez stvarnog izbora za francuske građane slave vjerovatno samo u Briselu.
Muslimani će kroz “zakone o separatizmu” ostati građani drugog reda.
Ukrajinci bi možda mogli proslaviti pobjedu Macrona, čovjeka koji nije spriječio izvoz francuskog naoružanja Kremlju, novog-starog predsjednika zemlje koja je jedna od vodećih ulagača u Rusku Federaciju.
Ipak je pobijedio kandidatkinju koja za Krim kaže da je integralni dio Rusije- manje zlo i za Kijev, bar se nadamo!