Sjedinjene Države doživjele su velike valove imigracije tokom kolonijalne ere, prvog dijela 19. stoljeća i od 1880. do 1920. Mnogi su imigranti došli u Ameriku tražeći veće ekonomske mogućnosti, dok su neki, poput Hodočasnika početkom 1600-ih, stigli u potrazi za verskom slobodom. Od 17. do 19. vijeka stotine hiljada afričkih robova došli su u Ameriku protiv svoje volje. Prvo značajno savezno zakonodavstvo koje ograničava imigraciju bio je kineski Zakon o isključenju iz 1882. godine. Pojedine države su regulirale imigraciju prije otvaranja ostrva Ellis 1892. godine, prve savezne imigracijske stanice u zemlji. Novi zakoni 1965. okončali su sistem kvota koji je favorizirao evropske imigrante, a danas većina imigranata u zemlju potječe iz Azije i Latinske Amerike.
Amerika je od svojih najranijih dana bila narod doseljenika, počevši od svojih prvobitnih stanovnika, koji su prešli kopneni most koji je povezivao Aziju i Sjevernu Ameriku prije više desetina hiljada godina. Do 1500-ih prvi Evropljani, predvođeni Špancima i Francuzima, počeli su osnivati naselja u onome što će postati Sjedinjene Države. Godine 1607. Englezi su osnovali svoje prvo trajno naselje u današnjoj Americi u gradu Jamestown u koloniji Virginia .
Neki od prvih doseljenika u Americi došli su u potrazi za slobodom da primene svoju vjeru. Godine 1620. grupa od oko 100 ljudi kasnije poznatih kao Hodočasnici pobjegla je od vjerskog progona u Evropi i stigla u današnji Plymouth u Massachusettsu gdje su osnovali koloniju. Ubrzo ih je slijedila veća grupa koja traži vjersku slobodu, puritanci, koji su osnovali koloniju zaljeva Massachusetts. Prema nekim procjenama, 20 000 puritanaca emigriralo je u regiju između 1630. i 1640.
Veći udio migranata došao je u Ameriku tražeći ekonomske mogućnosti. Međutim, s obzirom na to da je cijena prolaza bila strma, procijenjena je polovina ili više bijelih Evropljana koji su putovali tako što su postali sluge. Iako su se neki dobrovoljno opustili, drugi su oteti u evropskim gradovima i prisiljeni na služenje u Americi. Pored toga, hiljade engleskih osuđenika je prebačeno preko Atlantika kao poduprte sluge.
Druga grupa migranata koja je stigla protiv svoje volje tokom kolonijalnog perioda bili su crni robovi iz zapadne Afrike. Najraniji zapisi o ropstvu u Americi uključuju grupu od oko 20 Afrikanaca koji su 1619. godine prisiljeni na služenje u Jamestownu u Virdžiniji. prema nekim procjenama. Kongres je zabranio uvoz robova u Sjedinjene Države već od 1808. godine, ali ta se praksa nastavila. Građanski rat u SAD-u (1861.-1865.) rezultirao je emancipacijom oko 4 miliona robova. Iako se tačni brojevi nikada neće znati, vjeruje se da je 500 000 do 650 000 Afrikanaca dovedeno u Ameriku i prodano u ropstvo između 17. i 19. stoljeća.
Za Intelektualno.com preveo i pripremio: Mirza Malović