Mjesec ramazan nam donosi mnogo lijepih priča i vijesti, a jedna od njih je da je u engleskom gradu Manchesteru osnovan prvi bošnjački džemat. Više o samom projektu, aktivnostima, idejama, za portal Intelektualno.com govori Jasmin Ramović, jedan od osnivača džemata.
Dugogodišnji san
Jasmin Ramović, jedan od osnivača džemata kaže da je pandemija korona virusa “kriva” da se napokon krene u osnivanje prvog bošnjačkog džemata u Manchesteru. On također dodaje kako je osnivanje džemata bio dugogodišnji san Bošnjacima koji žive u ovom gradu.
“Iako je ovaj ramazan došao u toku pandemije korona virusa kada se cijela planeta suočava sa strahom od posljedica nepoznatog virusa, nekoliko porodica u Manchesteru je odlučilo da pokuša ispuniti dugogodišnji san o osnivanju bosanskog džemata u ovom gradu. Vodili smo se onim hadisom da ”Kada bi nastupio Sudnji dan, a u ruci nekog od vas bila sadnica, pa ako bude u mogućnosti da je zasadi, neka to učini”, tako da smo i pored svih ograničenja krenuli sa nekim aktivnostima koje putem interneta okupljaju članove ovog džemata. Pokušavamo da se u ovom nijetu za nas džemat vodimo i ajetom “Allah neće izmjeniti stanje jednog naroda dok taj narod ne promjeni sebe” (sura 13; ajet 11). Nadamo se da ćemo uskoro imati svog imama, prostor u kojem bismo obavljali namaze, i naravno mekteb u kojem bi naša djeca išla na vjersku poduku”, govori Ramović za Intelektualno.com
Iako tek osnovan, ovaj džemat je već počeo veoma aktivno da djeluje te pokušava stvoriti saradnju sa drugim džematima i učiti iz njihovih iskustava.
“Nažalost ne možemo u džamijama klanjati redovne namaze i teraviju, ali aktivnosti vezane za formiranje našeg džemata su nam donijele mnogo radosti i prilike za ibadetom koji inače mozda ne bismo radili. Tako smo pokrenuli aktivnosti učenja sufare za nase džematlije putem interneta. Organizovali smo i dostavu hurmi, maski i rukavica za džematlije prije samog početka ramazana i takođe smo podržali organizaciju iftara za majke Srebrenice. U kontatku smo također sa bosanskim džematima iz drugih gradova Engleske i pokušavamo produbiti saradnju sa njima i učiti iz njhovih iskustava”, navodi Jasmin Ramović.
Jačati vezu sa maticom
Ramović ističe da je veoma bitno da se naše zajednice organizuju u svakom mjestu gdje žive Bošnjaci i da je jačanje veza sa maticom od velikog značaja.
“Bošnjaci muslimani su mala zajednica, naročito u poređenju sa nekim muslimanskim zemljama koje imaju veliki broj stanovnika, ali naše iskustvo islama na tlu Evrope je održalo islam u takvom okruženju tokom nekoliko vjekova i to iskustvo sigurno može ponuditi mnogo korisnih lekcija Zapadu u kojem je većina naše dijaspore, ali isto tako i Istoku. Mi možemo biti most za ono što je naš reis vidio kao mudrost Istoka i znanje Zapada. Zbog toga je bitno da se naše zajednice organizuju u svakom mjestu gdje žive Bošnjaci, ali isto tako da se ojačaju veze sa našom maticom Bosnom i Hercegovinom kroz koordinaciju aktivnosti nasih džemata sa Islamskom zajednicom BiH. Sigurni smo da će imenovanje muftije za Zapadnu Evropu doprinijeti tome”, završava Ramović.
Za Intelektualno.com piše: Mirza Malović