Bošnjački džemati širom dijaspore u ramazanskim danima i vanrednim okolnostima koje su nas zadesile, donose nam mnogo lijepih priča. Jedan od takvih je džemat Kopenhagen, koji je nastao početkom 1997. godine i jedan je od prvih bošnjačkih džemata koji su nastali na području Danske.
Jedan od najbrojnijih džemata u Danskoj
Mehmed Hodžić, zamjenik predsjednika džemata Kopenhagen podjelio je sa nama više informacija o ovom džematu, projektima te aktivnostima koje se organizuju u sklopu džemata.
“Naš džemat djeluje u sastavu Bosanskog Kulturnog Centara (BKC), i cijeli ovaj period našeg postojanja smo uzajamno čuvali našu vjeru, tradiciju i kulturu. Trenutno brojimo nešto manje od 200 porodica, i spadamo među brojnije džemate u IZBD. Od redovnih aktivnosti samog džemata izdvajamo mektebsku nastavu za djecu, halke Kur’ana za djecu, omladinu i odrasle. U sklopu BKC-a, naši najmlađi takođe uče i bosanski jezik. Imamo i druženja za omladince, koji se takođe rado druže u našim prostorijama. Obavezno obilježavamo sve vjerske i državne praznike i važne datume vezane za našu domovinu. Moramo se pohvaliti da je naš džemat imao dva puta posjetu bivšeg reisu-l-uleme dr. Mustafe Cerića. Nažalost nemamo stalnog imama, ali u saradnji sa IZ BiH, dolaze nam imami na jedan kraći i duži period. Trenutni predsjednik džemata je Elmedin Avdić, koji zajedno sa predsjednikom BKC-a Samirom Zameticom, odlično vode zajednicu. Nekoliko puta godišnje organizujemo familijarna druženja u našem udruženju, gdje pozovemo nekoga od predavača iz domovine i tada imamo vikend druženja za sve članove džemata”, kazao je Hodžić za Intelektualno.com
Hodžić navodi kako je novonastala situacija oko virusa korona utjecala mnogima na život, ali i da je pored svega toga džemat ipak nastavio sa radom i svojim redovnim aktivnostima, a naročito u mjesecu ramazanu.
“Nažalost ova kriza sa COVID-19 virusom je u mnogome uticala na život u Danskoj. Od polovine marta su uvedene posebne mjere, gdje se mora posebna pažnja obratiti na kontakte i ponašanje u društvu, sva udruženja i zajednice koja imaju okupljanja u svojim prostorima su primorana da prestanu sa aktivnostima, tako da smo i mi obustavili sve aktivnosti u džematu. Ovaj ramazan se, kao i svugdje, i kod nas obavlja na jedan poseban način. Nemamo teravh namaza, nema mukabela u džamiji, zajedničkih iftara, ni svega onoga što ovaj mjesec čini posebnim. Međutim, mi pokušavamo da održimo kontakt sa našim džematlijama. Organizovali smo online predavanja, koja idu dva puta sedmično gdje su predavači zaista eminentne ličnosti, poput dr. hfz. Kenan Musić, mr. Aljo Cikotić, dr. Šefik Kurdić itd. Ostavili smo i brojeve telefona na koje se naše džematlije mogu obratiti i dali smo mogućnost da članovi mogu doći i posavjetovati se, ukoliko imaju potrebu”, navodi naš sagovornik.
Pazimo na svoje zdravlje i svoj džemat
Mehmed Hodžić navodi kako je mjesec ramazan nešto posebno u njihovom džematu te da su ramazanske I predramazanske aktivnosti jako raznolike. On je također poslao poruku svim Bošnjacima, kako u domovini tako i u dijaspori.
“Sada već tradicionalno, organizujemo predramazansko druženje, sa jako bogatim programom, na kojem nas učesnici počaste učenjem Kur’ana i izvođenjem naših ilahija i kasida. Ramazan u našem džematu je nešto posebno. Pored teravih namaza, predavanja i učenja mukabele, svaki petak, subotu i nedjelju imamo zajedničke iftare, na koje dolazi veliki broj džematlija i gdje bude jedna prava porodična atmosfera. Takođe obavezno se organizuje i iftar za omladinu, gdje omladinci dobiju prostor za sebe i imaju svoje druženje. Savjet našim sunarodnjacima/Bošnjacima, ma gdje bili, jeste da paze na svoje zdravlje, svoj džemat i da se nikako ne otuđujemo od zajednice, jer zajedno smo jači. Uz dovu Allahu dž.š. da nam ukabuli naše ibadete, primi naše dove i učini da iz ovog mjeseca izađemo još jači, upućujemo iskrene Selame iz Kopenhagena”, završava Hodžić.
Za Intelektualno.com piše: Mirza Malović