Razgovarao: Sead Numanović
Komesar za proširenje i politiku susjedstva Evropske unije Oliver Varhelyi mogao bi se uskoro naći pred najmanje jednim disciplinskim postupkom.
Kako je za Politicki.ba potvrdila poslanica Evropskog parlamenta iz Mađarske Katalin Cseh, ona je inicirala raspravu u Evropskom parlamentu već na ovomjesečnom plenarnom zasijedanju, na kome bi se propitivalo šta to Varhelyi radi i čiju ustvari politiku provodi – Evropske komisije ili svoje Mađarske i njegovog premijera Viktora Orbana.
“Pokrenula sam proces za usmeno pitanje na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta, na sjednici naredne sedmice, na kojoj bi poslanici Evropskog parlamenta imali priliku pritisnuti Komisiju da sprovede internu istragu kako bi se utvrdilo da li je Varhelyijevo ponašanje kompatibilno s protokolom Komisije i ulogom komesara općenito”, kaže Cseh za Politicki.ba.
Sjednica Evropskog parlamenta zakazana je već u ponedjeljak, 17. januara u Strazburu.
Cseh ističe da se, paralelno, razmatra i opcija da se Varhelyi pozove pred Vijeće za vanjske odnose (AFET) Evropskog parlamenta i da ga se tu saslušava.
.jpg)
Poslanica mađarskih liberala, koja pripada grupi Renew Europe koja je treća po snazi u Evropskom parlamentu ističe i da smatra da “Varhelyi od početka pati od deficita kredibiliteta.
“Komesar koga je delegirala (i kojoj je zauzvrat lojalan) vlada koja drastično ne poštuje osnovna prava i demokratske vrijednosti, ne može se efikasno zalagati i boriti za iste principe u zemljama koje se žele pridružiti Evropskoj uniji.
Njegovo djelovanje, kao komesara, potvrđuje ovu tezu.
Činjenica da izgleda kao da on podržava srpske nacionalističke interese u regionu, međutim, prevazilazi svaki prethodni nedostatak: Varheljijevi nedavni potezi prijete narušavanjem krhke ravnoteže na jugoistoku Evrope, sa potencijalno teškim posljedicama za cijeli region, kao i za EU u cjelini”, ističe mađarska poslanica.
Upitana da li je u proceduri sličan set aktivnosti evropskih parlamentaraca i kada je u pitanju Angelina Euchhorst, koja u ime EU pregovara o reformama izbornog zakonodavstva i suočava se s optužbama da je naklonjena Draganu Čoviću, Cseh kaže:
“Evropska diplomatska služba (EEAS) u velikoj je mjeri nezavisna od Evropskog parlamenta.
Stoga bih se suzdržala od otvorenih komentara – za sada – o njenim aktivnostima.
Naravno, Evropski parlament može, treba i hoće iskoristiti svoje pravo i dužnost da pozove EEAS na odgovornost za aktivnosti. No, trenutni zbir optužbi još nije dosegao nivo zabrinutosti koji bi opravdao takav korak”, kaže ona.
Cseh je za Politicki.ba istakla i svoje snažno protivljenje namjeri Orbana da entitetu RS doznači 100 miliona eura.
“Protiv sam namjere aktuelne Vlade Mađarske da samo jednom entitetu u Bosni i Hercegovinui – RS – pruži hitnu finansijsku pomoć tako blizu izbora.
Ovo je očigledan pokušaj miješanja u unutrašnje poslove druge zemlje, čemu se sadašnja mađarska vlada obično vrlo glasno protivi kada sumnja da drugi entiteti pokušavaju utjecati na mađarsku politiku.
Ovu pomoć može i treba biti bolje potrošena, na način koji služi interesima mađarske nacionalne vanjske politike.
A unapređenje Dodikove agende definitivno to nije!”, ističe Kathalin Cseh, poslanica liberala Mađarske u Evropskom parlamentu.
Politicki.ba