Bošnjaka u Republici Hrvatskoj ima 31 479 te su po brojnosti druga nacionalna manjina. O Bošnjacima u Hrvatskoj ali i Bošnjacima u gradu Crikvenici i o njihovim aktivnostima, razgovarali smo sa Denisom Beganovićem, predstavnikom bošnjačke nacionalne manjine Grada Crikvenice.
Bošnjaci aktivni u javnim procesima
Za Intelektualno.com Denis je kazao da su prava nacionalnih manjina Ustavom zajamčena i kao takva su ugrađena u sve pravne akte kao i kod ostalih građana Republike Hrvatske.
„Bošnjaci aktivno sudjeluju u svim javnim procesima u Republici Hrvatskoj kako kroz izbore za nacionalne manjine, jednako tako imaju legitimno pravo biti predloženi i biti birani na tzv. građanskim listama. Bošnjaci u izbornim ciklusima sudjeluju kroz Xll izbornu jedinicu“, pojasnio nam je on.
U prvim sazivima Bošnjaci su imali predstavnika u Hrvatskom Saboru, a s obzirom da će novi izbori biti raspisani za jesen, Bošnjaci su ozbiljno pristupili pripremama za iste i trenutno imaju dva kandidata.
„Trenutno se diljem Hrvatske sa svojim programskim aktivnostima i planovima predstavljaju dva mlada i perspektiva Bošnjaka a radi se o gospodinu Berminu Meškiću, koji je bio i član savjeta za nacionalne manjine ispred Bošnjaka a trenutno je pravni savjetnik pri mešihatu Islamske zajednice u Republici Hrvatskoj. Drugi kandidat je predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba i predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća i osnivač političke i programske platforme Nova snaga, gospodin Armin Hodžić“, kazao nam je Denis, te dodao da će tokom izborne kampanje birači imati kvalitetan pregled i uvid u programske aktivnosti i da će ovaj put znati odabrati najkvalitetnijeg.
Aktivnosti Bošnjaka u Crikvenici
Denis je već u drugom mandatu predstavnik bošnjačke nacionalne manjine Grada Crikvenice i član vijeća bošnjačke nacionalne manjine za Primorsko-goransku županiju ali i aktivan član u udrugama, KUD Sevdah Rijeka i u udruzi Bošnjaka branitelja u Domovinskom ratu.
„Kad je u pitanju Crikvenica svake godine prigodno obilježimo naše nacionalne praznike, Dan nezavisnosti i Dan državnosti Bosne i Hercegovine, gdje u saradnji sa Gradom Crikvenicom, Bošnjačkom nacionalnom zajednicom za Primorsko-goransku županiju, Vijećem Bošnjačke nacionalne manjine za Primorsko-goransku županiju i našim manjinskim Vijećima Grada Kastva i Općine Viškovo organiziramo veliku manifestaciju “Bošnjačka večer kulture u Gradu Crikvenici”“, naveo je.
Vjerski život se također normalno odvija.
„Muslimani u Crikvenici posjeduju vlastiti molitveni prostor i okupljeni su oko džemata Crikvenica koji je osnovan još daleke 1995. godine. Vjerske aktivnosti i molitve predvode imami iz Islamskog centra u Rijeci a muslimani u Crikvenici teritorijalno pripadaju medžlisu IZ Rijeka. Molitveni prostor se nalazi u naselju Dramalj u Vukovarskoj ulici 72. U njemu obavljamo džuma i teravih-namaz tijekom mjeseca ramazana ali i organiziramo prigodna druženje i iftare u ramazanu.“
U Crikvenici po zadnjem popisu stanovništva iz 2011. godine ima oko 520 muslimana što procentualno na ukupni broj stanovnika Crikvenice od 11 200 iznosi oko 4,5 %, a kako nam je Denis kazao, saradnja sa Gradom, društveno-političkim predstavnicima grada i ostalim stanovništvom je izuzetno dobra.
Također, istakao je da od prošle školske godine sva djeca koji su pripadnici bošnjačke nacionalne manjine imaju pravo i na bosanski jezik po evropskom C modelu.
„Taj model je ponajviše zaživio u istarskoj i zagrebačkoj regiji i još nekim sredinama, dok su druge sredine tek u pripremim fazama za njegovo uvođenje. Islamski vjeronauk je jednako tako dostupan u svim školama gdje ima djece islamske vjeroispovijesti, barem njih 10. Nastavu vjeronauka predaju uposlenici Islamske zajednice i stručno osposobljena lica koja je Islamska zajednica za te poslove akreditirala ili osposobila i predložila ministarstvu obrazovanja i sporta“, naveo je.
U Primorsko-goranskoj županiji djeluje i nekoliko bošnjačkih udruga. Najstarija od njih je Bošnjaka nacionalna zajednica za Primorsko-goransku županiju sa mješovitim pjevačkim zborom Sevdalije a aktivne su i udruga KUD Sevdah Rijeka sa folklornom, vokalno-instrumentalnom i zborom sekcijom i Udruga mladih Bošnjaka i prijatelja Grada Rijeke i Primorsko-Goranske županije te KUD Ljiljan i ansabl Šadrvan.
„Sve one se bave promicanjem naše nacionalne i kulturne baštine, njegujući pri tom naše tradicionalne običaje, kola i igre, promoviranjem tradicionalne pjesme sevdalinke, prezentiranjem bošnjačke gastronomske ponude i svega onoga što je vezano za našu matičnu domovinu Bosnu i Hercegovinu“, kazao je Denis za kraj našeg razgovora.
Za Intelektualno.com piše: Rabija Arifović