Objavljena 2013. godine, knjiga Sylviane Diouf, otkriva detalje kako su porobljeni Afrikanci na Karibima i u Americi odolijevali nadmoći bijela, održavali veze s drugim Afrikancima širom dijaspore – i, u nekim slučajevima, afričkim kontinentom – i bili u mogućnosti pronaći načine kako prakticirati svoju religiju pod intenzivnim nadzorom.
U knjizi se ističe nekoliko važnih crno-muslimanskih ličnosti u Americi, uključujući Omara ibn Saida i Bilalija Mohameda – i pisce i islamske učenjake čija se intelektualna zaostavština osjeća i danas.
Autobiografija Malcolma X
Autobiografija Malcolma X (1965.) detaljno opisuje vjerski i politički rast jednog od najomraženijih ljudi u historiji SAD-a.
Iako ima više od 50 godina, knjiga ostaje relevantna. Malcolm X pokriva širok raspon tema, uključujući socijalne i psihološke učinke koje država može imati na crne porodice, ulogu koju mediji igraju u konstruiranju i održavanju islamofobije, te potrebu da se muslimanski muškarci suprotstave seksualnom uznemiravanju. Također poziva aktiviste za rasnu pravdu da govore o ljudskim pravima umjesto o građanskim pravima, kako bi pokazali kako su povezani pokreti pravde širom svijeta.
Crna zvijezda, Polumjesec: Muslimanska internacionala i Crna sloboda izvan Amerike, Sohail Daulatzai
Crna zvijezda, Polumjesec, koristi Malcolm X kao jedno od svojih glavnih sredstava za proučavanje kulturne i političke istorije crnog radikalizma, crnog islama i “trećeg muslimanskog svijeta” u doba poslije Drugog svjetskog rata. Daulatzai ističe kako su crni radikali povezali svoj identitet, umjetnost i aktivizam s oslobodilačkim pokretima u Africi i Aziji jer dijele zajedničke borbe i zajedničke ciljeve.
Daulatazai također istražuje kako neki crni Amerikanci vide islam kao oruđe otpora, koje je poslužilo kao most prema Aziji i Africi i njegovim ljudima, i zbog čega je američka vlada smatrala ovo opasnim. “Biti crnac je jedna stvar u Americi koja te označava kao neameričku, ali biti crnac i musliman sasvim je drugo, jer te označava kao antiameričkog.”
Biti muslimanka: kulturna historija žena boja u američkom islamu, Sylvia Chan-Malik
Zauzimajući hronološki pristup, knjiga započinje muslimanskim pokretom Ahmadiyja 1920-ih – manjinskom sektu koja svog osnivača smatra prorokom – i završava raspravom o suvremenom muslimanskom feminizmu u Sjedinjenim Državama.
A knjiga odolijeva naracijama koje karakteriziraju islam kao stranu ili imigrantsku religiju – perspektiva koja privilegira arapske i južnoazijske muslimanke, a ipak ignorira utjecaj koji su crni muslimani, uključujući i žene crne muslimanke, imali na islam u SAD-u, kao i bijele i latino muslimanske žene.
Za Intelektualno.com priredio: Mirza Malović